Kultúre v mestách svitá na lepšie časy

Keď zaznie slovo kultúra, väčšine ľudí napadne divadlo, koncert, pamiatky, či rôzne celoštátne kultúrne inštitúcie. O rozvoj kultúry sa však po vlastnej línii čoraz viac pokúšajú mestá. Po Štiavnici najnovšie aj Nové Zámky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Kultúra často spočíva aj v historických pamiatkach, či už svetských, alebo sakrálnych. Nové Zámky o všetky prišli, keď ich v roku 1945 trikrát zbombardovalo spojenecké letectvo. Najmä pre tamojší železničný uzol, ktorý mal v čase vojny strategickú úlohu. V meste nezostal kameň na kameni.

Kultúra ako nástroj aj cieľ

Aj to bolo jednou z pohnútok, aby sa Nové Zámky zapojili do programu Mesto kultúry. Vlani tento dotačný program vyhlásil Fond na podporu umenia prvýkrát. Nové Zámky tesne neuspeli a titul Mesto kultúry 2019 získala Banská Štiavnica s projektom Renovácia identity. Tento rok už mesto zabodovalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kultúra veľmi silno pôsobí na to, ako ľudia v meste žijú,“ vysvetlila Denisa Felixová, programová koordinátorka projektu Vzdušné ZÁMKY 2020, s ktorým sa Nové Zámky stali slovenským mestom kultúry. Mesto stavilo na kultúru, ktorou chcú osloviť obyvateľov i pritiahnuť turistov. Počas budúceho roka ponúkne 65 programov pre rôzne vekové kategórie aj na netradičných miestach.

Mesto uspelo vďaka partnerstvu s 37 kultúrnymi organizáciami, spolkami a občianskymi združeniami. Jednou z nich je Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch, ktorú vedie Helena Markusková. Začínala v nej ako lektorka, neskôr kurátorka, dnes je riaditeľkou. Mala jasnú motiváciu - dokázať, že aj v malom meste môže byť kvalitná galéria.

SkryťVypnúť reklamu

Iný príbeh má za sebou Matúš Bieščad. Z oblasti psychológie a politického marketingu presedlal na kultúru, svojho dlhoročného koníčka. Stal sa riaditeľom analytického Inštitútu kultúrnej politiky, ktorý patrí pod Ministerstvo kultúry SR. Prečo? „Chcel som ukázať, že kultúra nie je len niečo, čo míňa peniaze, ale dokáže ich aj prinášať a mať prínos pre spoločnosť.“

Všetkých troch spojilo úsilie posunúť kultúrny život, najmä na úrovni slovenských miest, dopredu.

Ako ľudí priviesť ku kultúre

Jedným z problémov sú peniaze, druhým nízky záujem obyvateľov, oba sú však riešiteľné.

Matúš Bieščad poukázal na viacero zdrojov nad rámec priameho financovania od štátnej a verejnej správy – Fond na podporu umenia, Audiovizuálny fond a ďalšie. Riaditeľka galérie Helena Markusková vysvetlila, že peniaze od vyššieho územného celku stačia len na základnú prevádzku. Na druhej strane doplnila, že usilovnou prácou sa im darí už niekoľko rokov získavať dostatok financií z grantových schém. Najväčším úspechom je titul slovenského alebo dokonca európskeho hlavného mesta kultúry, ktorým sa pred šiestimi rokmi pýšili Košice.

SkryťVypnúť reklamu

„Vďaka Audiovizuálnemu fondu sme zrekonštruovali kino a amfiteáter,“ priblížila tému na konkrétnych príkladoch Denisa Felixová. Privítala by viac sponzorov zo súkromnej sféry, čomu by podľa nej mohla pomôcť odpočítateľná položka pre firmy podporujúce kultúru, či ďalšie oblasti.

Popri ponuke je nepochybne dôležitý dopyt po kultúre, ktorý v menších mestách neraz nie je veľký. Všetko sa začína pri mládeži. „Najefektívnejšie je, keď ich ku kultúre vedie rodič,“ skonštatoval Matúš Bieščad. Súhlasila s ním riaditeľka galérie Helena Markusková, ktorá sa snaží prispôsobovať expozície jednotlivým vekovým skupinám. Či už formou výstav, alebo netradičnými metódami. Trvá však na tom, že prvoradá je kvalita vystavovaných umeleckých diel.

SkryťVypnúť reklamu

Nový prístup ku kultúre prinesie projekt Vzdušné zámky 2020. Umelecké diela nebudú len na klasických miestach, ale aj priamo v uliciach, na stanici a vo vestibuloch bytoviek. „Snažíme sa sprístupniť kultúru – cez nižšie vstupné, ďalej ponúkame sprievod pre osamelých seniorov a nepočujúcich, ktorí by inak možno neprišli,“ priblížila Denisa Felixová. Mládež by mohol prilákať program, ktorý bude vďaka spolupráci so školami aj v doobedných hodinách.

Video z diskusie

Článok vznikol na podujatí „Aká je kultúra slovenských miest?“, ktoré zorganizovalo 29. októbra v Nových Zámkoch Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA). S Patrikom Kováčom diskutovali Helena Markusková, riaditeľka Galérie umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch; Denisa Felixová, programová koordinátorka iniciatívy Vzdušné ZÁMKY 2020 a Matúš Bieščad z Inštitútu kultúrnej politiky.

Autor: Juraj Hajko

Café Európa

Café Európa

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  117x

Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor ... to všetko v príjemnej neformálnej atmosfére kaviarne. Zákusok s kávou, prípadne čajom je na nás! Formát diskusií vznikol pod patronátom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu