Zhodne sa Slovensko na tom, ako sa brániť?

Do parlamentu smerujú nové strategické dokumenty, bezpečnostná, obranná a vojenská stratégia. Vláda ich schválila, no pod povrchom sa skrýva viacero konfliktov, i v rámci koalície. Dokážeme sa dohodnúť, ako budovať našu obranu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Súčasné stratégie platia už od roku 2005. Okrem toho, že podľa predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Antona Hrnka takto „nadsluhujú“, keďže boli schválené na 10 rokov, sa bezpečnostná situácia Slovenska podstatne zmenila.

Štátny tajomník MO SR Róbert Ondrejcsák tieto zmeny zhŕňa do dvoch bodov: nabúranie základných pilierov európskej bezpečnosti ruskou agresiou na Ukrajine a nestabilita v severnej Afrike a na blízkom východe.

Zhoda vo vláde, problém v parlamente?

Teraz čaká nové strategické dokumenty schvaľovanie v parlamente. Bývalý minister obrany, súčasný poslanec Ľubomír Galko v nich vidí niekoľko problémov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za nešťastné považuje „prepašovanie“ brannej výchovy do dokumentov. Taktiež mu chýba jednoznačné pomenovanie Ukrajiny ako bezpečnostného problému a Ruska ako hrozby.

Napriek tomu sú podľa neho pre SaS tieto dokumenty už dnes prijateľné a verí, že „celá demokratická opozícia ich podporí.“

Je však taká jasná aj podpora samotnej koalície? Už pri ich písaní vznikli roztržky. Pôvodnému autorovi bezpečnostnej stratégie, štátnemu tajomníkovi MZVaEZ SR za SNS Lukášovi Parízekovi, zobral prípravu dokumentu šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

Podľa Galka totiž jeho verzia stratégie bola skôr proruským dokumentom, než stratégiou krajiny zapojenej do severoatlantických štruktúr. Hrnko naopak tvrdí, že „bola lepšia“ a niektorí poslanci za SNS zrejme budú mať problém za aktuálny text zdvihnúť ruku.

SkryťVypnúť reklamu

Pred kým a ako sa máme brániť?

Slovensko podľa Hrnka „nemá nepriateľa“, no môže si ho vytvoriť. Preto zo zásady nesúhlasí s pomenúvaním Ruska ako hrozby.

Podľa Galka však už dnes po Slovensku chodia agenti ruských spravodajských služieb a pomáhajú cvičiť rôzne polovojenské organizácie. „Čo viac potrebujete?“, pýta sa.

Stratégie v súčasnej podobe hovoria iba o istých bezpečnostných hrozbách na východ od našich hraníc. Ak by však SNS presadila ďalšie zjemňovanie formulácií, dokumenty môžu stratiť podporu opozície.

Okrem otázky PRED KÝM to vrie aj v otázke AKO sa brániť. Naznačila to už nedávna kontroverzia, ktorú minister obrany vyvolal svojím návrhom odložiť nákup nových stíhačiek.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Hrnka je letectvo potrebné, no pri nedostatku financií je potrebné myslieť na priority. Za tie považuje skôr pozemné a mechanizované vojsko.

Ondrejcsák však vraví, že stratégie i rozpočet potvrdený ministrom financií rátajú s rozvojom oboch oblastí.

Najpodstatnejšie podľa neho je, aby výsledné stratégie odrážali to, že sme prozápadnou a proatlantickou krajinou. A to nielen deklaratívne, ale i v konkrétnych prejavoch. Napríklad účasťou na najdôležitejšej operácii NATO v súčasnosti, predsunutej prítomnosti v Pobaltí.

Tento blog je krátkym sumárom nedávnej diskusie CAFÉ EURÓPA, ktoré pre Vás organizujeme v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove a Žiline. Aby Vám žiadna neušla, môžete nás sledovať na našom Facebooku aj Twitteri

SkryťVypnúť reklamu

Článok vznikol na diskusii "Café Európa: Čo ponúka Slovensko pre obranu Európy?" v Bratislave 10.10.2017

Autor: Tomáš Madleňák

Café Európa

Café Európa

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  117x

Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor ... to všetko v príjemnej neformálnej atmosfére kaviarne. Zákusok s kávou, prípadne čajom je na nás! Formát diskusií vznikol pod patronátom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu