Sme ešte stále bratia?

Česi a Slováci tvorili jeden štát a majú veľa spoločných čŕt, nielen vďaka dlhodobému historickému prepojeniu.

Sme ešte stále bratia?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Naše vzťahy sú veľmi osobné

Odpovede na to, aké sú naozaj slovensko - české vzťahy v čase, keď si pripomíname 106. výročie Československej republiky a  31 rokov od rozdelenia federácie, nie sú jednoduché. Český pohľad osvetlil spisovateľ a scenárista Pavel Kosatík, čerstvo ocenený Medailou za zásluhy prezidentom českej republiky pri príležitosti Dňa vzniku samostatného československého štátu.  Českí monarchisti dodnes tvrdia, že nemalo zaniknúť Rakúsko-Uhorsko, časť národa iba nostalgicky spomína na prvú republiku a ďalší zisťujú, či je v našich blízkych vzťahoch nadčasová podstata. Bytostne, ako hlas krvi, či dve spoločné identity, vníma tieto vzťahy sociologička Sylvia Porubänová aj preto, že jej otec bol z Moravy a mama z Trnavy. Je vďačná, že mohla byť generačne súčasťou československého príbehu. YouTuberka Sandra Sviteková sa narodila rok pred rozdelením štátu a má len sprostredkovanú skúsenosť rodičov, jej názor na spolužitie však formovali školy a knihy.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Výnimočné dejiny

Sme si blízki v jazyku i v mentalite. Ak by nevznikla prvá republika, dnes by asi nebolo ani samostatné Česko či Slovensko. Vtedajšie riešenie nás previedlo totalitami a dalo nám modernú republiku. V tom čase totiž v Európe existovali hlavne monarchie. Bol to predovšetkým vplyv amerického prezidenta Wilsona na našu exilovú vládu, ktorý umožnil vznik spoločnej republiky.

V roku 1918 bola situácia v Čechách a na Slovensku veľmi odlišná. Česi nám veľa pomáhali a priniesli školy, knižnice, vzdelanie a to bol základ modernej slovenskej inteligencie. A neskôr, celá generácia ľudí, ktorí sa narodili pred rokom 1993, získala zase prirodzenú bilingválnosť. Nik iný, len Česi a Slováci môžu rozumieť, aká bola spoločná dynamika 20. storočia. Na celom svete obdivujú náš pokojný rozchod. Znovu sme sa zišli v Európskej Únii, teraz už bližší, než v čase rozdelenia. Je to aj sociálnymi sieťami, pozoruje youtuberka Sandra Sviteková, najmä mladí ľudia zo Slovenska pozerajú filmy s českým dabingom, sledujú influencerov.

SkryťVypnúť reklamu

 

Rozchod zlepšil vzťahy

Spolužitie našich národov často prirovnávame k bratstvu. V štáte sme boli ako v rodine: starší brat a mladší brat. Česi vtedy nechceli počuť, že Slováci chcú rovnaké pravidlá, ich bolo 10 miliónov a Slovákov len polovica. Rozchádzali sme sa v čase, keď to väčšina ľudí nechcela, politici ani neurobili referendum a rozhodol to vlastne Václav Klaus s Vladimírom Mečiarom. Je zrejmé, že vo viacerých ľuďoch táto trauma pretrvávala, najmä, keď na Slovensku nastúpil mečiarizmus. Potrebovali sme sa od seba vzdialiť, aby sme sa potom rovnocenne stretli v roku 2004 v Európskej Únii. V zmysle pravdivého nastavenia: jednota v rozmanitosti. Naše spolužitie malo však zásadný vplyv na vlastenectvo, slovenské sa hlási k odkazu M. R. Štefánika, aj T. G. Masaryka. Český spisovateľ Pavel Kosatík si myslí, že Česi sa už teraz od spolužitia odpojili. české  deti a mládež už nerozumejú slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu

 

Rozdelená spoločnosť

Spoločný postup, ku ktorému nás zaväzuje história, teraz komplikuje politická situácia na Slovensku. Za uplynulých 20 rokov, sa však Slovensko veľmi unifikovalo, stalo sa vyspelejšou občianskou spoločnosťou. Stále sme príliš seba-bičujúci, sebakritickí, donekonečna sa sťažujeme, sme pasívni. Hlavným problémom oboch krajín je predovšetkým vnútorné rozdelenie spoločnosti. Pavel Kosatík doplnil z prejavu prezidenta Petra Pavla, že možno ani nie je spoločnosť taká rozdelená, než sa o tom hovorí. V Čechách i na Slovensku. Ani vyspelejšie spoločnosti sa tomu stavu nevedia vyhnúť. Ľudí rozdeľujú najmä dezinformácie. Dá sa im brániť  predovšetkým vzdelaním. Práve inštitúcie v Čechách sú v tomto ďalej a mohli by sme od nich prevziať aj podporu slobodných a kompetentných médií.

SkryťVypnúť reklamu

 

Spoločne v EÚ

Diskutujúci sa zhodli, že by sme sa mali viac podporovať v zahraničnopolitických otázkach. V tomto čase má však česká a slovenská vláda medzi sebou problém, ktorý sa dá vyriešiť len politickou zmenou.

Ako bývalý spoločný štát sme boli vo výhode, dnes nám nezostáva nič iné, než sa spoliehať na seba navzájom a posilňovať spoluprácu najmä v obrane. Pre spoločné prepojenie je priestor v športe, kultúre a tesnejšie by malo byť v hospodárstve. Takto sa, síce v inej forme, vrátime k  našim mnohoročným tradíciám spolužitia a budeme kráčať spolu, nie proti sebe.

 

Článok vznikol  z obsahu diskusie v Café Európa. O tom, či sú si Slováci a Česi stále blízki a v čom by mali byť viac prepojení hovorili sociologička a  výkonná riaditeľka SNSĽP Silvia Porubänová, youtuberka a influencerka Sandra Sviteková a český spisovateľ a scenárista

Pavel Kosatík. Moderátorom podujatia v bratislavskej kaviarni Kácečko bol Martin Staňo. Mediálnymi partnermi:  SME, Rádio_FM.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Café Európa

Café Európa

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  117x

Debaty Café Európa sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do diskusie, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor ... to všetko v príjemnej neformálnej atmosfére kaviarne. Zákusok s kávou, prípadne čajom je na nás! Formát diskusií vznikol pod patronátom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v roku 2010. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu