Dežo Ursiny – Ivan Štrpka – Príbeh (1994)

Diskografia tohto velikna slovenskej hudby skrva tucet albumov, dve kompilcie a jeden koncert. Ja svoju poctu Dežovi odtartujem Prbehom s veľkm P, ktor jeho životn pť sce uzatvra, avak nikdy sa neskončil a ten komu Ursinyho tvorba prirstla k srdcu, si ho žije naďalej spolu s nm.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)
Obrázok blogu

Za najväčší Ursinyho prínos do klenotnice našej hudby považujem jeho schopnosť zaspievať zdanlivo nezaspievateľné Štrpkové básne, kde rýmy a pravidelné verše boli skôr výnimkou ako pravidlom. Ukazuje, že aj v slovenčine sa dá spievať bez potreby za každú cenu prispôsobovať sa dovtedy zaužívaným postupom.

Ku koncu svojho života v najväčšej miere ukazuje, že sila výpovede nemusí byť priamo úmerná počtu tónov a akordov. Dej Príbehu sa odohráva nad harmonicky aj rytmicky jednoduchšími formami. Rytmika v zložení Emil Frátrik a akýsi mladík Oskar Rózsa, ktorého tento album katapultoval na výslnie slovenskej (pop) music, hrá so strojovou presnosťou, ich funkujúce groovy spolu so Šebanovou minimalistickou gitarou a tradičnými Filipovými klávesovými beglajtmi tvoria hladinu, ktorá sa len jemne vlní a po nej pláva Ursiny so svojim zdravo monotónnym prejavom. K jednoliatosti a farebnosti zároveň prispievajú svojimi dielmi aj saxofonista František Kop a Berco Balog s perkusiami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred dvoma rokmi sa Ursinyho albumová diskografia skompletizovala aj na CD nosičoch, k jednotlivým titulom sa z času na čas podľa momentálnej nálady vraciam. Niekedy je to „farebné“ obdobie reprezentované albumami Modrý vrch a 4/4, či muzikál Neberte nám princeznú s Ursinyho hudbou a Štrasserovými textami pochádzajúcou z tohto obdobia. Soundtrack k nemu sa zásluhou mojej dcéry do mojich uší dostáva tiež pomerne často. Občas mám chuť aj na introvertnú osobnú spoveď Ten istý tanec, no k Príbehu sa vraciam zo všetkých najčastejšie. Na ten netreba mať náladu, ten sa po prvých tónoch o náladu postará sám a pôsobí ako energetická bomba účinkujúca nie decibelmi, ale svojou atmosférou, napätím a prirodzeným pulzom.

SkryťVypnúť reklamu

Skladby:

1. Príbeh
2. Na druhom konci palice
3. Balada o prázdnej miske
4. Malá mucha v uchu osla
5. Koľko je hodín?
6. Bingo
7. Ktosi ešte bdie
8. Kto to tam stojí
9. Sestra Beta
10. Samá voda
11. Heroín
12. Stojatý tulák

Hrá Provisorium: Dežo Ursiny - spev a gitara; Jaroslav Filip - klávesové nástroje; Andrej Šeban - gitara; Emil Frátrik - bicie; Oskar Rózsa - basgitara; František Kop - tenorový, altový a sopránový saxofón, basklarinet, flauta; Juraj Bartoš - krídlovka; Dana Freiová - klavír, spev; Berco Balogh - perkusie

Producent - Pavel Daněk, Cover - Zdenka Krejčová; design - Jozef Pernecký

Hudobná a zvuková réžia - Juraj Solan
Nahraté v dome zvuku, Slovenská filmová tvorba, Bratislava, august 1994

SkryťVypnúť reklamu

BMG Ariola ČR/SR 1994

Peter Cagáň

Peter Cagáň

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hudobný publicista a promotér, teraz vyťažený okrem svojej práce v kultúrnom centre hlavne dramaturgiou a ozvučením v hudobnom klube Diwadlo v Prievidzi. Okrem toho sa snažím fušovať do remesla DJom a fotografom. Predtým aj cyklista, duatlonista,dnes otec dvoch dcér. Zoznam autorových rubrík:  Aktuálne albumyNezabudnuteľné albumyHudobné profilyHudba vo fotografiiHudba v éteriHudobné pozvánkyKoncertné reflexieRozhovoryHudobné postrehy a úvahyOsobnostiSvet okolo nás

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu