Basgitarový génius (nar. 14. júna 1959) vhupol do sveta veľkej muziky ako sideman a dlhoročný spoluhráč Milesa Davisa. No na rozdiel od väčšiny muzikantov spolupracujúcich s Milesom sa nestal iba nájomným muzikantom poslúchajúcim svojho šéfa na prvé slovo, ale dokázal mu byť rovnocenným partnerom pri komponovaní a produkcii. Napríklad jeden z najznámejších Milesových albumov „elektrickej éry“ Tutu mu pripravil takmer sám a priniesol ako na podnose. Tam sa prebúdzal aj jeho producentský talent, ktorý neskôr rozvíjal hlavne pri produkovaní smooth-jazzových albumov, napokon David Sanborn a Lee Ritenour si albumy bez jeho basgitary pomaly ani nevedia predstaviť.
Do Bratislavy zavíta druhý krát. Prvému vystúpeniu na BJD 2003 predchádzalo najprv zdržanie kvôli technickým problémom. Potom však predviedol bravúrnu show, kde okrem svojich vlastných a najznámejších Davisových skladieb (Tutu, So What), zalovil aj v rockových vodách a pridal svojské verzie napríklad skladieb Jimiho Hendrixa. Jeho koncert bude určite pre basgitaristov nenahraditeľným workshopom, no aj pre zvyšok publika sa môže stať zážitkom na celý život. Možno sa niekomu môže zdať monotónnym koncert s dvoma hodinami slapovania, Marcus však svoje vystúpenia kombinuje aj s lyrickejšími skladbami, kde hrá na bezpražcovú basgitaru alebo na basklarinet. Na európskom turné sa predstaví s kapelou v zostave: Dean Brown (gitara), Poogie Bell (bicie), Bobby Sparks (klávesy), Keith Anderson (saxofóny) (niektoré zdroje uvádzajú Kirka Whaluma) a Michael "Patches" Stewart (trúbka).
Nedávno vydal svoj piaty štúdiový sólový album Silver Rain (Dreyfus Jazz / distr. Divyd ), aktuálne turné tak slúži ako jeho propagácia. Osobne však mám Marcusa radšej v živom vydaní, kde sa väčšmi dokáže prejaviť nielen jeho technika, ale hlavne energia a zdravá živelnosť, v štúdiu trochu utlmená.
Jeho diskografia ešte okrem dvoch koncertných nahrávok a viacerých kooperácií obsahuje takmer 5 stoviek (!) zápisov v rozmedzí od Jeana Michela Jarreho, Michaela Jacksona, Mariah Carey, Billyho Idola až napríklad po Arethu Franklin, Robertu Flack a takmer kompletnú špičku džezových muzikantov. Podrobnejšie informácie o jeho tvorbe a kooperáciach nájdete na overenom serveri allmusic.com .
Pozn.: slap – spôsob hry na basgitaru, kedy hráč bruškom palca perkusívne udiera o strunu a tá následne vydáva tón úderom o hmatník. V kombinácii s „odtrhávaním“ strún ukazovákom pravej a perkusívnymi údermi a tlmením strún ľavej ruky (v praváckom držaní basgitary) tvorí základ dynamickej hry využívanej hlavne vo funky a fusion. Pre štúdium tohto štýlu hry doporučujem tvorbu Victora Wootena, Marka Kinga (Level 42), z našich Juraja Grigláka, prípadne videoškolu českého basgitaristu Richarda Scheuflera .
Fotogaléria:
Marcus Miller na Bratislavských jazzových dňoch Slovenská sporiteľňa 2003
Hudba vo fotografii 6 - Marcus Miller
Bratislava bude mať možnosť v stredu 20. aprla naživo v klube Babylon zhliadnuť v akcii majstra 'slapovej' hry na basgitaru Marcusa Millera. Moju fotogalriu s jeho miniprofilom tak berte ako pozvnku na koncert, ktor vs určite nenech chladnmi.