
Jozef Pekara z Rajeckých Teplíc sa narodil aj zomrel v tom istom roku ako Ján Pavol II. Prežil 85 rokov naplnených kreatívnou prácou, no po smrti manželky pred dvoma rokmi začal aj jeho životný entuziazmus postupne upadať a v utorok 5. apríla 2005 jeho srdce dotĺklo .
S drevom je jeho život spojený už od malička, jeho otec pracoval ako debnár a brat bol rezbárom. Na štúdiá rodina financie nemala, no nakoniec zakotvil u majstra Jozefa Breštenského a ako rezbársky učeň vytvoril mnoho hodnotných diel, od výzdob kostolov po sochy Jánošíka a Svätého Jozefa. Po znárodnení fabriky pracoval 30 rokov ako návrhár vo výrobnom družstve Rezbár v Rajci.
Slovenskému Betlehemu sa začal venovať až na dôchodku. Výrobou monumentu širokého 8 a pol metra, vysokého 3 a širokého 2,5 metra strávil 15 rokov (1980-1995). Začínal jednotlivými postavičkami vyrezávanými z lipového dreva len tak pre radosť a vyplnenie voľného času. Postupne sa projekt rozširoval, až dorástol do unikátneho diela symbolizujúceho nielen tradičnú oslavu narodenia Krista, ale aj život slovenského ľudu. Nie je to teda len tradičný Betlehem s kópiou betlehemskej krajiny, ale aj národný symbol. Jednotlivé postavičky symbolizujúce regióny a ich špecifické činnosti sa pri práci hýbu v trajektóriách verne imitujúcich realitu. V akcii tak môžeme vidieť drevorubačov píliacich drevo, muzikantov s nástrojmi, či ženy pracujúce na poli. Na ich pohon použil staré motorčeky zo stieračov a sprevodoval ich koženými pásikmi a remenicami zo šijacích strojov. Betlehem je umiestnený v strede obce Rajecká Lesná (Frívald) v Dome Božieho narodenia. Znázorňuje dominantné motívy slovenskej krajiny, od Kriváňa po zámky a hrady v Nitre, Bratislave, Spišskej kapitule alebo v Bojniciach.
No s Bojnicami je spätý aj inak. Žije tu jeho dcéra Jarmila a aj jej zásluhou a presviedčania môžeme dielo Majstra Pekaru obdivovať v interiéri kostola Sedembolestnej Panny Márie v mestskej časti Dubnica . Dielo, ktoré si svojpomocne postavili miestni obyvatelia malo pôvodne byť kaplnkou. No pri vysviacke v septembri 2000 ho biskup Rudolf Baláž zakázal nazývať kaplnkou, pretože je to kostol so všetkým, čo k tomu patrí. A práve sošky od Jozefa Pekaru mu dodávajú aj punc originality a koncepčnej jednoliatosti. Všetky rezby a reliéfy - dominantný monument Sedembolestnej Panny Márie, štrnásť zastavení Krížovej cesty, Betlehem, Svätostánok, reliéfy Sv. Jána Krstiteľa, či vierozvestov Cyrila a Metoda – nesú pečať jeho majstrovskej ruky a z tohto chrámu tak urobili nielen boží dom, ale aj malé múzeum, vďaka ktorému meno Majstra Jozefa Pekaru taktiež neupadne do zabudnutia.
Krížová cesta v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bojniciach-Dubnici
Betlehem v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bojniciach-Dubnici
Betlehem v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Bojniciach-Dubnici