Marcus Miller - The Sun Don't Lie (1993)

Ete raz vm pred stredajm bratislavskm koncertom predstavm basgitarovho gnia Marcusa Millera. Album The Sun Dont Lie ukzal možnosti basovej gitary ako melodickho nstroja v dovtedy nevdanej podobe. Aj pre nho top basgitaristu Juraja Griglka sa stal v čase vydania infziou do žl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Krátky profil Marcusa Millera nájdete v predchádzajúcej fotogalérii. Pre históriu basgitary, hlavne v slapovom vydaní, znamená M na druhú to, čo Jaco Pastorius pre jej bezpražcovú podobu. Hoci nebol prvý, ktorý objavil tento štýl hrania a aj pár rokov pred ním vydával Stanley Clarke podobne ladené albumy, bravúra a technická čistota akú dosiahol na tomto albume Marcus spolu s neuveriteľným citom pre melodiku všetky dovtedajšie počiny prekonala.

Miles Davis, s ktorým Marcus spolupracoval, ho označil na za neuveriteľne precízneho a sústredeného muzikanta. V štúdiu dokázal pracovať celé dni bez známok únavy a jeho perfekcionizmus sa prejavuje aj v technickom prevedení melodickej linky jeho basgitary. Čisté tóny bez šmír a prehmatov mu umožňujú aj v slapovom vydaní hrať dominantné motívy počas celej skladby. Kto pozná weatherreportovskú skladbu Teen Town a Pastoriusovu basovú linku v nej, vie, aká šialená jazda a prstové cvičenie to je, Marcusova slapová technika mu však umožňuje zvládnuť ju aj v tejto podobe. Mnohí budú namietať, že úloha basgitary je iná, že má držať spodok a hrať doprovod, štúdiová podoba však Marcusovi umožňuje zdvojovať basové linky, takže nechýbajú ani spodné frekvencie, na koncertoch túto dieru čiastočne pomáhajú zaplátať syntezátorové basy. V pomalších skladbách však Marcus nezabúda ani na primárnu funkciu basgitary a melodická linka zároveň aj drží skladby pri zemi. Džezovejšiu tvár ukázal v záverečnej smutnej skladbe s veľavravným názvom The King Is Gone (for Miles) a hrajú v nej aj Milesovi dlhoroční súputníci Wayne Shorter a Tony Williams. Milesova trúbka v skladbe Rampage bola jednou z jeho posledných nahrávok pred smrťou v septembri 1991.

Skladby ako Rampage, Panther, Scoop aj spomínaný Teen Town by mali patriť k povinnému čítaniu každého basgitaristu očareného slapom a funky hudbou. To, že sa treba učiť od najväčších majstrov, potvrdzuje aj náš najlepší basgitarista Juraj Griglák :

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 
„Keďsom počul túto platňu, tak som chodil asi týždeň ako omráčený. Som tomal nahraté a stále na ušiach a bolo to ako infúzia do žily. Absolútnygénius. Spolu s Jacom pre mňa absolútne jednotky. Dal by som každémubasistovi Pastoria a Marcusa denne ako každodenný chlieb. Aká strašnásila a aká muzika z toho ide. A muzikantský vkus, to je strašnedôležité a Marcus má úžasný vkus. Vlastne všetky parametre, aj jehotón. Na Jazz Bass nikto nedokázal vyprodukovať taký tón ako on. Naobyčajný Jazz Bass – úplne neskutočné.

On sa inšpiruje aj všelijakýmimódnymi tanečnými prvkami, hip-hopom a vkusne to vie pretaviť do svojejvýpovede. To je úplné žonglérstvo, čo on stvára na base a pritom to nieje samoúčelné, je v tom muzika. Marcus vravel, že on mal tú prvú Jacovuplatňu asi rok na gramofóne a stále ju počúval a sťahoval z nej všetko.Veľa muzikantov na toto zabúda, že toto je najlepšia škola ako sa môžunaučiť hrať. Každý chce byť sám sebou hneď od začiatku a je to najväčšíomyl. Treba sa učiť od tých najväčších majstrov. Každý je osobitý,každý má svoju osobnosť a každý nakoniec začne hrať podľa seba, ale aksa chce naučiť a nasať ten správny vkus a to najlepšie čo je na svete,tak musí počúvať tých najväčších géniov. Marcusa by som odporúčalkaždému basistovi – povinne.

Veľaľudí to robí tak, že si to vypočuje len tak zhruba a niečo sa naučí.Ale treba ísť absolútne do detailu a vychytať z tej platne všetkynuansy, všetky frázy, tvorbu tónu, proste úplne to rozložiť nanajmenšie detaily a naučiť sa to. Jedine tak to má zmysel. Lebo tienuansy tvoria hudbu, tie drobnosti a maličkosti tvoria veľké veci.”
(Juraj Griglák pre časopis Muzikant, 2001)



Skladby:
 
1 Panther  Miller 6:02
2 Steveland  Miller 7:22
3 Rampage  Miller 5:48
4 The Sun Don't Lie  Miller 6:25
5 Scoop  Miller 5:58
6 Mr. Pastorius  Miller 1:25
7 Funny (All She Needs Is Love)  Miller, Scaggs 5:25
8 Moons  Miller 4:52
9 Teen Town  Pastorius 4:55
10 Juju  Miller 6:02
11 King Is Gone (For Miles)  Miller 6:05

Marcus Miller – basgitary, basklarinet, klávesy, programovanie

Ďalší muzikanti:

bicie: Poogie Bell, Will Calhoun, Steve Ferrone, Omar Hakim, Tony Williams, Michael White
perkusie: Don Alias, Paulinho Da Costa, Steve Thornton
gitara: Dean Brown, Hiram Bullock, Jonathan Butler, Vernon Reid, Paul Jackson Jr.
trúbka: Miles Davis, Sal Marquez, Michael "Patches" Stewart
saxofón: Kenny Garrett, Everette Harp, Kirk Whalum, David Sanborn, Wayne Shorter
steel drums: Andy Narrell
klávesy a programovanie: Jason Miles, Eric Persing, Philippe Saisse, Christian "Wicked" Wicht, Joe Sample

1993 PRA/Dreyfus Jazz / distr. Sony Music France - CD u nás distribuuje Divyd

Peter Cagáň

Peter Cagáň

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hudobný publicista a promotér, teraz vyťažený okrem svojej práce v kultúrnom centre hlavne dramaturgiou a ozvučením v hudobnom klube Diwadlo v Prievidzi. Okrem toho sa snažím fušovať do remesla DJom a fotografom. Predtým aj cyklista, duatlonista,dnes otec dvoch dcér. Zoznam autorových rubrík:  Aktuálne albumyNezabudnuteľné albumyHudobné profilyHudba vo fotografiiHudba v éteriHudobné pozvánkyKoncertné reflexieRozhovoryHudobné postrehy a úvahyOsobnostiSvet okolo nás

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu