
Tesne po vystúpení vo Woodstocku 15. augusta 1969 vydala kapela svoj eponymný debut. Ak by som mal brať za kritérium nesmrteľnosti skladieb jeho koncertný playlist z posledných rokov, tak by sa toto ocenenie dostalo skladbám Evil Ways, Jingo, Persuasion a Soul Sacrifice . Santanovci očarili svet svojou fúziou latinsko-americkej hudby plnej perkusií s jazzovou a rockovou hudbou, samozrejme s nezameniteľnou Carlosovou gitarou s bluesovým grifom a ľahko rozpoznateľným tónom.
Druhý album Abraxas (1970) nielen potvrdil úspech debutu, ale ho ešte zvýraznil. Vtedajšia doba priala fúziám a experimentom, pomer hudby a tovaru v šoubiznise bol omnoho priaznivejší ako je tomu dnes. Oproti debutu ponúka Abraxas (názov ktorého si mimochodom požičala aj známa česká kapela) o niečo viac priestoru na inštrumentálne improvizácie, hlavne v tých menej známych skladbách. Paradoxne sa však jeho najznámejšou skladbou stala pieseň Black Magic Woman, ktorú napísal Peter Green a objavila sa na albume Fleetwood Mac: English Rose rok predtým. Santana ju na albume aj na koncertoch spája so skladbou Gypsy Queen .
Opäť aplikujem pravidlo o nesmrteľnosti aj na Abraxas, tejto výsady sa dostalo piesňam Oye Como Va, čo je klasika Tita Puenteho, ako aj Santanovej pomalšej inštrumentálke Samba Pa Ti. Tú si veľmi dobre pamätám ešte zo študentských čias, keď sme ňou deň čo deň končili nočné vysielania internátneho rádia .
Odhliadnuc od hitov a trvalých hodnôt, je však album aj ako celok vyváženým dielom, kde sa snúbi temperament a pestrosť s energiou a muzikantskou virtuozitou. Väčšina týchto vlastností Santanovi zostala aj dnes. Posledné - trochu komerčnejšie ladené albumy: Supernatural a Shaman ho aj zásluhou hosťujúcich hviezd udržali v kurze, no jeho koncerty stále prekypujú horeuvedenými pozitívami. Aj na „staré kolená“ tak môže nielen rozdávať radosť a inkasovať doláre, ale hlavne žať plody zo semien, ktoré zasialo leto lásky, Woodstock a Abraxas.
Ak by ste mali chuť zoznámiť sa so Santanovou tvorbou, doporučujem začať práve prvými dvoma albumami. Ak by ste náhodou pri nich aj skončili, tak je na nich nielen všetko podstatné z ranej etapy kariéry, ale aj ťažisko celej jeho tvorby. Aktuálne albumy si vo vlastnom záujme môžete zaobstarať v rámci prehľadu, aj ako ukážku, ako sa dá Santanov nezameniteľný štýl skombinovať s aktuálnymi trendmi v pop music.
Skladby:
1 Singing Winds, Crying Beasts Carabello 4:48
2 Black Magic Woman/Gypsy Queen Green, Szabo 5:24
3 Oye Como Va Puente 4:19
4 Incident at Neshabur Gianquinto, Santana 5:02
5 Se a Cabo Areas 2:51
6 Mother's Daughter Rolie 4:28
7 Samba Pa Ti Santana 4:47
8 Hope You're Feeling Better Rolie 4:07
9 El Nicoya Areas 1:32
Vtedajšia zostava Santana band-u:
Carlos Santana – gitara, spev
Gregg Rolie – klávesy, spev
Alberto Gianquinto - piano
David Brown - basgitara
José Chepitó Areas – perkusie, conga, timbales
Mike Carabello - perkusie, conga
Rico Reyes - perkusie
Michael Shrieve - bicie
Dátum vydania: september 1970
Label: Columbia (distribúcia Sony BMG Music)