Hudba ako motivačný a stimulujúci element
O vplyve slúchadiel na imunitu som nikde nič nenašiel. Dokonca si myslím, že pozitívna energia prameniaca z hudby, ktorú rád počúvam, má na moju imunitu a celkovú pohodu skôr opačné účinky. Tí, čo ma poznajú osobne, vedia, že bez slúchadiel a prehrávača sa nepohnem ani na krok. Hudbu počúvam cestou do práce, cestou do mesta, pešo aj v autobuse, ba dokonca aj na bicykli. Tu však odporúčam zvoliť takú intenzitu, ktorá neovplyvní vaše reakcie a orientáciu, hlavne pokiaľ sa pohybujete v hustej premávke. Presnú úroveň si stanovte tak, aby ste počuli prichádzajúce autá. Keď sa už dostanete do zóny, kde ste sami pánom ciest a chodníkov a kde nehrozí žiadne nebezpečenstvo, pokojne si úroveň nastavte akú znesiete.
Hluk náš každodenný
Tu sme pri ďalšom rizikovom faktore – pri hluku. Dlhodobé vystavovanie sa hlučnému prostrediu môže nenávratne poškodiť váš sluch, o tom sa dočítate aj v každom návode ku slúchadlám. 40 hodín týždenne pri hluku 85 dB alebo 4 hodiny pri úrovni 95 dB, prípadne 25 minút týždenne pri 105 dB, či len pár minút pri intenzite 115 dB môže mať na váš sluch následky, o ktorých možno ani netušíte.
Pre porovnanie – piloti lietadla v kabíne sú vystavení hluku 90-95 decibelov, hustá premávka v meste kolíše podľa vzdialenosti od zdroja hluku medzi 75-95 dB, keď okolo vás prejde ťažké nákladné auto, môže na vás zaútočiť sto desiatimi decibelmi a prah bolesti má človek pri 120-130 dB. Takáto úroveň hluku býva bežná aj pri hlučných rockových koncertoch pokiaľ stojíte tesne pred reprobedňami, pri diskotékach to býva podobné. Dôležitým faktorom je aj to, že keď sa sleduje hlučnosť koncertov, často sa operuje priemernými hodnotami hluku za časovú jednotku, takže pokiaľ si uši v tichších pasážach oddýchnu, riziko nie je až také veľké ako pri nepretržitom vystavovaní sa nadmernému hluku. Neraz sme svedkami, hlavne pri klubových koncertoch, že prevádzkovateľ medzi hlučnými kolami so živou muzikou púšťa reprodukovanú hudbu podobnej hlukovej úrovne. Pamätám si, ako bol raz Andrej Šeban vytočený, keď mu v prestávke jeho koncertu na oddýchnutie pustili Rammstein „na plné gule“...
Aké slúchadlá vybrať?Vrátim sa spať ku slúchadlám. Väčšina prenosných prehrávačov aj v kombinácii s lacnejšími slúchadlami je koncipovaná tak, že aj pri maximálnej úrovni hlasitosti veľké riziko poškodenia sluchu nehrozí. Skôr by ste pri okolitom hluku potrebovali ešte kúsok „volume“ pridať, aby ste si hudbu vychutnali bez rušivých elementov. Ja sa pri kúpe slúchadiel väčšinou riadim dvoma parametrami – frekvenčným rozsahom a citlivosťou, pri oboch platí známe pravidlo – čím viac, tým lepšie. Zo skúseností viem, že slúchadlá, ktoré bývajú pribalené k prehrávačom patria ku kategórií najlacnejších a väčšinou nevyhovujú uchu ani priemerne náročného poslucháča, takže treba radšej zainvestovať.
Na Koss-y nedám dopustiť
Po viacerých pokusoch so slúchadlami strednej cenovej triedy som nakoniec zakotvil pri renomovanej značke Koss. Nielen kvôli vysokej kvalite, ale hlavne vďaka spoľahlivosti a doživotnej záruke. Ak si kúpite Koss-y, tak pri každej reklamácii za manipulačný poplatok rovnajúci sa približne tretine originálneho zahraničného CD vám po zaslaní do pár dní pošlú opravené slúchadla, resp. vymenia za nové. Pri dennom používaní je to cenná devíza, hlavne keď si uvedomíte, že pri bežných slúchadlách sa vám do roka minimálne zalomí káblik. Veľmi populárne sú u nás hlavne modely Porta Pro, resp. ich podoba Sporta Pro určené svojou ergonómiou hlavne na šport. Momentálne používam model The Plug , čo sú známe „štuplíky“ do uší. Vybral som si ich hlavne vďaka tomu, že neprekážajú prilbe pri jazde na bicykli. Na rozdiel od bežných penových, ktoré v mojich ušiach nesedia a vypadávajú, sú tieto opatrené gelovou penou, ktorá sa prispôsobí vášmu uchu, roztiahne sa podľa tvaru zvukovodu a drží pevne. Zvuk prúdi tenkým kanálikom vo vnútri peny takmer až k bubienku, vďaka čomu sa tieto slúchadlá vyznačujú aj vysokou citlivosťou. Umožňuje to aj pri nižšej úrovni výstupu počúvať hudbu s maximálnou hlasitosťou. Kossy všeobecne vynikajúco reprodukujú hlavne basové frekvencie, takže pri ich používaní môžete zabudnúť na všetky mega a ultra basové filtre.
Málokde sa dajú slúchadlá pri kúpe odskúšať, takže väčšinou ste odkázaní len na sledovanie parametrov, prípadne odporúčania a recenzie. Každú má iné ucho a každému môže sedieť niečo iné, moje rady berte ako odporúčanie a zhrnutie vlastných skúseností, nie ako reklamu.
ZáverSpäť k pointe, ktorá ma viedla k napísaniu článku. Myslím, že pri rozumnej miere a citlivom zaobchádzaní s hlasitosťou, slúchadlá nemusia byť také nebezpečné. Pokiaľ je hudba pre vás zložkou, bez ktorej si neviete svoj život predstaviť, tak útočí na vás nie prostredníctvom hluku, ale harmonického a rytmického zvuku. Napokon hudba a pozitívny dopad zvukových frekvencií na náš organizmus nie je len objavom našej generácie a našich etník, stačí trochu zaloviť v histórii, muzikológii a etnografii. O tom by sa dali písať nielen články, ale celé knihy, z nich odporúčam hlavne diela Vlastimila Mareka . Pozitívne vibrácie a frekvencie tak vašu imunitu a sluch nezničia, ale práve naopak. />