
Vtedy, 18. septembra 1970 som mal presne 30 dní. Už sa na to presne nepamätám, možno som mal okno, ako by povedal Jim Morrison :-). Deti v takomto veku si svoje potreby vynucujú plačom, ani ja som nebol výnimkou. Nepamätám si ani kedy som sa prvý krát zoznámil s Jimiho hudbou, aj keď prvé zoznámenia boli skôr encyklopedické a útržkovité. Do môjho srdca Hendrixova hudba naplno vošla až zhruba pred ôsmimi rokmi po jednom klubovom koncerte Jimiho slovenského nasledovníka Reného Lacka. Tá hudba ma aj v takejto podobe chytila za srdce a odštartovala lavínu zháňania Hendrixových nahrávok a postupne vyhnala z môjho playlistu rôzne Def Leppardy, Aerosmithy, R.E.M.-y a Bryanov Adamsov.
Are You Experienced? mám aj teraz spolu s Electric Ladyland zo štúdiových nahrávok najradšej, hoci ani ostatné za nimi príliš nezaostávajú, a to nehovorím o koncertných nahrávkach a bootlegoch, ktorých autenticitu mám omnoho radšej, ako oficiálne zostrihané kompilačné releasy vydávane Hendrixovou rodinou.
Na remastrovanej CD edícii s na tú dobu slušne reštaurovaným zvukom nájdeme 17 skladieb, vrátane vtedajších singlov, z nich nadpolovičná väčšina patrí nielen do zlatého hudobného fondu, ale aj k povinnej výbave klubových blues-rockovo orientovaných kapiel. Britská edícia, ktorá sa aj u nás predávala, obsahuje tie isté skladby v poprehadzovanom poradí.
Jimi Hendrix, vtedy sa volal ešte Jimmy James, si svojich spoluhráčov v triu Experience našiel v Anglicku. Zásluhou manažéra – Chasa Chandlera, ex člena Animals si vytypovali Noela Reddinga, pôvodne gitaristu hľadajúceho miesto v nových Animals Erica Burdona. Gitaristu už ale mali, tak to skúsil na basgitare a Chandlerovi sa jeho štýl zapáčil. Bubeníka našli v Mitchovi Mitchellovi, ktorý nebol len rockerom, ale mu bolo blízke aj džezové cítenie. Po odchode od Georgieho Famea & The Blue Flames zakotvil u Jimiho. Dlho nevedeli prísť na názov kapely, až raz Jimi prišiel s Experience a Chandlerovi sa to zapáčilo. Power trio tak bolo na svete a chystali sa do štúdia nahrávať singel Hey Joe.
Hey Joe, hoci nie je jeho pôvodnou skladbou, až Jimi preslávil a mnohým sa ako prvá vybaví pri jeho mene. Foxy Lady, Fire, Purple Haze patria taktiež k rockovému šlabikáru, Red House je pre zmenu jednou z najlepších Jimiho bluesových skladieb, hoci radšej mám dlhšie koncertné verzie, napríklad z Hendrix In The West. V pomalšej piesni The Wind Cries Mary zas ukazuje, že ani melodika mu nie je vzdialená.
Third Stone From The Sun je vďaka svojmu groovu taktiež vyhľadávanou inšpiráciou pre improvizácie. Na koncertoch ju často hrával nielen Jimiho nasledovník Stevie Ray Vaughan, ale napríklad aj basgitarový génius s podobným osudom ako Hendrix – Jaco Pastorius. Všetci traja si už „jamujú“ v nebi.
Ak niekto namieta, že Hendrixova hudba je príliš poznačená alkoholom a drogami, tak zrejme hlbšie pod jej povrch nevnikol a počul ju len z rýchlika. Aj Jimi upozorňuje, že treba byť dostatočne skúseným, aby ste sa vybrali na výlet s ním. Hoci hlavne z koncertov a neskorších nahrávok badať, že skladby nevznikali s čistou hlavou, bolo v nich stále veľa muziky, hoci obalenej do psychedelického oparu. Jimi sa vyžíval v hľadaní nových možností gitary. Wah-wah pedál, ktorému prischla prezývka kvákadlo, distortion, spätné väzby a rôzne ďalšie skreslenia na hranici vtedajších možností aparatúr pomáhali definovať Hendrixov bravúrny štýl a a vrodenú virtuozitu a patrili k jeho osobe tak neoddeliteľne, ako Marshall a pravácky Fender Stratocaster.
Skladby [US edícia]:
1 Purple Haze 2:50
2 Manic Depression 3:42
3 Hey Joe (Roberts) 3:30
4 Love or Confusion 3:12
5 May This Be Love 3:10
6 I Don't Live Today 3:54
7 The Wind Cries Mary 3:20
8 Fire 2:43
9 Third Stone from the Sun 6:44
10 Foxy Lady 3:18
11 Are You Experienced? 4:16
12 Stone Free 3:35
13 51st Anniversary 3:15
14 Highway Chile 3:32
15 Can You See Me 2:32
16 Remember 2:48
17 Red House 3:51
The Jimi Hendrix Experience:
Jimi Hendrix – spev, elektrická gitara
Noel Redding – basgitara, vokály
Mitch Mitchell – bicie, vokály
The Jimi Hendrix Experience – Are You Experienced?
1967, remastrované 1997 – MCA/ Universal