
Teraz však nejde o pop-artový dizajn ani o to, že Sticky Fingers bol prvým albumom vydaným pre label Virgin. Na každom albume „Stouni“ vydali zopár nesmrteľných peciek, no Sticky Fingers pokladám za ich najvyváženejšie dielo s najmenším podielom výplní. Najznámejšou skladbou na albume je nepochybne klasický stounovský rock’n‘ roll Brown Sugar s typickou gitarovou motorikou. Keď sa ich pýtali, ako dosahujú ucelený sound kapely a valivú rytmiku, tak vyšlo najavo, že navonok striedme a úsporné bicie Charlieho Wattsa si nehrajú len svoj rytmus, ale aj sledujú a kopírujú Richardsovu gitaru, vďaka čomu aj za cenu mierneho kolísania tempa docielia jednoliaty rytmus.
Skladby Wild Horses a Dead Flowers sa dočkali reinkarnácie vďaka poloakustickému živému albumu Stripped (1995), kde ich ani veľmi prearanžovávať nemuseli. Len Richardsove vokály vo verzii 1971 ešte neznejú ako v nočnom bare nad ránom :-).
Inak je väčšina zvyšných piesní koncipovaná skôr bluesovo s väčším priestorom na improvizácie (záver snáď najzaujímavejšej skladby Can't You Hear Me Knocking), k čomu prispieva aj pôsobenie gitaristu Micka Taylora (ex John Mayall’s Bluesbreakers). Ten nahradil v roku 1969 tragicky zosnulého Briana Jonesa, no v Rolling Stones sa dlho neohrial a v roku 1975 kapelu opustil a po krátkych intermezzách s Jackom Bruceom, Ronom Woodom a Mikeom Oldfieldom sa venoval vlastnej kariére. Preukázateľne sa podieľal aj na vzniku skladieb Sway a Moonlight Mile , no oficiálne autorstvo zostalo podpísané duom Jagger/Richards, ktoré po vzore Lennona a McCartneyho svorne figuruje na väčšine skladieb, hoci je všeobecne známe, že komponuje hlavne Keith Richards a Jagger píše texty.
K zaujímavostiam albumu patrí aj slajdová gitara Ry Coodera (v bluesovej klasike You Gotta Move) a hammondové party Billyho Prestona , o väčšinu klavírnych partov sa podelili dvorní sidemani - Nicky Hopkins a Ian Stewart - mimochodom člen Rolling Stones v prehistorickom čase v roku 1962. Netradične znie aj veľkolepý sláčikový záver aranžovaný Paulom Buckmasterom (no žiaden presladený sirup) v Moonlight Mile.
LP-čka Sticky Fingers predznamenala sound kapely v sedemdesiatych rokoch. Stones už prestali byť porovnávaní s The Beatles, ani ich albumy nemohli byť posudzované ako odpovede na predchádzajúce opusy liverpoolskych chrobákov, hoci spočiatku mali toho dosť spoločného. Stones začínali vo vydavateľstve Decca , ktoré v začiatkoch odmietlo Beatles s odôvodnením, že gitarová hudba už nie je v móde. Keď si svoj životný omyl uvedomili, angažovali po roku Rolling Stones. Lennon s McCartneym im v začiatkoch na počkanie napísali skladbu I Wanna Be Your Man, ktorú neskôr prespieval aj Ringo (album With The Beatles), pozajtra to bude 32 rokov, čo sa Beatles a Rolling Stones prvý krát stretli po jednom z koncertov. Možno aj ľahkosť Johna a Paula pri komponovaní primäla Jaggera s Richardsom k skladaniu vlastných pesničiek. „Stouni“ postupom času viac inšpirácií nachádzali v bluesovej a rhythm & bluesovej hudbe, vtedy mal pojem R&B trochu iný význam ako dnes. Jagger síce spieva, že je to len rock ‘n roll, ale aj ja ho mám rád. A na „lepkavé prsty“ taktiež nedám dopustiť, hoci nie sú ani zďaleka jediným ich dielom hodným zápisu do histórie.
Skladby:
1 Brown Sugar Jagger, Richards 3:49
2 Sway Jagger, Richards 3:51
3 Wild Horses Jagger, Richards 5:42
4 Can't You Hear Me Knocking Jagger, Richards 7:14
5 You Gotta Move Davis, McDowell 2:32
6 Bitch Jagger, Richards 3:36
7 I Got the Blues Jagger, Richards 3:52
8 Sister Morphine Faithfull, Jagger, Richards 5:31
9 Dead Flowers Jagger, Richards 4:03
10 Moonlight Mile Jagger, Richards 5:56
Rolling Stones 1971:
Mick Jagger – spev, ústna harmonika, gitara, perkusie
Keith Richards – gitara, spev
Mick Taylor – gitara, spev
Bill Wyman – basgitara, klávesy
Charlie Watts - bicie
Ďalší muzikanti:
Ry Cooder (slide gitara), Nicky Hopkins (piano), Billy Preston (organ), Ian Stewart (piano), Jim Price (piano, trúbka), Jack Nitzsche (piano), Jimmy Miller (perkusie), Bobby Keys (saxofón), Rocky Didzornu (perkusie), Jim Dickinson (piano), Paul Buckmaster (sláčiky)
1971 Virgin / distr. EMI Records