Črtá sa Púštna búrka II - nová vojna na Blízkom východe?

Blízky (a Stredný) východ bol vždy poriadnym klbkom vreteníc. Tie tučnejšie teraz začali ešte intenzívnejšie bojovať o svoj životný priestor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V spleti rozličných záujmov pri hľadaní koristi si všetci spomenuli na dávne krivdy a tak staré nepriateľstvá prepukli s novou silou. Bojový zápal jednotlivých aktérov nás núti premýšľať, čo sa z toho vyvinie.
 Spád udalostí urýchľuje fakt, že tzv. Islamský štát už nemá pevnú pôdu pod nohami a stráca jednu pozíciu za druhou (v Rakke je atakovaný arabsko-kurdskými silami a v Mósule iracko-iránskymi za podpory Američanov, jeho potenciálny spojenec, sýrska franšíza a filiálka al-Káidy po strate východného Aleppa je drvená sýrskym vládnym vojskom za pomoci Rusov a ďalších spojencov. Streľba bojovníkov Islamského štátu v Teheráne na symbolických miestach (parlament, mauzóleum ajatolláha Chomejního) je len prejav zúfalstva a snahou vyvolať konflikt medzi regionálnymi mocnosťami. Olej do ohňa zrejme pridal aj americký prezident Trump, keď verný svojej rétorike proti Iránu (80 mil. obyvateľov) len nedávno povzbudil jeho rivala, Saudskú Arábiu (30 mil.) prísľubom dodávky zbraní sa stovky miliárd dolárov. Sunnitskí Saudi so svojimi spojencami (najmä Spojené arabské Emiráty a Egypt) sa zahľadeli na šiítsky Irán a obviňujú ho zo šírenia globálneho terorizmu (Vraví sova vrabcovi, že má veľkú hlavu...). Zbraní majú Saudi dosť (dávajú na zbrojenie takmer toľko, čo Rusko), horšie je to s vojakmi, tí si nevedia poradiť ani s otrhanými jemenskými partizánmi. (Keby tam občas nezbombardovali nejaký pokojný pohreb či svadbu alebo nemocnicu, prípadne trhovisko, nemal by ich nepriateľ ani veľké straty). Predbežne si to ale odniesol (a ešte aj odskáče ) Katar, maličký (štvrtina Slovenska), no superbohatý štát (takmer 2x vyšší príjem na obyvateľa ako vo Švajčiarsku či Nórsku a 5x ako na Slovensku), kde ale na rozdiel od Saudskej Arábie sú okrem mešít aj kresťanské kostoly a hinduistické svätyne. Saudi a ich spojenci už prestali mať porozumenie pre ambiciózneho a sebavedomého emíra al-Tháního, ktorý si razil na rozbúrených vodách vlastnú (samostatnejšiu) politiku a snažil sa nájsť rovnováhu medzi všetkými významnými silami regiónu tu podporou radikálneho islamu, tam porozumením s Iránom (s týmto nepriateľom Saudskej Arábie a pre konzervatívnych moslimských wahábistov arcikacírom ťaží spoločne plyn) či investovaním (15 percent Volkswagenu je už jeho). Predbežne vyhlásili Kataru (okrem prerušenia diplomatických stykov) totálnu námornú aj leteckú blokádu a embargo na dovoz tovarov, od ktorých je Katar úplne závislý (a z ropy a plynu sa obyvatelia krajiny nenasýtia, no pulty v obchodoch sú teraz skoro tak prázdne ako v Rumunsku za Ceaušeska). Pravdaže, nepriateľstvom hrozia aj každému, kto by chcel Kataru, tejto "politickej trasorítke", pomôcť. Musí byť asi veľmi zle, keď al-Tháníovci volali aj do Kremľa.
 Takže v budúcich dňoch sa máme načo tešiť, uhorková sezóna zrejme na Blízkom východe nehrozí...

Fedor Alex Caňo, Ing.

Fedor Alex Caňo, Ing.

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rozmanitý španielsky a hispánsky svet, v ktorom žije už vyše 500 miliónov ľudí, je pre mňa zaujímavý, no u nás málo známy, a preto by som chcel veľa svojich poznatkov odovzdať aj ostatným...A občas aj niečo iné, s čím sa každodenne stretávam... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu