Katalánske voľby: Túto bitku predseda španielskej vlády M. Rajoy nevyhral

Aby zabránil nezávislosti Katálánska, rozhodol sa predseda španielskej vlády k bezprecedentnému a riskantnému kroku, ktorý umožňoval článok 155 ústavy:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
trestaný Rajoy
trestaný Rajoy (zdroj: Eldiario.es)

rozpustil katalánsky parlament, odvolal regionálnu vládu na čele s Carlesom Puigdemontom (tomu spolu so štyrmi ministrami sa podarilo ujsť do Bruselu) i vedenie katalánskej polície Mossos. Jej bývalý šéf Trapero sa teraz venuje štatistike dopravných nehôd. Dal uväzniť viacerých prívržencov nezávislej republiky a voči ďalším sa začalo súdne a policajné vyšetrovanie (je medzi nimi aj Pepe Guardiola z futbalového veľkoklubu FC). Naostatok vyhlásil predčasné voľby, od ktorých očakával, že zmenia politickú šachovnicu v prospech promadridských síl.
 Tie sa práve skončili s rekordnou účasťou 82 percent, no zdá sa, že Mariano Rajoy je hlavný porazený vo voľbách, ktoré sám zvolal. Nepomohlo ani zastrašovanie či súdny a policajný nátlak. Či to bude zdrvujúci debakel, ukáže ďalší vývoj. Jeho strana zostala len 3 mandátmi marginálnou politickou silou, prívrženci nezávisosti si potvrdili absolútnu väčšinu v katalánskom parlamente (získali 70 mandátov, odporcovia nezávislosti len 57)a zvýšil sa vplyv konkurenčnej strany Občania (Ciudadanos). Tá chce využiť svoju konjunktúru v Katalánsku a zvýšiť svoj vplyv aj v Španielsku. Jej šéf Albert Rivera sa už dal počuť, že celej krajine by prospel nejaký nový projekt z dielne tejto novej strany, o ktorej ešte pred 12 rokmi v Španielsku nikto nechyroval.
Katalánsko teraz v januári čaká zvolanie parlamentu, azda vo februári bude známy aj predseda autonómnej vlády. Keby sa to nepodarilo, čo je možné, pretože jeden kandidát je v belgckom exile a druhý v madridskom väzení Estremera, kde mu práve navrhujú vianočnú večeru, tak opäť nové voľby...Katalánci veria, že to už nebude v pracovný deň ako naposledy (keďže sa takmer nepracovalo, vnikla hospodárstvu škoda asi 120 mil €), lebo faktúru Katalánci nemajú komu poslať...
 

Fedor Alex Caňo, Ing.

Fedor Alex Caňo, Ing.

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rozmanitý španielsky a hispánsky svet, v ktorom žije už vyše 500 miliónov ľudí, je pre mňa zaujímavý, no u nás málo známy, a preto by som chcel veľa svojich poznatkov odovzdať aj ostatným...A občas aj niečo iné, s čím sa každodenne stretávam... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu