Nemecko: Dotrasy po zemetrasení budú nasledovať...

Seizmológovia nazývajú dotrasmi sériu väčších i menších zemetrasení, ktoré nasledujú v epicentre aj širšom okolí po hlavnom, a to s rozličným časovým oneskorením (aj niekoľko rokov).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tento jav sa teraz celkom dobre hodí na situáciu v Nemecku, keď po zemetrasení vo voľbách 24.septembra (nepriaznivý výsledok pre vládnuce strany CDU/CSU a sociálnych demokratov) nasledoval prvý dotras: krach po mesačnom rokovaní o vytvorení novej vlády so zelenými a liberálmi. Už týmto vznikli škody, ktorých sanácia bude trvať veľmi dlho. Podobná situácia nemá v Spolkovej republike obdobu 70 rokov.
 V posledných rokoch Nemecko výrazne ovplyvňovalo nielen ekonomiku Európy (automobilky, energetika), ale určovalo aj celkovú politickú orientáciu v rozličných oblastiach (migrácia, vzťahy s Ukrainou, Ruskom, Tureckom, Iránom) a preto tamojšia politická kríza hrozí ochromením celej EÚ. Všetci si uvedomujú, že pokiaľ nemá Nemecko stabilnú vládu, EU nepríjme žiadne vážnejšie politické rozhodnutie. Tak sa zabrzdí reforma EU aj eurozóny (prívrženci tzv.jadra, zbystrite pozornosť), vzniknú ďalšie komplikácie a neistota pri napätých rozhovorov o brexite (cena za rozvod, práva občanov Eú a postavenie Írska, budúca forma ekonomických a politických vzťahov s Veľkou Britániou), znemožní sa ráznejší postup voči neposlušným vládam v Poľsku a Maďarsku. Odrazí sa to tiež na riešení početných otázok, ktoré sa dotýkajú občanov Eú (harmonizovaná daňová politika, regulácia rozličných toxických látok, negatívne ovplyvňujúcich zdravie Európanov). Doplatí na to aj spojenec nemeckej kancelárky francuzsky prezident Macron (jeho hviezda už istú dobu nezadržateľne padá), pretože francúzskonemecká lokomotíva nemôže ísť len s jedným motorom.
Aj keď nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier i predseda parlamentu Wolfgang Scheuble ešte vyzývajú na ďalšie rokovania s parlamentnými stranami a hľadanie kompromisu, kancelárka sa už rozhodla: nové voľby! Tie by sa mohli uskutočniť na jar 2018. Je to riskantný krok, ktorý môže spôsobiť na nemeckej politickej scéne ďalší "dotras" a odsunúť po 12 rokoch politicky ohľadenú a mierne opotrebovanú dámu (všetky jej nohavicové kostýmy už poznáme) na vedľajšiu koľaj (niektorí sociálni demokrati by do vlády, kde by nebola k p.Merkelová, išli aj hneď teraz). 
Ku cti tejto hasnúcej hviezdy môže slúžiť fakt, že sa svoj neúspech neobviňuje Rusov (ako p.Clintonová), ale vidí za ním viacero (aj svojich) diskutabilných rozhodnutí. No aj tak, sú tí niektorí moji Nemci nevďační, veď sa nikdy nemali tak dobre ako podo mnou...ani Angela Merkelová nechápe, prečo sa teraz aj ona musí stať obeťou rastúceho euroskepticismu a nových síl, ktoré sa vynorili proti doterajšiemu establishmentu v európskej únii, včítane Nemecka...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ach...
Ach... (zdroj: Reuters/Axel Schmidt)
Fedor Alex Caňo, Ing.

Fedor Alex Caňo, Ing.

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rozmanitý španielsky a hispánsky svet, v ktorom žije už vyše 500 miliónov ľudí, je pre mňa zaujímavý, no u nás málo známy, a preto by som chcel veľa svojich poznatkov odovzdať aj ostatným...A občas aj niečo iné, s čím sa každodenne stretávam... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu