Španielov neobsluhujeme!

alebo rozvod po katalánsky...Zdá sa, že referendum o nezávislosti Katalánska ukázalo, aké veľké sú rozdiely medzi Španielmi a Kataláncami a či má ešte zmysel žiť v jednej krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Doslovný preklad z katalánčiny: Neobsluhujeme poriadkové sily, ktoré nie sú naše, autonómne
Doslovný preklad z katalánčiny: Neobsluhujeme poriadkové sily, ktoré nie sú naše, autonómne 
Guardia Civil, zmiznite z tohto mestečka
Guardia Civil, zmiznite z tohto mestečka 

Upútal ma takýto nápis, keď som si pozeral rôzne zábery z nedeľného Katalánska (španielska televízia bola pokarhaná, pretože vysielala len nudné debaty alebo filmy pre pamätníkov. Niečo ako u nás Angeliku počas sviečkovej manifestácie...)
Napríklad z Calelly. Tu som bol už veľakrát a vždy som natrafil na ochotný a milý personál...často ma tu ponúkli sangríou alebo iberskou šunkou, len tak, na dobrý štart..Je to pekné, malebné mestečko, veľké skoro ako moje Piešťany, v lete je tam tiež veľa turistov, pretože leží na pobreží Costa Brava (Maresme), asi 50 km od Barcelony. Má širokú a dosť dlhú pláž s jemným pieskom, malebné uličky, pešiu zónu, zaujímavý trh s rybami aj ovocím a zeleninou.
Hlavná sezóna sa už skončila a tak sú mnohé pekné hotely voľné. To využila aj vláda španielskeho premiéra Mariana Rajoya a ubytovala tu 500 príslušníkov poriadkových síl (Guardia Civil), niekoľko policajných útvarov z vyslaného asi 15 tisícového policajného zboru (ďalších 10 tisíc sa ubytovalo na výletných lodiach, ktoré zakotvili neďaleko Barcelony.
Tieto sily prišli z rozličných kútov Španielska, aby zabránili konaniu referenda, ktoré vláda označila za ilegálne, nezákonné. Sú to ozajstní Španieli, ktrorí nemajú ku Kataláncom žiaden vrúcny vzťah. A bolo to vidno aj v uliciach Barcelony či Girony, kde niekoľko Kataláncov, ktorí prejavolvali len pasívny odpor, surovo a aktívne zbili (lekárske ošetrenie vyhľadalo takmer 900 ľudí).A keď sa Calellčania dozvedeli, ako vystrájali títo policajní šviháci v Barcelone, rozhodli sa ich ignorovať, ba vyzvať aj na opustenie tohoto mestečka (demonštranka nesie transparent s nápisom v katalánčine: Guardia Civil, zmiznite z tohoto mestečka. Nech sa to skončí akokoľvek, jazvy zostali a Katalánsko je pre Španielov zdá sa, už stratené....Jeden hotel (konkrétne Hotel Vila de Calella) už vyhodil 100 španielských gardistov, keď zasahovali iniciatívne aj "po službe" voči miestnym obyvateľom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Komentár ani netreba...
Komentár ani netreba... 
Fedor Alex Caňo, Ing.

Fedor Alex Caňo, Ing.

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rozmanitý španielsky a hispánsky svet, v ktorom žije už vyše 500 miliónov ľudí, je pre mňa zaujímavý, no u nás málo známy, a preto by som chcel veľa svojich poznatkov odovzdať aj ostatným...A občas aj niečo iné, s čím sa každodenne stretávam... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu