Zveľaďujeme finančnú gramotnosť na prvom stupni ZŠ

Nastúpila som do školského systému ako vychovávateľka a začala ma trápiť jedna otázka.

Zveľaďujeme finančnú gramotnosť na prvom stupni ZŠ
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako čo najefektívnejšie využiť výchovno-vzdelávací čas, ktorý venujem deťom a najmä hravou formou? Mojím zámerom je deti čo najlepšie pripraviť na život v spoločnosti, ale pritom nezabúdať, že veková kategória, ktorú som mala, práve prišla z materskej školy.

V dnešnej dobe, kedy ekonomické rozhodnutia ovplyvňujú každodenný život, je nesmierne dôležité učiť deti základné zásady financovania a ekonomiky. Zvlášť, v mladom veku, keď je ich myslenie formovateľné, je vhodný čas naučiť ich rozumne využívať zdroje a tvorivo riešiť problémy. Preto som sa, ako vychovávateľka- človek, ktorý formuje detské povedomie, rozhodla u prvákov zaviesť do vzdelávacej oblasti ekonomiku, ktorú sme obalili do projektu “Naše mesto”. Štart našej misii “prepojenia finančnej gramotnosti a ekonomického myslenia” sme dali 1.februára. Som presvedčená, že osvojenie týchto zručností v školskom veku môže vytvoriť pevný základ pre ich budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Použité metódy sú inovatívne a zahrňujú kombináciu rôznych prístupov, ako je problémové vyučovanie, gamifikácia, projektové vyučovanie a rozvoj tímovej práce. Ide o spôsob, ktorý zahŕňa všetky zmysly a stimuluje zvedavosť a tvorivosť u detí.

Príprava na projekt bola dôkladná a postavená na aktívnej účasti detí. Mesiac pred začatím som ich zapojila do procesu zbierania potrebných pomôcok a s pomocou podnetných otázok som ich motivovala k premýšľaniu nad využitím napr. krabičiek, škatúľ a podobne. Tento prístup bol presne ten, ktorý som potrebovala na udržanie ich záujmu a aktívneho zapojenia počas celého projektu.

SkryťVypnúť reklamu

Počas implementácie projektu boli deti rozdelené do štyroch skupín a každej som pridelila úlohy súvisiace s vytváraním a riadením ich vlastného mesta. Od bankárov, architektov, cez novinárov až po hovorcov. Každý mal svoju rolu a zodpovednosť. Týmto spôsobom som im umožnila experimentovať s rôznymi aspektmi ekonomiky a financií.

Finančná gramotnosť a ekonomické myslenie pre 1.stupeň ZŠ
Finančná gramotnosť a ekonomické myslenie pre 1.stupeň ZŠ (zdroj: Freepik.com)

Jednou z hlavných aktivít boli finančné úlohy, ktoré som im pridela na týždennej báze. Tieto úlohy neboli iba pracovnými listami, ale skutočnými životnými situáciami. Museli efektívne hospodáriť so svojimi zdrojmi. Praktické cvičenia umožnili deťom aplikovať svoje ekonomické vedomosti do reálnych situácií a zlepšiť svoje rozhodovacie schopnosti. Ako zdôraznil pedagóg Benjamin Franklin: „Povedzte mi a ja zabudnem. Naučte ma a ja si zapamätám. Zapojte ma a ja sa naučím.“ (Franklin, 1750).

SkryťVypnúť reklamu

Projekt "Naše Mesto" je nielen vzdelávacím, ale aj zábavným zážitkom pre deti. Tento projekt ukazuje, že implementácia finančnej gramostnsoti a ekonomického myslenia u detí v školskom veku môže mať pozitívny vplyv na ich rozvoj. Ďalšie preskúmanie týchto aspektov by mohlo prispieť k lepšiemu pochopeniu učinných pedagogických metód na rozvoj týchto zručností u žiakov.

Katarína Čelináková

Katarína Čelináková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Čo sa mňa týka, celým menom sa volám Katarína Čelinákova. Priemerná mama dvoch detí, ktorá vie kritizovať seba, aj svoje okolie. V pedagogickej sfére sa tiež nebojí kritizovať, ale musí použiť odborné slová, aby to vyznelo profesionálne. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,065 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

308 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu