Určite ste mnohí videli video ako žiarením mobilov uvariť vajíčko, alebo vyrobiť pukanec z kukurice. Elektromagnetické pole sa absorbuje v biologickom tkanive, zohreje ho a môže až zničiť. Známy fakt ktorý denne používame a využívame v mikrovlnkách. Ale čo my? Na nás to neúčinkuje?
Samozrejme že účinkuje, fyzika nepustí! Ale.... Čo a ako účinkuje čo je bezpečné a čo nie. Uvedené príklady sú notoricky známe, pomerne dobre preskúmané a vyhodnotené. Boli stanovené expozičné limity, tienenia, ochrany a pod aby človek bol chránený. To je pekné ale skutočnosť je zložitejšia. Tieto štúdie sa zamerali predovšetkým na vysokofrekvenčné elektromagnetické polia (EMP) a ich účinky. Ich hlavný účinok na biologický objekt a teda aj človeka je tepelný, čiže prehrievanie.
Žijeme v prostredí zaplavenom elektromagnetickými vlnami rôznych frekvencií a často neystopovateľného pôvodu. Tvoria tzv. elektromagnetický smog. Je produkovaný každým spotrebičom, zariadením, káblom cez ktorý preteká elektrický prúd. Podľa frekvencie (alebo ak chcete vlnovej dĺžky) sú nízke frekvencie, stredné, vysoké a veľmi vysoké. ( Ak by sme chceli byť dôslední tak ani veľmi vysokými frekveciami to nekončí ale pokračuje cez infračervené, viditelné svetlo, ultrafialové až po vysokoenergetické kozmické žiarenie). Elektromagnetický smog produkujú všetky elektrické spotrebiče nie len mobily, počítače či mikrovlnka ale aj taká nevinná chladnička, televízor či obyčajné predlžovacia šnúra.
O vysokofrekvenčnom žiarení sa toho popísalo dosť . Nizke frekvencie sú preskúmané pomerne málo a práve tieto môžu mať značne rizikové pôsobenie na ludský organizmus. Srdce, mozog, nervové vzruchy, vlastne celý organizmus funguje na báze elektrických signálov. EKG sníma elektrickú aktivitu srdca, EEG mozgu. Frekvencie týchto polí sú nízke pri mozgu od 1 Hz (vlny delta) až po 20 Hz (vlny beta). Práve nízke frekvencie elektromagnetických polí môžu ovplyvňovať tieto základné funkcie. Je dokázané že striedavý elektrický prúd má slabé elektrolytické účinky (nedochádza k elektrolytickému rozkladu roztokov) ale silné dráždivé účinky. Netepelné účinky sú prevažne určené okamžitou amplitúdou nízkofrekvenčného žiarenia. Ich účinok stúpa pri opakovanom ožiarení pomerne nízkymi intenzitami, najmä pri vystavení sa pulznému poľu, pri ktorom je celková vyžiarená energia pomerne malá, ale okamžitá amplitúda veľká. Vo vnímavosti jednotlivcov sú výrazné rozdiely.
Dlhodobé ožarovanie elektromagnetickým poľom (EMP) s malou hustotou výkonu sa prejaví predovšetkým na stave centrálnej nervovej sústavy. Zmeny majú charakter subjektívnych ťažkostí astenického typu (telesná slabosť) ako sú napr.: pocit ochabnutosti, vyčerpania, ľahostajnosť, zvýšená únava, poruchy spánku, pokles koncentrácie - pozornosti, útlm intelektuálnych funkcií, zhoršenie pamäti, bolesti hlavy, emotívna labilita, znížená potencia. Väčšina štúdií zaoberajúcich sa vplyvom elektromagnetického poľa na zdravie človeka sa zameriava na samotné elektromagnetické pole ako na faktor, ktorý môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny. Podľa niektorých laboratórnych experimentov existuje súvislosť medzi určitými druhmi nádorového ochorenia a expozíciou nízkofrekvenčným magnetickými poľami (jedná sa však o polia vysokých intenzít), ktoré sa pri bežných pracovných podmienkach nenachádzajú).
Ak má niekto niektoré z týchto príznakov: nespavosť, bolesti hlavy, podráždenosť, nevysvetlitelná únava, strata koncentrácie, hyperaktívne deti, alebo akýkoľvek problém ktorého príčinu nevie nájsť môže byť za tým nizkofrekvenčný elektromagnetický smog – EMP nízkej frekvencie.
Poobzerajte sa okolo seba, hlavne v priestoroch kde sa dlhodobo zdržujete spálňa, obývačka, pracovisko.... či neodhalíte zákerného nepriateľa. Môže ním byť nabíjačka na mobil, alebo iný transformátor, predlžovacie šnúry a rozvodky, káblový zväzok, počítač a pod.
Dosah EMP je pomerne nízky a ich účinok sa silne zmenšuje s rastúcou vzdialenosťou. Najjednoduchším riešením je zmena usporiadia miestnosti tak aby priestor kde sa najčastejšie zdržujete bol čo najviac vzdialený od zdrojov EMP. Niekedy je intenzita príliš silná a zmena usporiadania nie je možná vtedy už nie je iné riešenie ako tienenie.
Nechcel som týmto článkom vyvolať paniku, alebo zasievať obavy, len som chcel poukázať možný zdroj subjektívnych ťažkostí ktorým ani nepripisujeme význam a naznačiť jednoduché riešenie. Veď zdravie je to najcennejšie čo máme. Chráňme si ho.
Zdroje:
Zuzana Cabanová: Biologiké účinky elektromagnetického poľa, Eletrotechnická fakulta, ŽU
www.wikiskripta.eu