Art Film Fest bude aj naďalej v Trenčíne. Dúfajme.

Písmo: A- | A+

Tento týždeň žijú Trenčianske Teplice a Trenčín Medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest. Je to už 19.ročník festivalu, pričom už deviaty rok je súčasťou festivalu aj mesto Trenčín. Ambícia predstaviteľov produkčného domu Forza – urobiť z festivalu ,,slovenské Karlove Vary“ nám bola od začiatku sympatická a tak sme neváhali a privítali túto šancu. Šancu, ktorá znamenala dostať na mapu filmového sveta naše mesto, využiť potenciál podujatia v oblasti cestovného ruchu a prispieť tak k celkovej atraktivite a imidžu Trenčína.

 

Byť partnerom podujatia pre nás znamenalo diskutovať s organizátormi, pomáhať im pri práci, zapájať sa do sprievodného programu v našom meste a v neposlednej miere aj vyčleniť symbolické financie na jeho podporu. Symbolické preto, že tvoria skutočne minimálne percento z celkového rozpočtu festivalu i mesta a nepokrývajú ani zďaleka náklady na rozšírenie festivalu pod Trenčiansky hrad. Festival, ktorý začínal iba v blízkom kúpeľnom meste je dnes súčasťou Trenčína, už neodmysliteľnou. Pre tých, ktorí zatiaľ výnimočnú, príjemnú atmosféru v Trenčíne začiatkom leta nepocítili na vlastnej koži ju skúsim opísať - filmové premietania na viacerých miestach, úvodné slávnostné otvorenie v našom meste, do minulého roka aj premietanie pod holým nebom na Štúrovom námestí, množstvo sprievodných podujatí.

Tento rok mestské zastupiteľstvo neschválilo v rozpočte žiadnu dotáciu pre Art film fest. V minulosti sme podporili festival sumou v rozpätí od 10 000 do 50 000 eur. Áno je dnes čas, keď mestá a obce majú menej prostriedkov ako v minulosti. Áno a je tu aj opakovaná ,,pesnička" súčasného vedenia mesta o katastrofálnej finančnej situácii (vo svojich predchádzajúcich blogoch vysvetľujem že to tak nie je a v súčasnom rozpočte nie sú započítané dôležité príjmy mesta a teda aj výdavky môžu byť rozdelené inak). Áno súčasné vedenie má právo rozhodnúť inak a nepodporiť podujatie, ktoré sme roky podporovali. Môžu to komentovať spôsobom, ktorý sa im zdá vhodný a osvedčený z bývalého riadenia STV. Možno im to niekto bude akceptovať a veriť.

Chcem sa však pristaviť pri inom. Pri chovaní sa dvoch významných predstaviteľov mesta - primátora Rybníčka a viceprimátorky Kaščákovej, ktorej úlohou je venovať sa hlavne kultúre, marketingu, cestovnému ruchu a komunikácii s verejnosťou. Práve títo boli totiž v predvolebnom období ostrými kritikmi pomerov v mestskej kultúre a dodnes sa kasajú do pozície ,,najkultúrnejších" ľudí v meste.

Primátor a viceprimátorka pred festivalom dohodli stretnutia (niekoľko) s najvyššími predstaviteľmi festivalu, organizátormi a následne im po čakaní na chodbe mestského úradu oznámili že sa stretnúť nemôžu ale neskôr sa ozvú. Neozvali sa. Ľudia kvôli nim pricestovali do Trenčína, zariadili si pracovné stretnutia a oni ho jednoducho na mieste zrušili lebo ,,nestíhajú".

A ani už vôbec neprekvapí, že primátor neprišiel ani na slávnostné otvorenie festivalu v jeho meste.

Sú veci, ktoré sa pochopiť dajú a tou je napríklad aj nedostatok financií.

Korektný prístup a profesionalita v prístupe k partnerom mesta však nestoja ani euro a ak chýbajú v prípade dvoch predstaviteľov mesta, je to hanba.

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu