Fontány alebo kamaráti ?

Písmo: A- | A+

Z trenčianskej radnice vyšla opäť zaujímavá tlačová správa. ...“v meste nebudú tento rok fungovať fontány a v zime ani klzisko pri vodníkovi, pretože mesto nemá peniaze“ ... podľa tejto a podobných správ, napr. o dobrovoľníkoch, ktorí budú kosiť v meste trávu, to vyzerá ako dobre robené PR súčasného vedenia mesta. Už nám chýba iba ukázať, po vzore hrdzavých filmových kotúčov, hrdzavé kanalizačné poklopy

 

Ale naspäť k fontánam. Trenčín má jednu klasickú fontánu v parku pri knižnici, jednu „skákaciu" z vodníka na Štúrovom námestí a k tomu ešte tri na pitie vody. Ak nazrieme podrobnejšie do minulých rozpočtov, tak zistíme, že náklady na trenčianske fontány sú ročne cca 17 000 EUR. Toto sú náklady aj so mzdou a odvodmi pracovníka „technických služieb", ktorý sa o ne staral, samozrejme nie osem hodín denne. Tie priame náklady - na energie, vodu a pod. sú zásadne nižšie, podľa dostupných údajov približne polovičné, teda 8 až 9 000 EUR. Neviem či je to málo, alebo veľa, pretože sa tieto náklady nedajú porovnať s nijakými inými fontánami v iných mestách, nakoľko každá fontána je originálom s vlastným technickým riešením. A úplným nezmyslom, manipuláciou a až účelovým klamstvom sú tvrdenia, že vodník nejde preto, lebo  všetka vystreknutá voda ide rovno do kanalizácie a preto je napojený priamo na verejný vodovod a kvôli takejto nezmyselne míňanej vode nebude fungovať. Avšak pravda je taká, že voda v ňom cirkuluje a doplňuje sa iba voda odparená, alebo „vyskočená" mimo fontánu. Ale naspäť ku peniazom, pretože ako sa ukazuje, tie sú v tomto príbehu,  rozhodujúce.

Takže ak si pozriete zoznam zmlúv uzatvorených súčasným vedením mesta od nástupu k moci, nájdete tam už dobre známe tri zmluvy na vykonanie auditov spolu na 24 000 EUR. Tri zmluvy na tri audity, ktoré boli zadané kamarátom, a vôbec neprekvapí, že bez výberového konania. Ani neprekvapí, že výsledkami auditov sú skutočnosti, ktoré musia byť známe kompetentným vedúcim pracovníkom jednotlivých útvarov mestského úradu, navyše samozrejme opäť kamarátom. Takže úplne zbytočne vyhodených 24 000 EUR. A k tomu najnovšia zmluva na monitorovanie výziev na projekty financované z fondov EÚ. Čiže stačí ak viete čítať a máte počítač a môžete mať zmluvu s mestom, čuduj sa svete, opäť na už stabilných 8 000 EUR. Toto je príklad úplne vyhodených peňazí, pretože ide o prácu, ktorú môže robiť ktorýkoľvek pracovník mesta popri svojej inej práci.

A výsledok ! Čiastka pár tisíc EUR za prevádzku fontán mohla slúžiť  všetkým obyvateľom Trenčína a ďalším návštevníkom mesta. Lenže nakoniec bolo dôležitejšie, aby 32 000 EUR poslúžilo niekoľkým kamarátom.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu