Naparovanie čísiel

Písmo: A- | A+

Sú situácie, ktoré Vás donútia reagovať. Takou bolo vyjadrenie pána Paru – krízového manažéra pôvodne z STV, priateľa súčasného primátora mesta Trenčín o situácii v mestskej kase. Neviem, aké sú skutočné dôvody pána Paru, môžem sa len domnievať že sa mu v rozhovore pre SME nechcela komentovať výška odmeny, ktorú za svoju prácu od mesta dostáva. Ak však krízový manažér hádže číslami ako klaun s kuželkami a mlží viac ako para nad rybníčkom tak je čas povedať reálne čísla.

 

Poďme na to:

pán Para uvádza, že Košice majú príjmy 120 mil. EUR a celkové dlhy 38 mil. EUR. Pričom podľa neho má Trenčín príjmy 26 mil. EUR a celkové dlhy 37 mil. EUR.

Toto tvrdenie má podstatnú chybu. A to,  že ich nie je možné porovnávať.

Prečo?

Predpokladajme, že berie do úvahy čísla oboch miest  k 31.12.2010, pretože sa tieto údaje vždy vyhodnocujú k tomuto dátumu.

Ak však  v prípade Košíc uvádza Para v celkových dlhoch IBA stav úverov. (tak, ako to vyžaduje zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy) -  v prípade Trenčína už počíta celkový dlh ako súčet úverov, krátkodobých záväzkov a dlhodobých investičných záväzkov. Navyše ,,drobným detailom" je to, že pri Košiciach v príjmoch uvádza súčet bežných a kapitálových príjmov a pri Trenčíne už IBA bežné príjmy. Takže ak, by chcel pán Para uviesť tieto údaje korektne, tak by tieto čísla museli vyzerať takto :

KOŠICE                       bežné príjmy   112 mil. EUR               celkový dlh (úvery)   38 mil. EUR

TRENČÍN                     bežné príjmy     27 mil. EUR               celkový dlh (úvery)   15 mil. EUR

Z uvádzaných 15 miliónov eur strednodobých a dlhodobých úverov, je v roku 2011 splatných 5,5 milióna eur, ktoré mesto bez problémov zaplatí z predaja majetku za 6,4 milióna eur štátnym organizáciám - Slovenskej správe ciest a Železniciam Slovenskej republiky, ktoré budú v tomto roku stavať na území mesta dve významné dopravné stavby. Železnice SR už majetok priebežne odkupujú a aj mestu platia. Ide o peniaze, ktoré mali uvedené spoločnosti zaplatiť mestu už minulý rok. A keďže sa tak nestalo, vznikol mestu problém, ktorý je ale bez paniky zvládnuteľný !

A okrem spomínaného, Trenčín aj dnes spĺňa všetky zákonom stanovené limity pre zadlženie samospráv...

Viac k téme zadlženosti mesta a jej dôvodoch si môžete prečítať v mojom blogu Prejedol skutočne Trenčín svoje peniaze?

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu