Odpískať zakázané uvoľnenie tímu, ktorý hrá v oslabení - to je také majstrovské!

Písmo: A- | A+

V poradí 78. šampionát v ľadovom hokeji, ktorý sa tento rok konal v Bieloruskom Minsku je za nami. Poznáme víťaza i porazených, spoznali sme ako sa môžeme spoliehať na mladých chlapcov, na ktorých budeme stavať náš hokej v nasledujúcom období. A taktiež sme spoznali ako veľmi závisí hokej od rozhodcov.

A práve na to sa chcem zamerať v dnešnom blogu. Tohtoročný výkon rozhodcov bol povedzme to narovinu - katastrofálny. Veď Čechom sa samotní rozhodcovia ospravedlnili, že v zápase proti Dánsku vydali nesprávny verdikt. Nesťažovali sa Francúzi alebo Taliani, ktorí zo zúfalstva po prehre nevedeli na koho zvaliť vinu. Sťažovali sa aj krajiny, ktoré už niečo v hokejovom svete niečo znamenajú. Teda okrem Rusov, tí sa sťažovať nemohli. Včerajší finálový zápas bol toho dôkazom. Možno sa rozhodcovia báli v hľadisku prítomného ruského prezidenta Vladimíra Putina, že im vezme časť krajiny :D Útoky Ruských hráčov do hláv Fínov, podrazenia a ani nič podobného si rozhodcovia nevšímali hoci sa na to priamo dívali. Vrcholom bolo odpískanie zakázeného uvoľnenia Fínom, ktorí hrali v oslabení. A tak je tu priestor pre špekulantov, blogerov, ktorí sa môžu zamýšlať nad tým, či išlo fakt o chyby rozhodcov, alebo politika, moc a peniaze presiahli už aj hranice športu, hranice vrcholového podujatia. Neviem. Neviem tak ako nevedel ani fínsky hráč, ktorý pri po tretinovom rozhovore s českou moderátorkou odpovedal na 3 otázky 3 krát zhodne.

Čo je potrebné urobiť, aby sa takéto veci viac v hokeji nestávali?

Vo futbale sa zaviedli kamery do brán, špeciálne snímače, ktoré snímajú, či lopta prešla väčšou časťou do brány.

V tenise poznáme jastrabie oko, čo je vlastne elektronický systém monitorujúci dopady loptičiek v tenise, volejbale a krikete. Hráči využívajú túto možnosť, ak sa napr. v tenise nestotožňujú s výrokom čiarového alebo umpireového rozhodcu. V tenise je jastrabie oko využívané na Australian Open, US Open, Wimbledone, na turnajoch ATP Masters a aj na iných menších turnajoch. Je založené na princípe triangulácie. Pomocou vizuálnych obrazov a načasovania údajov poskytnutých najmenej štyrmi vysokorýchlostnými kamerami umiestnenými na rôznych miestach v okolí ihriska. Tento systém spracováva video kanály pomocou vysokorýchlostného video procesora. Disk počítača obsahuje preddefinovaný model hracej plochy a zároveň údaje obsahujúce pravidlá hry z čoho je následne možne vizuálne zobraziť trasu loptičky, porovnať s pravidlami a vyhodnotiť platnosť úderu. Zaujímavé však je, že samotní hráči dostávajú možnosť ´´protestovať´´ ak si myslia, že rozhodca rozhodol zle. A ešte viac zaujímavé je to, že ak tento systém nepotvrdí verdikt rozhodcu, platí verdikt, ktorý vyslovil systém.

V hokeji je pánom na ľade rozhodca a kým sa toto nezmení, budeme musieť nesprávne rozhodnutia rozhodcov tolerovať. Stačila by len možnosť tímu požiadať o videozáznam zákroku, ktorý jednoznačne potvrdí, či išlo o gól alebo nie, či išlo o faul alebo nie :)

Nateraz nám len ostáva dúfať, že Česko sa na budúci rok takýmto chybám vyhne, teda vlastne, že bude dbať na správne rozhodnutia rozhodcov, aby to nedopadlo ako teraz v Bielorusku.

Skryť Zatvoriť reklamu