Hazardujeme so zdravím našich detí?

Pretrvávajúci trend mať v rodine čo najviac mobilných telefónov začína ukazovať svoju odvrátenú tvár. Francúzsko, ako aj iné krajiny, začínajú búšiť na poplach a pripravovať zákony, ktoré budú chrániť deti vo veku od 6 - 12 rokov pred negatívnymi vplyvmi dlhodobého využívania mobilných telefónov. Jednotlivé kroky, ako napríklad zákaz predaja mobilov určených pre deti do 6 rokov, ale aj obmedzenie propagácie mobilov určených pre deti do 12 rokov, zámeru chrániť zdravie detí napomáhajú. Je škodlivosť mobilov najmä u detí paranojou alebo reálnou hrozbou???

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Americkí, anglickí a švédski odborníci sa problematike negatívneho vplyvu mobilov na zdravie človeka, venujú v posledných rokoch veľmi intenzívne. „Moblizácia" sa rozmohla už aj v chudobnejších krajinách, kde je čoraz častejšie vidno ľudí a maloleté deti telefonujúce, sms-kujúce, pripádne fotiace alebo točiace videá na mobil. Čím ďalej, tým viac detí školského veku vlastní mobil, ktorý už dlhú dobu neslúži len ako prostriedok rodičovského dohľadu. Štatistiky vravia, že až 60 % detí na Slovensku vo veku 8 - 15 rokov vlastní mobilný telefón. Naskytá sa preto otázka, aký dopad má na zdravie žiarenie z ich mobilu?
K dávno omielaným, mobilom spôsobujúcim poruchám koncentrácie, nespavosti, bolesti hlavy, sa najnovšie pridal aj nový druh kožnej choroby a alergie, tzv. „mobilná dermatitída," ktorá súvisí s alergickou reakciou pokožky na nikel a účinná liečba doposiaľ neexistuje. Ak by sa Vám málilo, vedci poukazujú na zvýšenú pravdepodobnosť vzniku rakoviny mozgu u ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavovaní vlnám mobilných zariadení. Alarmujúce je, že deti a teenageri čelia až päťkrát vyššiemu riziku vzniku tumoru mozgu pri častom používaní mobilného zaridenia!
Nie je teda načase dať mobilom v detských rukách zbohom a pridať sa k snahe francúzskych legislatívcov, ktorí konajú v prospech zdravia detí?

Diana Chladeková

Diana Chladeková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som členkou predsedníctva Strany zelených, študujem masmédiá, zaujímam sa o spoločensko-politické dianie a témy zdravia a zdravého životného štýlu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu