
Na Jamajke sú jašterice všade - v lesoch, na poliach, pri mori, v záhradách a samozrejme, nechýbajú ani v domoch. U nás žili tri. Nevieme, ako dlho tam boli, ale správali sa, akoby celý dom patril im.

Prijali sme ich ako súčasť zariadenia bytu. Dávali sme si pozor, aby sme ich príliš nerušili a neodplašili. Zvykli si na nás a časom si dokonca trúfli v našej prítomnosti loviť. Napriek malým rozmerom sa nebáli napádať aj veľké druhy hmyzu.

Raz sme sledovali, ako pribl. 10 cm dlhá jašterica chytila zhruba 6 cm dlhého švába. A poradila si s ním. Nebol to príjemný pohľad, ale aspoň sme zistili, vďaka čomu sme doma nemali so švábmi skoro žiadne problémy.

Lietajúce dravce sme vždy videli len ako malé čierne bodky vysoko na oblohe. Raz sa nám však podarilo zazrieť dva kondory. Správali sa ako dvaja starí známi, ktorí sa náhodou stretli v meste na ulici. Práve si hovoria novinky, pýtajú sa, ako sa má rodina, či sú všetci zdraví, či syna prijali do školy,... :)

Ráno pri mori. Dve postávajúce volavky zamyslene pozorujú hladinu, občas pokývu hlavou, popritom akoby jemne pokrčia ramenami. Prestúpia z nohy na nohu, poobzerajú sa a potom váhavo vzlietnu. Začína sa ďalší horúci deň...

Hmýrenie pri pobreží. Pod hladinou je vždy živo.

Krab si nás chvíľu obzeral. Keď sme sa trochu rýchlejšie pohli, zrazu bol preč. Zmizol v malej diere v piesku.

O kolibríkoch sme už písali. Odfotiť týchto malých operencov vyžaduje veľa trpezlivosti, rýchlosti a najmä šťastia. Ak vám niečo z toho chýba, tak stačí vedieť, kde majú umelé kŕmidlo. Kolibríkov naň lieta veľa, dokonca sú ochotné na chvíľu si sadnúť a nechať sa odfotiť.

Portrét do rodinného albumu.

Fotenie na kŕmidle síce nie je také vzrušujúce, ako behanie okolo stromu za malým bzučiacim drahokamom, ale radosť nám to urobilo. Bola to totiž jediná príležitosť vidieť kolibríky pokojne sedieť.

Nakoniec sme si nechali krásavca zo všetkých najväčšieho. A to doslova. Veď jeho oko je len o niečo menšie ako hlava kolibríka. Pávy na Jamajku pricestovali spolu s prisťahovalcami. Dnes už nikto nevie, či s anglickými alebo indickými.

Ale tá importovaná krása stojí za to. Čo poviete? :)