
Tu na Jamajke sa jedni z nich pridajú k darebákom v ghetách Kingstonského downtownu, pašujú zbrane a drogy, sem tam niečo ukradnú, sem tam niekoho zastrelia.
Tí s lepšou morálnou a mentálnou výbavou vstúpia do Jamaica Constabulary Force (jamajská polícia) a prejdú 26-týždňovým výcvikom na policajnej akadémii. Na konci „nafasujú“ helmu, nepriestrelnú vestu, zbraň, možno bicykel (áno, veľa pochôdzkárov sa po meste presúva na horských bicykloch) a idú do ulíc strážiť poriadok a bojovať s organizovaným zločinom.

Zo správ a z internetu sa dozvedáme, že občas padne policajt a občas padne darebák. Situácia nie je ružová pre žiadnu zo znepriatelených strán. Ostrým chlapíkom z oboch táborov tu ide doslova o krk.
Vo všeobecnosti je však polícia spoločnosťou vážená a uznávaná ako správna partia ľudí. Však nakoniec, sú na ich strane a chránia ich bezpečnosť a majetky.
No a potom sú tu správy zo Slovenska. V nich sa dozvedáme, že ostrí chlapci existujú aj na Slovensku. Vyzbrojení kuklami, samopalmi, vrhnutí do víru pouličných násilností, bojujú proti darebákom, ktorí sú ozbrojení megafónmi, píšťalkami a sprejmi s farbou.
Áno, ženy v strednom veku, nechutní flautisti a chlapci s farbičkami sú skutočnou hrozbou, proti ktorej treba zakročiť.
pozn. Autor uznáva, že vyššie napísané je len zjednodušený obraz skutočnosti. Váži si všetkých policajtov, ktorí aj napriek všetkému dodržiavajú etický kódex príslušníka policajného zboru , najmä:
Článok 1
Príslušník Policajného zboru ( ďalej len "policajt" ) pri výkone služby i mimo služby koná v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, všeobecne záväznými právnymi predpismi a internými aktmi riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ako aj s Európskym kódexom policajnej etiky a rešpektuje ľudské práva a slobody.
Článok 8
Správanie policajta voči občanom je transparentné. Policajt prejavuje slušnosť, rešpekt, taktnosť a ohľaduplnosť voči všetkým osobám bez rozdielu. Nepoužíva násilie, donucovacie prostriedky používa iba za podmienok a spôsobom stanoveným zákonom.