Ako je to možné, rozmýšľal som. Máme toľko práce s cestným a plynovým prepojením, so spoluprácou v rámci Európskej únie, v obranných veciach. A ja mám hlavu plnú „oblátok a kurčiat“. Nie, že by som podceňoval bezpečnosť potravín. Práve naopak, preto som im venoval toľko pozornosti.
„Problémy so zrakom a chápaním“ je možné najrýchlejšie vyliečiť vychádzajúc zo svojej kancelárie. Vykonávať návštevy, cestovať po krajine, rozprávať sa s ľuďmi. Pozorovať a byť aktívny v teréne, ale komunikovať aj „online". To je kľúč k pochopeniu (sa).
Mám kolegov v poľskej aj v inej diplomacii, ktorí sa sociálnych médií stránia: blogov, facebooku, twitteru. Berú ich s „nadhľadom". Mýlia sa. Konzervativizmus je v mnohých oblastiach zdravý, ale domnievam sa, že masívny nárast komunikácie a prezentácie prostredníctvom sociálnych sietí už nemôže ignorovať ani diplomatická sféra.
Diplomacia nemusí byť konzervatívna. Často by ani nemala byť, ak chce byť účinná, ako diplomacia verejná. Poľský veľvyslanec v Číne, ktorý si zatancoval v Gangnam Style, je dobrým príkladom.

Diplomacia nemusí byť konzervatívna. Takto sme sa odfotili s maturantmi z Košíc.
Preto sa budem s vami deliť o tom čo viem a čo si myslím o Poľsku, Slovensku, našom regióne, Európskej únii, niekedy aj o svete a pokúsim sa to ľudom na Slovensku podať menej konvenčným spôsobom.
Ak si raz za čas nájdete chvíľku na čítanie mojich blogov, budete sa môcť dozvedieť, že Slovensko je pre Poľsko väčším hospodárskym partnerom než USA. Že s obratom 7 mld. eur si navzájom vytvárame desaťtisíce pracovných miest. Že Slovensko ročne navštívi, alebo prejde cezeň tranzitom 7 mil. Poliakov (notabene môžete ich zadržať aj viacej; ich turistická kúpna sila rastie z roka na rok a priemerný mesačný zárobok sa približuje už k 1000 euro). S Vyšehradskou štvorkou: Slovensko, Poľsko, Česko a Maďarsko importuje z Ruska 30 mld. kubických metrov plynu ročne, skoro toľko čo Nemecko, teda jednu tretinu exportu ruského plynu do Európskej únie. Je tu priestor pre vyjednávanie cien a nižšie účty za energiu v domácom rozpočte.
A budem vás presviedčať, že poľské potraviny sú dobré a chutné! Budeme lepšie kontrolovať tie jatočné polovice prevážané cez hranice v pickupoch. Ale súčasne nesmieme zabudnúť , že tvoria len 0,1 promile (teda, jedna desatina promile váhy!) toho, čo sa z Poľska dostane na Slovensko.
A propos chute, z 500 zozbieraných najlepších vtipov mi jeden utkvel v pamäti: Prišla baba k psychiatrovi a hovorí: „Pán doktor, môj muž po vypití kávy zje celú šálku." „Naozaj, celú?" - pýta sa lekár. „To je veľmi divné". „No skoro celú", hovorí žena. „Zostane z nej len uško". „To je teda naozaj divné", reaguje lekár. „Predsa uško je najchutnejšie".
Takto z môjho pohľadu všeobecne vyznieva celá táto diskusia okolo potravín na Slovensku, v Česku a Poľsku. O čo tu ide? Kto má z toho zisk?
Vážme si navzájom jeden druhého. V Európe a vo svete sa na nás pozerajú ako na spoločenstvo. Čo udrie do Slovenska, je zlé aj pre Poľsko. A vice versa.
Post Scriptum: Aj keď sa nestotožňujem s expresívnym výrazom v nadpise článku, rád by som upriamil pozornosť čitateľov na blog, v ktorom autorka na základe vlastnej skúsenosti s poľskými potravinami veľmi objektívne hodnotí ich kvalitu. Potešilo ma to a autorke tohto blogu, by som sa chcel (aj takýmto spôsobom) poďakovať.
Prečítajte si aj: HEART OF EUROPE - Blog Tomasza Chłonia v angličtine
Navštívte aj: Webová stránka Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave