Karpaty sú rovnako zaujímavé ako Alpy. Politicky ešte viac

Ekonomické fórum Krynica by sa dalo nazvať aj poľským karpatským Davosom.Jej nosnou témou je, ako dostať región na rovnakú úroveň, akú majú Alpy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Na úvod, anekdota pre znázornenie slobodného ducha Horalov:

Komunistická strana sa pýta Horala:
- Vzdal by si sa v prospech komunistickej strany auta?
- Áno.
- Vzdal by si sa v prospech komunistickej strany hodiniek?
- Áno.
- A vzdal by si sa v prospech komunistickej strany košele?
- Nie.
- A prečo nie?
- Preto, lebo košelu mám.

Pobyt na fóre v Krynici je vždy príjemný, ale čo je najdôležitejšie, je prospešný pre slobodnú a konkrétnu diskusiu.

Každoročne sa v prvom septembrovom týždni, na začiatku politickej sezóny, v tejto perle hôr, v blízkosti poľsko-slovenskej hranice, schádza veľké množstvo politikov, ekonómov, biznismenov, expertov a zástupcov médií zo strednej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento ročník bol významný pre Slovensko. Premiér Fico získal cenu Človek roka a Magdaléna Vášáryová bola ocenená v oblasti kultúry.

Fórum taktiež hostilo konferenciu týkajúcu sa regiónu pohoria Karpát, alebo presnejšie, konferenciu na tému, ako dostať región na rovnakú úroveň, akú majú Alpy. Celkom správne. Ekonomický a sociálny význam, krása a príťažlivosť regiónu Karpát, si toto úsilie určite zaslúžia.

Ak sa pozriete na mapu, uvidíte zemepisný, ľudský a politický potenciál regiónu, ktorý sa tiahne cez Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Ukrajinu, Bulharsko, Srbsko a zasahuje dokonca aj do Českej republiky a Rakúska. Zaberá štvrtinu členov Európskej únie a je kľúčovým partnerom rovnako na východe, ako aj na juhu. Je akurátny nielen pre Karpatskú stratégiu, ale aj pre stratégiu EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Na podporu politického a ekonomického rastu bolo v regióne, ako aj mimo neho, urobené už veľa. Vyšehradská skupina samotná, ale aj rozšírená o krajiny Východného partnerstva a Západného Balkánu, ako aj v rámci vyšehradsko-balticko-severskej dimenzie spolupráce vyvíja v tomto smere neustále aktivity a inovácie. V neposlednom rade je toho príkladom živá propagácia Poľsko-slovenskej kandidatúry na organizovanie Zimných olympijských hier 2022 v Krakove a v Tatrách. Existuje ešte lepší spôsob šírenia povedomia o tomto regióne v Európe a vo svete?

Aj keď veľmi chceme byť úspešní, musíme byť realisti: propagácia Európskej „karpatskosti“ a budovanie regionálnej identity bude nejaký čas trvať, rovnako ako aj odstránenie „plotov“ medzi regionálnymi partnermi.

SkryťVypnúť reklamu

Vzájomná previazanosť európskej a karpatskej stratégie občanom regiónu umožní prístup k fondom EÚ. Stratégia môže byť životaschopná iba vtedy, ak je podporená ťažiskovými projektmi takými, akými sú:

- ZOH 2022

- cestný koridor via Carpathia spájajúci Helsinki a Sofiu,

a napríklad by mohli byť:

- Karpatská investičná banka pre podporu malých a stredných podnikov v ich výskume a rozvoji,

- pravidelné stretnutia historikov za účelom venovania sa zložitým problémom z minulosti.

Posledné dva, to sú moje osobné návrhy, ktoré by mohli byť implementované aj na subregionálnej úrovni, napr.: Vyšehrad, Dunaj, Čierne more.

SkryťVypnúť reklamu

V regióne existujú klastre a centrá excelentnosti, ktoré by mohli zo stratégie profitovať, ale zároveň byť pre ňu inšpiráciou. Ako príklad môžem uviesť “Dolinę Lotniczą“ [Údolie letectva] a Technickú univerzitu v Košiciach, aby som uviedol aspoň po jednom príklade na každej strane.

Príkladom úspešného medzinárodného podujatia propagujúceho Karpaty je aj Malokarpatská vínna cesta. Apropo víno, či už „Búrlivé“, alebo nie, a jeho cesta, sa v Poľsku stáva tak populárna, že Poliaci tvoria jednu z najpočetnejších skupín spomedzi jej zahraničných návštevníkov. Čaro pohoria Karpát je odzrkadlené aj vo vtipe kolujúcom medzi prepracovanými mladými Poliakmi v mestách (avšak v necenzurovanej verzii): “... sa na všetko a poďme do Bieszczad.” Sám mám niekedy chuť podľahnúť tomuto „čaru“.

PS. Bieszczady [bieščady] sú výnimočne krásnym horským hrebeňom poľskej časti pohoria Karpát. Len hodina jazdy z Krynice.


Blog bol publikovaný v anglickej verzii na blogu veľvyslanca „Heart of Europe“.

Tomasz Chłoń

Tomasz Chłoń

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky v SR. Od roku 1987 pôsobí v zahraničných službách (1987-89 ako praktikant). V rokoch 2005-2010 bol veľvyslancom Poľska v Estónsku, na Slovensku pôsobí od 29. januára 2013. Absolvent univerzít vo Varšave a v Maastrichte, hovorí po anglicky, fínsky, maďarsky, francúzsky, rusky a pasívne ovláda estónčinu. Čoraz lepšie sa dorozumieva po slovensky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu