Poľsko-slovenský Boeing, Andy Warhol, Anton Karniš a Dáša Fon Fľaša

Minulý týždeň som po Slovensku a Poľsku najazdil 3000 km. Bol som v Krakove, Lubline a Rzeszowe. V Poprade a Starej Ľubovni. Taká „neurónová diplomacia". Nič viac nič menej, ako stretnutia tvárou v tvár a priama výmena nápadov a ideí. Bezprostredné zoznámenie, kontakt a rozhovor. Nie cez e-mail, telefón či dokonca videokonferenciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V Krakove znovu o Zimných olympijských hrách. A so šéfom Malopoľskej turistickej organizácie a generálnym konzulom Slovenska tiež o tom, akým (ne)využitým potenciálom je turistika. Myslím si, že v priebehu piatich či desiatich rokov by mohli čísla narásť trojnásobne. To znamená, že na Slovensko by si našlo cestu aj s ubytovaním 2 milióny poľských turistov, pričom na pohraničné obedy by si zvykli odskočiť ďalšie milióny. A väčšina zo 6 miliónov Slovákov ročne by si okrem nákupov povyrazila aj na turistiku. Dá sa to urobiť a vieme ako.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V podobnom duchu sa niesol rozhovor v Rzeszowe. A o diplomacii na univerzite. A o tom, ako Slováci môžu ešte lepšie využiť svoju prítomnosť v Leteckej doline (Dolina Lotnicza) globálnych hráčov. Už teraz slovenské firmy mohli by spolu s našimi vyrábať montážne diely boeingov.

V Lubline o tom, že pre tamojších podnikateľov môže byť Slovensko oveľa väčším trhom, ako doteraz.

V Poprade, že o niekoľko rokov (15-20) sa Poľsko môže stať pre Slovensko najväčším obchodným partnerom, pričom o prvenstvo pripraví Nemecko. Letecký priemysel a turistika k tomu dopomôžu.

A v Starej Ľubovni odovzdanie prezidentského rádu Antonovi Karnišovi, prezidentovi občianskeho združenia Amos, ktorý spolu s poľskými priateľmi, najmä s Ryszardom Krukom, predsedom Spolku priateľov Almanachu Muszyny, už roky kultivujú spoločné dedičstvo a prostredníctvom štipendií podporujú mladých Slovákov a Poliakov.

SkryťVypnúť reklamu

Ktovie, možno niektorý z nich dosiahne slávu Andyho Warhola. Notabene, pred vchodom do Múzea moderného umenia v Medzilaborciach stojí umelecky vystavený malý poľský Fiat (a veľké umenie).

Obrázok blogu


PS: Keď som sa prechádzal po nádhernom historickom centre Rzeszowa, započul som ako istý umelec vystupuje v miestnom bare H2O. V jeho, ani vo fľaškách publika nebola len voda. Spieval po slovensky a poľsky. Trochu obscénne, ale fajn.

Tomasz Chłoń

Tomasz Chłoń

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky v SR. Od roku 1987 pôsobí v zahraničných službách (1987-89 ako praktikant). V rokoch 2005-2010 bol veľvyslancom Poľska v Estónsku, na Slovensku pôsobí od 29. januára 2013. Absolvent univerzít vo Varšave a v Maastrichte, hovorí po anglicky, fínsky, maďarsky, francúzsky, rusky a pasívne ovláda estónčinu. Čoraz lepšie sa dorozumieva po slovensky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu