Do kina ma na tento film ťahala túžba vrátiť sa v čase. Približne zažiť ten pocit, aký zažívali ľudia v roku 1984, keď sa vybrali na prvého Terminátora, alebo o sedem rokov neskôr na Deň zúčtovania. V časoch, keď akčné filmy dosahovali najväčších kvalít a dodnes sú mnohé z tohto obdobia považované za majstrovské kúsky v rámci žánru. Niekto môže oponovať, že som mal možnosť byť v kine na Terminátor Salvation alebo na Genisys, a mal som túto príležitosť využiť o pár rokov skôr. Ukázalo sa, že som urobil dobre, keď som sa vybral až na najnovší film z tejto série. Predchádzajúce diely totiž neobsahovali to čaro, a ani nedosahovali kvalitu prvých dvoch dielov. Mierne sa chytala len trojka.
Presvedčeniu, že idem na poctu prvým dvom častiam ma utvrdzovali aj správy z Hollywoodu, ktoré hovorili o tom, že minulé tri časti tvorcovia odignorovalli, akoby sa ani neudiali a najnovší počin pod názvom Terminátor:Temný osud (Dark Fate) bude priamo nadväzovať na prvé dva diely. Preto som nepodcenil ani prípravu a o víkend skôr som si pozrel aj prvé dve časti.
Keď som prichádzal do kina, tak som naozaj vo vzduchu cítil špeciálnu atmosféru. Chladný sobotný večer, pred kinom prešľapovali viacerí štyridsiatnici a fajčili poslednú cigaretu pred návratom v čase. Aj vo vnútri bolo pomerne dosť ľudí a vo vzduchu už nebolo cítiť cigaretový dym ale typickú vôňu pukancov a veľké očakávania, čo uvidíme na plátne. Už pred začiatkom filmu som dostal atmosféru, ktorú som očakával. Bodaj by nie, keď som si to niekoľko týždňov vopred vsugeroval do hlavy.
Takže smelo zabudnite na to čo sa udialo od Dňa zúčtovania (1991). Na striebornom plátne na vás čaká Arnold a Linda, v príbehu nad ktorým držal ochrannú ruku James Cameron. Pripravený na návrat v čase? Poďme na to!

V poradí už šiesty film o vražedných strojoch z budúcnosti dostal možnosť natočiť režisér Tim Miller, ktorý dosiahol výrazný úspech s Deadpoolom. Čiže v spojení s Jamesom Cameronom a dvomi pôvodnými hercami to vyzeralo dobre už na papieri, čo sa našťastie začalo potvrdzovať od prvých minút aj na plátne. Tvorcovia navyše pre tento film zvolili R-kový rating (mládeži neprístupný), ktorý sa hodí ako riť na šerbel. Myšlienka filmu je v podstate taká istá ako pri prvých dvoch častiach. Z budúcnosti prídu do súčasnosti dva stroje (jeden môže byť aj človek), pričom jeden z nich chce niekoho zabiť, a ten druhý má tomu zabrániť.
A môže začať neustále utekanie, ktoré aj v tomto filme začína prakticky od začiatku. Jedna naháňačka strieda druhú a prestávky sú využívané na to, aby nám hlavné hrdinky prezradili niečo viac o sebe, o svojej minulosti, a v niektorých prípadoch o budúcnosti.

Áno, najnovší Terminátor je postavený na týchto troch ženách a vezie sa na vlne silných ženských hrdiniek. Pri pozeraní filmu sa človek už od prvých scén teší kedy sa na plátne objaví Sara Connorová alebo Arnieho Terminátor. Divák znalý série takisto očakáva blesky a príchod nového, modernejšieho zlého stroja z budúcnosti. V najnovšom filme je jeho tvárou herec Gabriel Luna. Model Rev-9, ktorý predstavuje, je opäť silnejší, rýchlejší a nebezpečnejší ako modely v predchádzajúcich filmoch.
Od jeho príchodu je film jednou neustálou zbesilou naháňačkou, pri ktorej kladní hrdinovia potrebujú získať čas a chvíľu na oddych a preskupenie síl. Lebo ich jedinou možnosťou je len spomaľovanie takmer nezničiteľného stroja, až do chvíle, kým neprídu na spôsob, ako ho definitívne poraziť.
To je vlastne neduh každého filmu založeného na podobnom princípe. V každej novšej časti tvorcovia prinesú vylepšenejšiu, silnejšiu verziu nepriateľa. Kým prvý model T-800 v prevedení Arnolda bol najľahšie zničiteľný, tak nasledujúce modely boli viac vylepšené, polili sa, oddeľovali a znovu zliepali dokopy, čo komplikuje spôsob ich zlikvidovania. Napríklad taký T-1000 v Dni zúčtovania mohol pokojne zomrieť po zmrazení a roztrieštení sa na tisíc kúskov. Ale on to rozchodil. Mnohokrát je potom už problematické nejak logicky túto postavu zničiť a až do konca filmu vyzerajú takéto postavy prakticky nesmrteľne.

Nepeknosťou celého filmu je hlavne jeho začiatok. To, čo tvorcovia urobia sa dá chápať aj ako bodnutie nožom do chrbta pôvodných dvoch častí. A to všetko s pokojom Jokera. Ale nech si o tom urobí úsudok každý sám, keď si film pozrie.
Naopak, príjemná bola Arnoldova úloha vo filme, ktorá má svoje opodstatnenie a mne sa na to bez najmenšieho pohoršenia dobre pozeralo. Takisto bola v pohode aj Linda Hamilton ako namachrovaná Sara. Vďaka viacerým akčným scénam, kde Rev-9 vedúc nejaké veľké vozidlo naháňa unikajúcu partiu, film nestihol nudiť. Vyvolal vo mne presne to, čo som od neho očakával. Nádhernú nostalgiu za prvými dvomi filmami. Po chaotických pokusoch ako Salvation (2009) a Genisys (2015) - (Daenerys odpustí) - je Temný osud podľa mňa tretím najlepším filmom série a divákovi prináša ľahkú akčnú zábavu a pár milých momentov.

Keď som po premietaní odchádzal z kina, ukradomky som sa pozeral do slabo osvetleného kútu za budovou s očakávaním, či tam nebudú šľahať blesky a nezjaví sa tam nahý muž (verzia so ženou by bola asi prijateľnejšia), ktorý ma požiada o oblečenie a topánky. Terminátor:Temný osud mi dal presne to, po čom som do kina išiel, zažil som akčnú naháňačku s nostalgickým nádychom a videl regulérne tretie pokračovanie kultového filmu. Zároveň však platí, že týmto by mala séria už definitívne skončiť a tvorcovia by to už nemali siliť s ďalšími pokračovaniami.
Hodnotenie: 7/10 V prípade, že by to bol obyčajný akčný film priklonil by som sa k 6/10, no vďaka nostalgii a tomu, že je film konečne dôstojným pokračovaním slávnej série dávam 7/10.