Niežeby som nemal čo pozerať, od pondelka tu máme slávny Wimbledon, ale Tour de France si posledné roky u mňa vybojovala špeciálnu pozíciu. Rád som sledoval závodenie cyklistov z rôznych častí sveta na najväčšom cyklistickom podujatí roka. Sledoval som to sporadicky aj pred Saganom, hlavne za čias Armstronga, ale posledných 5 rokov bolo úplne iných. Mali sme svoje želiezko v ohni a to zvyšovalo pre našinca atraktívnosť tomuto podujatiu. Bolo to badateľné všade. Na každej etape mohol človek zahliadnuť slovenskú vlajku. V práci sme sa bavili o cyklistike. S ľuďmi, ktorí celý rok na bicykel nevylezú. Peter Sagan je fenomén. Spôsobil na Slovensku cyklistický boom. Ja sám sa rád bicyklujem a za posledné roky stretávam čoraz viac „saganovcov“.
Cyklistika je krásny šport. Človek si pri ňom prečistí hlavu od problémov, vyšliape zopár kopcov, nechá sa prefúkať vetrom pri zjazde a zas pokračuje ďalej. A po návrate domov má ten blahodarný pocit, že spravil niečo úžasné nielen pre svoje telo ale aj dušu.
Ako už všetci viete, v závere etapy spôsobil pád britského cyklistu Marka Cavendisha. Ale bolo to naozaj tak? Na internete je množstvo krátkych videí, kde si človek v spomalených záberoch môže pozrieť čo sa stalo. Cavendish sa tlačil odzadu po Saganovej pravej ruke. Ocitol sa medzi Petrom a postrannou ochrannou bariérou. Evidentne mal málo miesta, ale aj tak sa tam tlačil, nerešpektujúc Petrov priestor. Zo záberov vidno, ako sa mu tento manéver vymkol spod kontroly, a popritom sa lepil na Petra. Peter potreboval udržať rovnováhu a príliš vystrčil lakeť. Ale podľa môjho názoru Cavendish začal padať ešte pred tým ako Peter vystrčil lakeť. Jediné, čo môžem jednoznačne povedať je to, že väčšina cyklistov by s rozumom zhodnotila situáciu a do takého tesného priestoru by sa netlačila. Pretože ten, čo je vzadu vidí situáciu lepšie ako ten vpredu. Na bicykloch nemáme spätné zrkadlá.
Rozhodcovia mu po skončení pretekov udelili penalizáciu a strhli mu 80 bodov v bodovacej súťaži. O 20 minút neskôr rozhodnutie zmenili a Petra definitívne vylúčili. Nielen u nás na Slovensku, ale aj vo svete to spôsobilo šok. Svetové médiá vyrukovali s titulkami ako najlepší cyklista sveta zákerne udrel Brita a následne bol vylúčený. Je to veľká škoda pre celú cyklistiku. Peter je asi najpopulárnejší cyklista na TDF. Vie si získať divákov na svoju stranu a svojimi kúskami ich dokáže zabaviť. Väčšina ľudí sa pozerá radšej na neho ako na Frooma či Cavendisha. A práve o takéhoto jazdca tento ročník definitívne prišiel. Z pohľadu marketingu je to určite riskantný ťah, keďže Peter je lákadlo pre divákov ale aj sponzorov z celého sveta.
Zo slovenského pohľadu je to však ešte horšie. Prišli sme o našu najjagavejšiu domácu hviezdu v jeho prirodzenom prostredí. Tam, kde sa cíti najlepšie a dokáže podávať nadľudské výkony. Tento rok si mal ísť po šiesty zelený dres, čím by vyrovnal rekord Nemca Erika Zabela. Bohužiaľ už sa tak nestane. Rozhodcovia boli proti. Otázkou ostáva, či by takto rozhodli aj keby si obaja hlavní aktéri vymenili svoje úlohy v tejto dráme. Totižto Cavendish je známy svojim nešportovým správaním. Napríklad v roku 2013 narazil do cyklistu po ľavej ruke a nebol diskvalifikovaný. Minulý rok na olympiáde mal takisto kolíziu. Je to typ človeka, ktorý sa dopredu derie agresívne aj za cenu nešportového správania. Nech už by to bolo ako chce, nemá príliš zmysel teraz nad tým špekulovať. Možno by pomohlo keby sa Cavendish zachoval férovo a povedal ako to naozaj bolo. Ale takého gesta sa asi nedočkáme. Organizátori sa už aj minulý rok snažili Petrovi znepríjemniť cestu za zeleným dresom, aj tento rok prispôsobovali pravidlá tak, aby mali šancu zvíťaziť aj iní cyklisti. Proste Anti-Sagan systém. Nepriali si, aby vyhral aj šiesty rok po sebe. A teraz sa im to splnilo. Aj keď v konečnom zúčtovaní budú pravdepodobne ľutovať.
Na záver už len toľko. Článkov o diskvalifikovaní Petra Sagana sa vyrojilo obrovské množstvo. V komentároch ho mnohí odsúdili za arogantnosť, ale väčšina bola na jeho strane a tiež nechápali rozhodnutie arbitrov. Ja chcem veriť tomu, že Peter neurobil nič zákerne, pretože zo záberov sa to javí, že sa Cavendisha vôbec nedotkol. Ďalší výborný šprintér Andre Greipel sa tiež vyjadril, že ten trest je príliš tvrdý. Ja len dúfam, že ho za tento skutok neodsúdime. Spravil pre Slovensko príliš veľa na to, aby sme ho po jednom prehrešku odsúdili. A aj ten prehrešok ja až príliš prifarbený médiami. Vážme si čo Peter Sagan spravil pre dobré meno Slovenska vo svete a nehaňme ho za to čo sa tento rok na TDF stalo. Máme len jedného výnimočného cyklistu, tak stojme pri ňom nielen vtedy keď nám robí radosť, ale aj vtedy keď má problémy. Je to ako v manželstve. Aj v dobrom aj v zlom. Bohužiaľ naša mentalita sa väčšinou hrdí vtedy keď sa vyhráva, ale keď sa niečo pokašle tak si každý rád ponadáva a pofrfle.
Najviac ma vždy pri podobných športových diskusiách pobaví komentár : „Chlieb lacnejší nebude.“ To je klasika.
Je obrovská škoda, že to takto dopadlo. Je to niečo ako keď slovenský hokej bol na výslní a získavali sme medaily z MS. Tá atmosféra bola super. Držali sme ako národ spolu a prežívali ich úspechy spoločne. Aj pri TDF to posledné roky bolo tak a naberalo to na intenzite, pretože aj ľudia, ktorí sa do cyklistiky nevyznajú ju v tomto období sledovali. Každý si v tom totižto nájde svoje. Niekto obzerá krajinu a pamiatky, niekto sleduje cyklistov a niekomu sa pri tom dobre drieme. Aj moji rodičia, ktorí šport vôbec nesledujú si posledné roky zvykli pozerať TDF. A dobre si pamätám ako sa minulý rok stará mama rozprávala so susedou, o tom aký je ten Sagan frajer. Niežeby nebolo čo robiť vonku, ale obyčajný Slovák si rád aspoň chvíľu poteší svoje oči a dušu pri pohľade na záverečný šprint, keď tam môže očami tlačiť do cieľa nášho slovenského rýchlika. Tour sa ešte ani poriadne nerozbehla a už sme o svoju hviezdu prišli. Už nebudeme stáť pred televíznou obrazovkou a dupať do pedálov spolu s Petrom. Neviem či je za tým vyššia politika a zrazenie Petra vyššou mocou z pozície kráľa cyklistiky, ale viem, že najbližšie tri týždne sme mohli zažiť množstvo pekných chvíľ a úžasných emócií pri sledovaní televíznych prenosov. Takto nám ostali len oči pre plač. Sme hrdí národ pokiaľ ide o úspechy našich športovcov. Buďme hrdí aj naďalej. Peter Sagan si to zaslúži.