Cez víkend sa náhodný premiér Peter Pellegrini vyjadril, že statusy, vyjadrenia a správanie sa jedného konkrétneho poslanca za Smer sú "zdravým balansom". Nuž, ak to tak má byť, je potrebné si zadefinovať, voči čomu má byť tým balansom.
Najprv si vysvetlime, čo vôbec ten balans znamená. Definícia nám hovorí toto:
balans → vyrovnanosť, rovnováha, udržiavanie rovnováhy
Prípadne, môžeme balansovať, čo znamená udržovať rovnováhu, vyrovnávať výkyvy z rovnováhy, v prenesenom význame aj, kývať sa z boka na bok.
Predstavme si fiktívnu situáciu. Dedina. Miestny poľnohospodársky podnik. Vedenie podniku a veľká skupina zamestnancov si "prilepšuje". Berú si domov mlieko, syrové výrobky, vajíčka, sem-tam sa stratí kravička. A občas finančná hotovosť. Veď ľuďom z podniku chýbať nebude, lebo to ani nezistia.
Vedia o tom však viacerí ľudia v dedine. Chceli by vedenie podniku vymeniť a tak medzi obyvateľmi šíria zvesti o tom, ako sa v tomto podniku bačuje. Chcú, aby podnik prosperoval lepšie ako s súčasnosti, a to sa dá dosiahnuť jedine výmenou najvyššieho vedenia. Nájde sa skupina ľudí, ktorí majú schopnosti a aj chuť staré vedenie nahradiť. Títo ľudia však o tom vedia a o svoje miesta, ktoré im prinášajú nelegálne materiálne obohatenie, prísť nechcú.
V tejto spoločnosti pracuje aj jeden radový zamestnanec. Volajme ho Ľuboš. Ľubo by si rád polepšil. Šéfinko si ho raz zavolá do svojej kancelárie. Dá mu návrh. Ak sa podujme na úlohu miestneho hovnometa a bude znepríjemňovať život uchádzačom o miesta vo vedení podniku, tak mu pridá. Ľubo dlho neváha a na túto smradľavú ponuku kývne. Veď z čistého štítu a svedomia si v susednom štátue nič nekúpi.
A odvtedy, keď cez dedinu prevážajú hnoj, Ľubo, stojac na vlečke s výrazom Jokera, vidlami rozhadzuje kôpky na hlavy kritikov vedenia podniku. Časom mu táto zapáchajúca činnosť spôsobí problémy, prestáva rozlišovať realitu a kopy zapáchajúce hnoja hádže už aj na úplne náhodných okoloidúcich.
Medzitým si šéfinko trie ruky, nalieva ďalšiu whiskey a vytešuje sa, akého dobrého hovnometčíka si vybral. Ako bude pokračovať príbeh šéfinkového hovnometa, sa však už z tohto fiktívneho príbehu nedozvieme.
Vráťme sa do reálneho sveta. Bábkový premiér tvrdí o poslancovi z potkanieho kráľovstva (vďaka za výstižné zhodnotenie, Michal Havran), že jeho činnosť predstavuje zdravý balans. Na jednej strane máme normálnych ľudí, ktorí s vlečkou hnoja prídu na pole a tam ju podľa potreby vysypú. Na druhej strane máme človeka, ktorý ten hnoj s radosťou rozhadzuje ľuďom na hlavy, a pri príchode na pole zistí, že má prázdnu vlečku a z jeho činu je nulový úžitok.
A náš náhodný premiér si myslí, že človek, ktorého činy majú pre spoločnosť nie nulovú, ale zápornú hodnotu, je zdravým balansom. Takže podľa nášho premiéra je potrebné zdravý rozum vyvažovať dávkou absurdnosti? Alebo ako to máme chápať? Pritom je to stále ten istý premiér, ktorý ešte niekedy v priebehu leta tohto poslanca a zároveň predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti, tvrdo kritizoval.
Postojme ešte chvíľu pri slovnom spojení zdravý balans. Natíska sa konštatovanie, či dobrý sused Peter P. nemal byť tým zdravým balansom voči predsedovi Smeru, ktorý svojho času začal ulietavať na konšpiráciách a tak celkovo na podporovaní nenávisti v spoločnosti.
Pozor, môže spadnúť maska!
V rozhovore na TA3 Peter Pellegrini pokračoval vo svojej úlohe. Témou bolo zvyšovanie daní vo vybraných krajských mestách a samosprávach. Zhodou okolností v tých, ktoré od minulých volieb už nemajú pod palcom Smeru blízki ľudia. Premiér kritizoval vedenie týchto miest a tvrdil, že mali dane zvyšovať postupne, aj v minulých rokoch, nie len teraz a skokovo, a pritom sa vyhovárať na vládu, ktorá nemôže za ich miestne problémy. Iste, vláda by si predsa nedovolila hádzať samosprávam nejaké polená pod nohy. A taký "chodníkový zákon" ani "obedy zadarmo" určite nebudú dôvodom, prečo samosprávy hľadajú chýbajúce zdroje, však pán premiér?
Okrem toho sa na pretras dostala aj demisia ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Moderátor sa spýtal, čo si premiér myslí o tom, že predseda strany sa nepekne správal k odchádzajúcej ministerke. Z reakcie Petra P. môžeme vyčítať, že chybu naopak spravil A. Kalavská, ktorá si dovolila na verejnosť vypustiť informáciu, že R. F. sa k nej správal ako k poslednej chudere. Presne tak, čo si to vôbec dovolila na bývalého premiéra, dokonca trojnásobného, vytiahnuť?!
Avšak nielen po týchto výrokov, ale i v kontexte starších vyjadrení bábkového premiéra by sa mali v Smere začať báť. Takýmto tempom, ktoré Peter P. nasadil, nám do konca februára úplne sficovatie. A bude po zdravom balanse.