Bolívia
Táto juhoamerická krajina vedie dlhoročný spor s Čile o prístup k moru. Nemá ho už od 19. storočia, keď ho stratila vo vojne. Dlhé roky sa v krajine snažia o prinavrátenie územia, respektíve prístupu k moru. Pred pár dňami sa rozhodli na túto svoju požiadavku upozorniť veľmi netradičným spôsobom. Rozvinuli najdlhšiu vlajku na svete medzi mestami La Paz a Ouro. Vlajka bola vyrobená z modrej látky vyzdobenej bolívijskými národnými symbolmi a bola zhruba tri metre široká a 200 km dlhá. Podľa BBC však Čile akúkoľvek zmenu svojich hraníc odmieta.
http://videoarchiv.markiza.sk/video/80270_bolivijcania-rozvinuli-najdlhsiu-vlajku-na-svete
Česká republika
05.03.2018 sa tisíce ľudí sa stretli na Václavskom námestí v Prahe, na ktorom organizátori zbierali podpisy na petíciu proti zvoleniu Zdeňka Ondráčka za nového predsedu komisie pre Generálnu inšpekciu bezpečnostných zložiek (GIBS). Komisia vyšetruje zločiny policajtov, colníkov aj dozorcov. Ondráček bol pre novembrom ´89 policajt, ktorý sa podieľal na potlačovaní demonštrácií proti komunistickému režimu. Samotný Ondráček neprejavil ľútosť za svoj podiel na násilnom potláčaní demoštrácie počas tohto režimu. Aj preto protestujúci zdvihli symbolické obušky z papieru a cinkali kľúčami. Väčšina transparentov a hesiel mierila aj na premiéra v demisii Andreja Babiša. Rovnaké akcie sa v ten deň konali aj v ďalších 10 mestách. Neboli hlásené žiadne nepokoje.

Aby tých demonštrácií u našich bratov nebolo málo, tak v stredu 14.3. sa na Václavskom námestí v Prahe zišli protestujúci opäť, aby vyjadrili nespokojnosť s útokmi prezidenta Miloša Zemana na novinárov. Pri inauguračnom prejave si totiž neodpustil kritiku ČT, Hospodárskych novin a ďalších médií, ktoré sú podľa neho nevhodné a nemali by byť verejnosťou brané vážne. Už počas tohto prejavu vstali niektorí politici a na protest proti takýmto účelovým rečiam opustili sálu. Agentúra Reutes Zemana označuje za posledného prominentného politika postkomunistického prechodu z 90-tych rokov. "Miesto toho, aby Čechov zjednotil, ako sľúbil pred piatimi rokmi, ukázal sa naopak. Je polarizačnou silou, znevažuje svojich oponentov, kritizuje intelektuálne elity a médiá," píše Reuters.
Sám Zeman sa vyjadril, že ľudia by nemali protestovať kvôli politike. Podľa neho by ľud mal protestovať len vtedy keď chcú mať lacnejšie pivo alebo chlieb. Vyzerá to, že naše národy majú toho stále veľa spoločného, napríklad záľubu voliť do funkcií humoristov s rovnakým typom humoru.
Chorvátsko
Chorvátska vláda vyzvala parlament, aby ratifikoval takzvaný Istanbulský dohovor napriek odporu, ktorý sa ozýva aj zo strany časti vládnej strany, aj konzervatívnych skupín a miestnej katolíckej cirkvi. Tisícky Chorvátov preto protestovali v sobotu 24. marca v Záhrebe proti ratifikácii tohoto tzv. Istanbulského dohovoru, ktorý podľa nich otvára dvere homosexuálnym manželstvám. Aby vláda upokojila oponentov, prijala k ratifikácii samostatné vyhlásenie, podľa ktorej dohovor Rady Európy nezmení chorvátsku právnu definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy. Cirkev, ktorá má v Chorvátsku značný vplyv, a aj krajne pravicové strany trvajú na tom, že Istanbulský dohovor zavádza akýsi "tretí rod".

Francúzsko
Z iniciatívy odborových centrál sa vo štvrtok 22. marca vydali do ulíc francúzskych miest desaťtisíce demonštrujúcich. K tomuto kroku ich donútili plány reforiem prezidenta Emmanuela Macrona. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA, podľa ktorej sa do štrajku zapojilo 35 percent pracovníkov štátnej železničnej spoločnosti SNCF. Protestné štrajky narušili v krajine plynulosť železničnej i leteckej dopravy. Francúzske médiá vnímajú konflikt s odbormi ako významný test postavenia súčasného prezidenta a jeho vlády. Hrozí, že spory prerastú do rozsiahlejšej konfrontácie, veď od začiatku apríla je ohlásená väčšia vlna protestov a ďalšie štrajky. Ich cieľom je zastaviť plánovanú prestavbu SNCF a avizované obmedzenie výhod v prípade nových zamestnancov. Vo verejných službách je príčinou nespokojnosti a dôvodom na štrajk okrem iného zámer vlády zrušiť v nasledujúcich rokoch 120 000 pracovných miest. Z Paríža a západofrancúzskeho Nantes hlásili zrážky demonštrantov s mužmi zákona. V Nantes, kde vyšlo do ulíc 8500 ľudí, zadržali najmenej osem osôb, šesť policajtov tam utrpelo zranenia. To všetko sa deje na pozadí veľkej politickej kauzy, keď vyšetrovatelia vypočúvajú bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Francúzsko pravdepodobne čaká veľmi turbulentné obdobie, lebo ako poznáme takéto národy, oni nemajú problém ísť opakovane do ulíc a vykričať si to, čo požadujú.

Katalánsko
Katalánska regionálna dopravná služba informovala, že protestujúci zablokovali v nedeľu 25. marca popoludní premávku na štyroch rôznych hlavných cestách.Tisíce ľudí totiž zareagovali na výzvu skupiny občanov zastávajúcich nezávislosť Katalánska, aby prišli protestovať do centra mesta. Výzva sa objavila niekoľko hodín po zadržaní Puigdemonta nemeckou políciou. Puigdemonta zadržali v Nemecku na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu vydaného Španielskom po tom, čo katalánsky expremiér ušiel vlani v októbri z krajiny. Jeho regionálna vláda sa totiž neúspešne pokúsila o vyhlásenie nezávislosti Katalánska od Španielska. Puigdemontovi hrozí 25-ročné väzenie za trestné činy, ktorých sa mal dopustiť svojím podielom na organizovaní vlaňajšieho referenda o osamostatnení Katalánska. Davy ľudí, rozhnevaných situáciou okolo Puigdemonta, sa v centre katalánskej metropoly Barcelona dostali v nedeľu aj do potýčok s políciou. Vzduchom lietali vajcia aj kamene. "Nastal koniec revolúcie úsmevu, teraz je to už vážne," kričali vraj traja mladíci. Polícia vo výstroji určenom na boj s výtržníkmi bila demonštrantov obuškami, keď sa snažila zatlačiť obrovský dav, ktorý chcel postupovať ďalej k úradu zástupcu španielskej centrálnej vlády v Katalánsku. Katalánska polícia zatarasila ulicu a vydala výzvu, aby sa tam ľudia nezhromažďovali. Bolo zranených vyše 100 ľudí, medzi nimi aj policajti. V Barcelone to vrie a dá sa tiež predpokladať, že protesty budú pokračovať

Rusko
Požiar v nákupnom centre v sibírskom meste Kemerovo vyhnal do ulíc nahnevaných ľudí. Požiar vypukol v nedeľu 26.marca na jednom z horných podlaží. Obchody, kino a ostatné prevádzky boli v tom čase preplnené a na zverejnenom videu na sociálnych sieťach bolo vidno ako ľudia vyskakujú z okien.
Vysoký počet obetí sa pripisuje ignorovaným bezpečnostným predpisom. Núdzové únikové východy boli totiž zablokované a strážnik pravdepodobne vypol protipožiarny alarm. Úrady zadržali niekoľko osôb na vypočúvanie – vrátane nájomcu časti budovy, kde požiar vypukol, a šéfa spoločnosti, ktorá stredisko spravuje. Kemerovská oblasť, stredisko ťažby uhlia a ťažkého priemyslu na západnom Sibíri, vyhlásila tri dni smútku. Na tragickú udalosť reagovala aj ruská tlačová agentúra TASS, ktorá si zmenila grafiku a logo na čiernu farbu. Demonštrácia bola logickým vyjadrením hnevu občanov vzhľadom k veľkej pravdepodobnosti zanedbania bezpečnsotných predpisov. Mnohí z protestujúcich prišli o členov rodiny alebo priateľov.

Slovensko
O našich protestoch všetci dobre vieme a ďalšie slová sú takmer zbytočné, tak budem stručný. Po mesiaci neúnavnej občianskej aktivity sme dosiahli zmenu vlády a odstúpenie dvoch kontroverzných politických postáv našej histórie. Keby sme niečo takéto dosiahli v januári, alebo hoci v minulom roku, bol by to isto dôvod na veľké oslavy na všetkých námestiach slovenských miest. V kontexte udalostí posledného mesiaca je to len taktický ťah nevzdávajúcej sa vládnej strany. Pred pád dňami by som ešte, tak ako mnohé hlasy z médií povedal, že niečo sme predsa len dosiahli. Po pondelkovej tlačovej konferencii, ktorú zvolala koaličná rada vravím nedosiahli sme absolútne nič. Nie som viazaný na žiadnu korektnosť ani nestrannosť a preto nemôžem prikyvovať všetkým tým, ktorí by ešte aj po pondelku tvrdili, že sa niečo zmenilo. Nezmenilo. R.F. rozdeľuje spoločnosť viac ako kedykoľvek predtým, používa bez uváženia slovo prevrat, svojim komunizmus milujúcim poddaným sľubuje sociálne balíčky a v priamom prenose nám ostatným ukázal, že naše domnienky o bábkovom premiérovi boli opodstatnené. Nemá dôvod skrývať aroganciu moci a preto nám ju predviedol. Ja som len zvedavý ako často budú zvolávať koaličnú radu, aby mohol vystúpiť ako predseda pred svojich a ubezpečiť ich, že stále je to on, kto ťahá za nitky.
No aby sme sa neopúšťali, v tejto chvíli môžeme byť hrdí ako sme sa sa správali počas týchto protestov. Udalosti posledného mesiaca jasne hovoria o veľkej disciplíne a všeobecnej vôli dosiahnuť zmenu pokojnými demonštráciami. Sme národ s veľkým potenciálom. Všimli si to aj v New York Times a chvália nás za to. Ukazujeme svetu, ako sa dá pokojnou formou súperiť s extrémizmom, ktorý nám tu rastie kdesi v tieni spoločnosti, donedávna podporovaný vládnucimi stranami z úzadia, dnes už s oficiálnou podporou. Na plné ústa. Majte v týchto dňoch oči otvorené a všímajte si ako naši vládnucí politici zahnaní do obrany núkajú ľudu extrémistickú kartu.
https://www.nytimes.com/2018/03/23/opinion/slovakia-protest-democracy-corruption.html
Okrem všeobecne známeho protestu "za slušné Slovensko" sa v jeden večer odohral v Bratislave aj takzvaný "bozkávací protest." Tento špecifický protest sa odohral pred bratislavským barom Barista. Dôvod bol prostý. Týždeň predtým, sa dve ženy po proteste "za slušné Slovensko" vybrali do kaviarne. Objednali si čaj a medzi rečou jedna z nich dala pusu na líce tej druhej. O chvíľu prišla čašníčka, aby ich upozornila, že sú na očiach verejnosti a nemali by sa bozkávať, lebo toto je "slušný podnik". Dámy preto z baru okamžite odišli a jedna z nich napísala o tejto skúsenosti status na facebooku. Stretla sa veľkou podporou ľudí a o týždeň nato zorganizovali bozkávací protest pred spomínanou kaviarňou. 23. marca sa tam zišli desiatky ľudí, aby vyjadrili svoj nesúhlas s takýmto správaním zamestnankyne i majiteľa kaviarne potichu. Bozkom buď na líce, alebo na pery.

USA
"Chráňte naše deti, nie zbrane." To bolo jedným z hesiel, ktoré boli používané pri najväčšom proteste v USA od skončenia vojny vo Vietname. Okolo 500 000 ľudí sa stretlo vo Washingtone na proteste proti zbraniam. Spúšťačom tohoto protestu bola streľba v meste Parkland, kde stredoškolák postrieľal 17 študentov. "Ozbrojené násilie môžeme ukončiť" mal na tričku napísané sir Paul McCartney, ktorý sa zúčastnil súbežného protestu v New Yorku. "Neďaleko odtiaľto zastrelili jedného z mojich najlepších kamarátov," pripomenul aj vraždu Johna Lennona.
Najemotívnejší prejav v hlavnom meste Washingtone mala Emma Gonzalez, stredoškoláčka z Parklandu, ktorá bola svedkom vyčíňania mladého strelca. V prejave vymenovala mená všetkých svojich spolužiakov, ktorí vo februári zahynuli pri tejto streľbe. Po prečítani prejavu ostala ticho stáť na pódiu, až kým jej nezazvonil budík na mobilnom telefóne.
„Odkedy som prišla na pódium, prešlo šesť minút a 20 sekúnd. Strelec prestal strieľať a čoskoro zahodí svoju pušku, zamieša sa medzi študentov počas úteku, slobodne odíde a zatknú ho až po hodine,“ dodala keď jej zazvonil spomínaný budík.
Protestujúci Američani žiadajú zmeny v zákone o zbraniach. Ľudia sa chcú zbaviť tých štátnych zamestnancov, ktorí podporujú zbrojársku lobby. Demonštranti vyzvali na zavedenie takých opatrení, ako zákaz veľkokapacitných zásobníkov a útočných pušiek, akú použil aj páchateľ na Floride.Okrem toho žiadali preverenie osôb kupujúcich strelnú zbraň a prísnejšiu bezpečnosť na školách, ale tiež zvýšenie veku pri nákupe strelných zbraní. Ak sa zmeny neudejú, prejaví sa to v novembrových voľbách nových senátorov, odkazujú.
