Krásna orientálna obálka novej knihy Tessy Afsharovej vás hneď prenesie do Perzie a vy si nemusíte ani baliť kufre ani nasadnúť na lietadlo. Nádherné opisy Visutých záhrad či perzskej divočiny čitateľovi poskytnú dokonalý obrázok, ale nenudia. No ak si myslíte, že v prípade Skrytého princa z vydavateľstva Kumran.sk budete len pohodovo čítať biblickú fikciu, mýlite sa. Určite budete minimálne polovicu knihy premýšľať, kto je vlastne tým princom?
Motív ženy – pisárky nie je u autorky nový. Použila ho už v prípade románu Rubínová žatva. Predpokladám, že využila naštudované informácie, ktoré z danej oblasti mala. A druhým dôvodom môže byť aj fakt, že dievča v tej dobe nemalo veľa možností, ako na muža zapôsobiť svojimi schopnosťami. Keren síce nevie variť ani robiť žiadne domáce práce, za to je hladná po vedomostiach. Starý otec – pisár ju naučí písať a jej nadanie na jazyky sa ukáže ako životne dôležité vo viacerých ohľadoch. Dostane sa do domu proroka Daniela, kde stretáva svoju osudovú lásku Jereda. Než sa však vyznajú zo svojich citov, Keren urobí tragickú chybu, za ktorú zaplatí práve Jered. Aby nedošlo k naplneniu Chamurapiho zákonníka "Oko za oko", Keren uteká až do ďalekej Ekbatany, kde pre ňu má Boh pripravenú životnú úlohu.

Od Tessy Afsharovej som prečítala asi všetky knihy a patrí k mojim obľúbeným autorkám. Mám na to viacero dôvodov. Pod jej perom ožívajú historické, biblické aj fiktívne postavy a ja si tak oveľa živšie viem predstaviť, ako v tých časoch ľudia žili. Dozvedáme sa, čo jedli, aké pravidlá a zákony dodržiavali, aké nástroje používali, čím sa živili, ako bola rozdelená spoločnosť a ešte oveľa viac. Druhým dôvodom je duchovné povzbudenie, ktorého je aj táto kniha plná. Rada by som uviedla aspoň zopár citácií výrokov, ktoré ma najviac oslovili.
"Láska, ktorú k vám Boh cíti, keď sa na vás díva, trvá. Boh chce, aby sa i vaše srdcia naučili vytrvať. Vytrvať v láske. Milujte ho, aj keď sa vám bude zdať vzdialený. Milujte ho, hoci vás sklamal." (str. 68)
"Kde určíš Bohu hranicu, Jered? Rozhodneš sa preňho, hoci by ťa nezbavil tejto bolesti? Hoci by ti nevrátil tvoju samostatnosť, silu a zdravie? Rozhodneš sa preňho aj potom? A každý deň?" (str. 109)
"Mohol žiť dva príbehy. Ten, v ktorom mu Boh zachránil jedno oko. Alebo ten, v ktorom mu Boh jedno oko vzal. Oba boli pravdivé. Bolo na ňom, ktorý príbeh bude denne žiť." (str. 121)
Vďaka autorke Písmo vnímam v inom kontexte a sama sa zamýšľam nad duchovnými otázkami, ktoré riešia hlavné postavy. V prípade Keren je to dôvera v Boha aj v prípade úplnej opustenosti, straty domova, bezpečia, veľkého sklamania zo seba samej. Tiež hľadanie životného poslania. U Jereda je to otázka, ako veľmi nás ovplyvňuje minulá trpká skúsenosť s neopätovanou láskou? Potom podľa nej hodnotíme aj v dospelosti ďalšie príležitosti hlbších vzťahov. Keďže Jeredovi otec nikdy neprejavil náklonnosť či uznanie, ani on potom nedokázal odpustiť Keren jej neuvážený čin, ktorý mal tragické následky. Nádherne je vykreslené uzdravenie Jereda najprv na psychickej úrovni, ktoré sa následne prejavilo aj fyzicky. Toto je spôsob liečby nášho Boha. Keď sa snažíme všetko vyriešiť sami, pokryť všetky možné problémy, sme frustrovaní, vystrašení, paralyzovaní, lebo si uvedomujeme vlastnú neschopnosť. Keď náš život a život našich drahých zveríme do Božej starostlivosti, bude sa nám oveľa ľahšie dýchať.
A do tretice moja fascinácia Tessou Afsharovou pramení z pútavého deja a zaujímavej zápletky. Sklamalo ma síce, že niektoré situácie autorka prešla len strohým konštatovaním, bez rozvíjania dialógov. V závere si však dala záležať a už to bola opäť Tessa Afsharová, ako ju poznám – s dramatickým vyvrcholením, že nebudete môcť knihu pustiť z rúk, dokiaľ ju nedočítate.
Ak by som to mala zhrnúť, povedala by som, že na Tesse ma baví jej schopnosť zobrať biblickú postavu a vystavať okolo nej zaujímavý príbeh. Takto tomu je aj v prípade Skrytého princa. Pomáha vidieť dejinné súvislosti očami viery.
Tak čo? Navnadila som vás a chcete zistiť, kto je tým skrytým princom a akú úlohu s ním zohrala Keren a Jered?
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk.
Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.