Mojich 5 kritérií na výber dobrej knihy pre dieťa 1-3 roky

Praktické tipy, ako vybrať dobrú knihu pre najmenšie deti.

Mojich 5 kritérií na výber dobrej knihy pre dieťa 1-3 roky
Interaktívna kniha Čo sa deje v jasličkách od vydavateľstva Svojtka (Zdroj: Eva Chocholáčková)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V súčastnosti nám e-shopy ponúkajú veľké množstvo kníh pre deti. Ako sa má v nich človek vyznať? Ktorú kúpiť? Podľa čoho sa rozhodnúť?

Podobné otázky som riešila pri výbere vhodnej knihy pre dcérku alebo pre deti známych aj ja. A častokrát som skončila frustrovaná, zavrela som notebook a žiadnu knihu neobjednala. Tiež sa mi stalo, že som si už konečne vybrala, ale keď mi knihu doručili, bola som sklamaná. Nepekné obrázky, zložitý text, nezaujímavý príbeh... Hypotéza preťaženia voľbou ako vyšitá. A tak som sa rozhodla pre vás zhrnúť mojich 5 kritérií, podľa ktorých si myslím, že vyberiete dobrú knihu pre 1 – 3 ročné dieťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Knihy pre deti 1-3 roky od vydavateľstva Svojtka
Knihy pre deti 1-3 roky od vydavateľstva Svojtka (zdroj: Eva Chocholáčková)

Úplne naideálnejšie by bolo, ak by ste knihu videli a prelistovali si ju. Niektoré kníhkupectvá na svojich e-shopoch ponúkajú aj náhľady kníh. Určite ich využite. A tiež pozrite na hodnotenia iných zákazníkov. Akú recenziu o knihe napísali? Predsa len stále platí: viac hláv, viac rozumu. Prečo sa nepoučiť z chýb iných? Je to lacnejšie. :-)

Zahrám sa teraz na vašu imaginárnu priateľku, ktorá vám pomôže s výberom kníh pre najmenšie detičky. Veď vedci odporúčajú deťom dávať knihy do rúk už od pol roka. Tak teda tu sú tipy od nás. Knihy máme doma. Čítali sme ich s dcérkou nespočetnekrát. A tieto sa nám skutočne páčia. Nehovorím, že si musíte kúpiť práve tieto. Ale môžu byť určitým vodidlom, na čo sa zamerať.

SkryťVypnúť reklamu
  1. Krásne obrázky – knihy pre 1 – 3 ročné deti by mali byť bezpochyby ilustrované. Ja veľmi dbám, aby sa obrázky v knihách skutočne ponášali na to, čo majú znázorňovať. Aby človek nemusel dumať, či je to koza alebo pes. (Áno, videla som už aj také.) Pričom platí, že čím menšie deti, tým jednoduchšie obrázky. Stačí aj 1 obrázok na stranu v 1 – 2 farbách, aby deti neboli zahltené, aby sa posilňovala ich sústredenosť.

  1. Materiál, uchopiteľnosť a veľkosť – strany kníh by nemali byť z klasického tenkého papiera, pretože dieťa ešte nevie dokonale ovládať pohyby a pri otáčaní strán ich roztrhne, prípadne ich dáva do úst. Vhodnejšie sú strany z tvrdeného papiera, ktoré sa tak ľahko nepodarí drobcom zničiť. Odporúčam si pri výbere knihy v e-shope pozrieť aj rozmery knihy, lebo mne sa už dvakrát stalo, že som sa tešila na veľkú knihu a prišla maličká 10x10 cm. Niektoré knihy majú taký výrez akoby ucho tašky, takže ich deti ľahko uchopia do rúčky a zoberú si ich so sebou kdekoľvek. Nie je to až tak podstatná vlastnosť. Skôr tu chcem upozorniť na inú skutočnosť. Napr. kniha Megazvuky Prvé slovíčka od vydavateľstva Svojtka má na pravej strane zvukový panel a tým pádom otáčanie strán je treba robiť zvrchu alebo zospodu, čo však deti prirodzene nevedia a snažia sa strany otáčať z pravej strany, čo im tu nejde. Časom to však pochopia.

Kniha V domčeku macka Brumka od vydavateľstva Vnímavé deti
Kniha V domčeku macka Brumka od vydavateľstva Vnímavé deti (zdroj: Eva Chocholáčková)
  1. Interaktívne – deti sú prirodzene zvedavé a určite ich zaujmete skôr tým, keď sa v knihe dajú otvárať, posúvať okienka a skúmate, čo je za nimi (vydavateľstvo Svojtka má takýchto kníh veľa). Alebo keď kniha obsahuje aj zvuky. Dieťa sa učí priradzovať zvuky k predmetom, zvieratám, stláčať, neskôr sa môžete zahrať, že len podľa sluchu musí rozoznať, o čo ide. A že to ide aj bez zvukov a otváracích okienok a stále to bude interaktívne, dokazuje napr. kniha Poď sa so mnou hrať z vydavateľstva Stonožka. Deti majú vyslobodiť mačiatko z klbka, osušiť ho či ukázať mu misku.

  2. Učenie sa – ideálne je, keď kniha hovorí o tom, čo deti majú možnosť aj reálne poznať (zvieratá, veci dennej potreby, farby, jedlo, hry, sviatky, emócie, udalosti...) a nie niečo abstraktné, čo nikdy nevideli, nezažili. Spájajú si tak pojmy s reálnymi vecami, skúsenosťami. Existujú knihy na podporu rozvoja reči (napr. Kubko sa učí rozprávať od vydavateľstva Stonožka).

Knihy vydavateľstva Stonožka
Knihy vydavateľstva Stonožka (zdroj: Eva Chocholáčková)
  1. Fantázia - pre takto malé deti väčšinou knihy obsahujú minimum textu. Je na rodičovi, aby obrázky opísal či kládol dieťaťu otázky. Rodičovi veľmi pomôže, ak sú obrázky v knihe koncipované tak, že v sebe nesú určitý príbeh alebo možnosti interakcie s dieťaťom. Napr. V domčeku macka Brumka od vydavateľstva Vnímavé deti okrem posuvných okienok nájdete rovnaké prvky na každej strane (vyzvete dieťa, aby ich hľadalo), zvláštne prvky (napr. čo nepatrí do chladničky), ale tiež viete vymyslieť jednoduchý príbeh, ako k mackovi prišli na návštevu kamaráti a čo robili.

Ak teda knihu, ktorú pre dieťatko vyberiete, budete spĺňať týchto 5 kritérií, som presvedčená, že sa bude páčiť ako rodičovi tak aj dieťatku.

Kniha Úlohy pre najmenšie deti od vydavateľstva Svojtka
Kniha Úlohy pre najmenšie deti od vydavateľstva Svojtka (zdroj: Eva Chocholáčková)

A ak by som mala vybrať jednu jedinú knihu pre deti od 1 do 3 rokov, určite by som vám odporučila Úlohy pre najmenšie deti od Leny Danilovovej. Táto kniha s vaším dieťaťom skutočne porastie a využijete ju počas celých 2 rokov. Je napísaná tak, že keď si ju s dieťaťom postupne prejdete, pokryjete všetky dôležité oblasti, čo by sa malo naučiť. Obsahuje krásne ilustrácie, interaktívne hry, slovíčka, ktoré by mal rodič pri opisovaní obrázka použiť.


Dúfam, že vám môj článok pomôže a nebudete už výber knihy odkladať ako horúci zemiak. Čítanie s deťmi je čarovné, nenechajme si ho pokaziť. Ale tešme sa z neho a užívajme si ho naplno s tými krásnymi knihami, ktoré existujú. A je ich veeeeľa :-) Pokojne dajte aj vy do komentára tip na knihu pre dieťa 1-3 roky. Určite sa potešíme.

Eva Chocholáčková

Eva Chocholáčková

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Som manželka a mama. Zaujímajú ma knihy, výchova a vzdelanie detí, spev, hra na gitaru a všeličo nové, čo sa môžem dozvedieť. Momentálne píšem recenzie na knihy z našej knižnice, aby som tak spopularizovala čítanie u nás v meste. Tiež sa rada podelím o naše skúsenosti s domácim učením angličtiny. Na blog by som rada dávala recenzie kníh, ktoré som prečítala a praktické tipy a rady. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu