Ekonomika EÚ by sa mohla dostať z recesie ešte v tomto roku

Európska únia vykázala vo vývoji ekonomiky v 2. kvartáli 2021 prekvapivo pozitívne čísla. Oproti úvodu roka sa ekonomiky 27 členov výrazne "naštartovali". A to až tak, že môžu vymazať ekonomický efekt pandémie do konca tohto roka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ekonomiky 27 členských štátov EÚ majú reálnu šancu dostať sa už tento rok z recesie spôsobenej minuloročnou koronakrízou. Hospodárska výkonnosť členských štátov EÚ sa totiž v druhom štvrťroku tohto roka výrazne zlepšila. V dôsledku toho rástla aj miera zamestnanosti, zatiaľ čo inflácia prakticky dosiahla cieľ Európskej centrálnej banky ECB.

Hrubý domáci produkt (HDP) v EÚ sa v druhom štvrťroku 2021 medziročne zvýšil o 13,2 %, pričom hospodársky rast v eurozóne bol dokonca o 0,4 % vyšší. Od januára do marca 2021 (1. štvrťrok) pritom vykázali ekonomiky oboch skupín štátov medziročný pokles o 1,3 %.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrubý domáci produkt štátov EÚ sa medzikvartálne zvýšil o 1,9 % a v prípade krajín eurozóny presne o 2 %. V prvom štvrťroku pritom HDP európskej dvadsaťsedmičky klesol o 0,3 % a HDP krajín eurozóny o 0,1 %. Vyplýva to z najnovších údajov Eurostatu. 27 krajín EÚ je relatívne blízko k vymazaniu následkov koronavírusového šoku. Podariť by sa im to mohlo už do konca roka, a to v závislosti od vývoja pandémie a najmä od toho, či sa koncom roka bude alebo nebude treba prijať protiepidemické opatrenia.

Silno rastúci juh Európy

Najvýraznejší rast HDP zaznamenali členské štáty na juhu. Najrýchlejší rast si pripísalo Španielsko (medziročne takmer 20 %), Taliansko (17,3 %), Portugalsko (15,5 %) a tiež Francúzsko (18,7 %). Medzi krajiny s najpomalším rastom patrí Fínsko (7,4 %) a Česká republika (7,8 %). Najsilnejšia európska ekonomika (Nemecko) zaznamenala v druhom štvrťroku medziročný rast HDP o 9,2 %, čo je kľúčový údaj pre rast v celej EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Miera zamestnanosti sa vyvíjala spolu s rastom hospodárskej výkonnosti. V druhom štvrťroku sa v EÚ medzikvartálne zvýšila o 0,6 % a v eurozóne o 0,5 %. Takéto tempo nárastu počtu zamestnaných osôb panovalo v oboch skupinách štátov od roku 2015 až do príchodu krízy spôsobenej koronavírusom. Trh práce tak vysiela signály, že hospodárstvo EÚ naberá na sile a dostáva sa z krízy. Porovnania medzi jednotlivými štvrťrokmi naznačujú to isté.

Rastúca inflácia je aj v hľadáčiku európskych hospodárskych a politických inštitúcií. Rýchla reakcia spoločne konajúcich európskych vlád, Európskej komisie a Európskej centrálnej banky ukázala, že medziročná inflácia v júli prekročila hranicu 2 %. Podľa Eurostatu bola miera inflácie v EÚ 2,5 % a v eurozóne 2,2 %. Vzhľadom na to, že táto miera inflácie sa blíži k cieľovej hodnote ECB 2,0 % , možno výhľad hospodárstva EÚ podporený rastom HDP a mierou zamestnanosti v druhom štvrťroku hodnotiť ako opatrne optimistický.

Tony Christoforou

Tony Christoforou

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôsobím ako riaditeľ brokerskej spoločnosti Goldenburg Group. Venujem sa vývoju na finančných trhoch, zmenám v ekonomike štátov EÚ vrátane Slovenska. Snažím sa radiť malým investorom, ktorým smerom zamerať svoju pozornosť a kde majú najlepší predpoklad zhodnotiť svoje investície. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu