
Kto to vlastne sú?
Rodina Geissenovcov patrí medzi najbohatšie rodiny na svete. Pozostáva zo štyroch členov a nespočetne veľkého majetku. Hlavou rodiny je Robert Geiss, ktorý v roku 1986 založil spolu so svojim bratom, Michaelom Geissom, vlastnú firmu. Paňou domu je Carmen Geiss, ktorá sa stala v roku 1982 Miss Fitness. Dnes si však už len plní svoje sny, šatník a voľný čas venuje prvorade svojej rodine. Carmen a Robert sú rovesníkmi a spoznali už na škole a bližšie v Robertovej firme, kde Carmen pracovala ako vedúca predajne a pózovala i ako modelka pre Geissenovu módnu značku. Keď mali obaja tridsaťosem rokov stali sa pyšnými rodičmi. Dnes majú dve dcéry – Davinu Shakyru, ktorá má dnes osem rokov, a Shaniu Tyru, ktorá má sedem. Obe malé princezné navštevujú prestížnu súkromnú školu v Monaku, kde sa učia trojjazyčne – anglicky, nemecky a francúzsky. Rodičia Geissenovci žijú momentálne svoj štyridsiatysiedmy rok života.
Ako zbohatli?
Robert Geiss hrdo hovorí o tom, ako v škole nestrácal čas a hneď po dokončení desiatej triedy v základnej škole opustil školské lavice a začal podnikať. Zakladanie spoločnosti zrealizoval s vlastným bratom, spomínaným Michaelom Geissom. Išlo o značku športového oblečenia Uncle Sam, ktorá sa zakrátko vypracovala na top značku svojho druhu na trhu. Firma sídlila v Kolíne, kde to všetko začalo a veru pokračuje aj dodnes.
Začiatkom roku 1995 sa Robert s Michaelom rozhodli firmu predať, a tak zarobili 140 miliónov nemeckých mariek. V tridsiatke bol už Robert za vodou a mal majetok, o ktorom sa bežným smrteľníkom ani nesníva. Od tej doby už nemusel vstávať každé ráno, aby prišiel na čas do práce, nemusel sa starať o rozdeľovanie úloh, zamestnancov či ako navrhnúť nové modely. Spokojne a právom si odvtedy mohol robiť čo sa mu len zachcelo, kedy sa mu zachcelo a kde sa mu zachcelo. Rýchlo prišiel na to, že daňové raje sú to, čo mu vyhovuje a tak začal zbierať, stavať a budovať svoj majetok po celom svete.
Zatiaľ čo Robert sa už o bývalý podnik vôbec nezaujíma odkedy ho predal, pričom momentálne sa zaoberá kúpou domov, ich prerobení na luxusné vily a následný predaj, jeho brat Michael v roku 2004 odkúpil spoločnosť Uncle Sam späť a dodnes stojí na jej čele.
Majetok Geissenovcov
Geissenovci vlastnia tri nehnuteľnosti – a to v Monaku, Kitzbüheli a St. Tropez. Spolu tak vlastnia 1670 m2 obytnej plochy, 28 obývacích izieb, 11 spální a 5 poschodí. Vlastnia aj jachtu a v garáži majú päť áut - Audi Q7, Bentley, Rolls Royce, Mini Cooper a Hummer H3. O posledný menovaný v hodnote sto tisíc eur však v decembri prišli, keď ho dedko Geissen, ktorý je Robertov otec a má sedemdesiat rokov, rozbil. Viezol v ňom obe vnučky na horskú chatu v Kitzbüheli, kde dostal na čerstvom snehu šmyk a auto sa vymklo kontrole. Nikomu sa našťastie nič nestalo, pádu do úžľabiny pri ceste zabránili dva stromy.
Preprava vrtuľníkom nie je ničím výnimočným, veď to šetrí čas. Vyzdvihnutie detí zo školy v Monaku a dovezenie ich do domu v St. Tropez trvá tak iba dvadsať minút, pričom autom by to trvalo dve hodiny, a jeden let ich vyjde na „smiešnych“ 1300 €.
Deti mali už niekoľko opatrovateliek, pričom kritéria sú jasné: žiadna vyzývavá slečna, nefajčiarka, musí to vedieť s deťmi, nesmie holdovať alkoholu a musí ovládať cudzie jazyky. Tiež musí vedieť správne odhadnúť výšku svojho platu a uvedomiť si, že neprišla na dovolenku. Dcéry v Geissenovskej rodine momentálne opatruje Slovenka Simona.
Odkiaľ sa zobrali na našich obrazovkách?
Televízia Joj odkúpila formát danej reality show od nemeckej RTL II a zaútočila na slovenského diváka s niečím, čo tu ešte nebolo.
Risk alebo výhra?
Je však otázne či si Joj-ka získa divácku priazeň alebo skôr vzbudí odpor. Sto ľudí, sto chutí. No chcú Slováci sledovať prepych nejakých Nemcov, keď značná časť populácie nášho štátu musí dennodenne zvažovať koľko rožkov si dnes kúpi a koľko môže minúť, aby mala aj zajtra čo do úst? Alebo sa na to takto vôbec nepozerajú a sledujú život v bavlnke, pričom si oddýchnu a show berú ako relax tela i ducha? Je zaujímavé, že Geissenovci napriek svojmu blahobytu nie sú možno až tak rozhýčkaní. Varia či nakupujú si sami, hrajú sa s deťmi a snažia sa ich vychovať, aby si cenili to, čo sa nedá kúpiť. Deti dostávajú i vreckové, s ktorým sa učia sami hospodáriť. Niekde v hĺbke sú aj oni „normálnymi smrteľníkmi“ a peniazmi si len uľahčujú život. V podstate nejde o nič zlé, veď si ich vyslúžene vydreli a teraz sú už za vodou. Takže táto relácia môže byť považovaná v konečnom dôsledku i za náučnú – ak chce človek niečo dosiahnuť a veľkú časť života si len nažívať, musí si ísť tvrdohlavo za svojim, obetovať čas a „jednoducho zamakať“. Heslom Geissenovcov je: „Bohatstvo vám šťastie neprinesie, ale nie je na škodu.“.