Malá škola (typov) parkovania

Písmo: A- | A+

Ako som sľúbila, dnes pár postrehov o parkovaní. Neviem, ako to učili v autoškole vás, ale ja sa to učím dodnes. Nieže by som to nevedela, ale učim sa parkovať pri tých, ktorých to zrejme v tej autoškole vôbec neučili, alebo sa držia hesla – hlavne, že ja som chytil flek!

 

Pár príkladov z praxe. Začnem asi tým posledným, ktorý nielen že preskúšal moje pevné nervy, ale aj moju konfekčnú veľkosť. Keby som totiž mala asi o pol čísla viac, cez tú párcentimetrovú skulinku čo mi tam na nastúpenie nechal, by som sa nenarvala. Takže, poďme pekne poporiadku. Mám opäť pár typov expertov na parkovanie.

Typ Nr. 1 – Blokovač I.

Spoznáte ho podľa toho, že keď ste si nič netušiac zaparkovali na dobrom fleku, kde ste si mysleli, že vás už nikto zablokovať nemôže, o pár minút neskôr zistíte, že vždy sa nájde niekto, kto môže! Stála som na parkovisku ako posledné auto. Vedľa mňa už len cesta pre zásobovacie autá. Potešila som sa, aké to mám len šťastie, že som vychytala super flek. Ako som sa mýlila! Bratislavský vodič zaparkuje všade. Prečo nie? Vytrénovaní sme. Len keby nezaparkoval tak krivo, že mi svojou prednou časťou auta zastal tesne pri predných dverách. Nanešťastie nie som majiteľkou Lamborghini, ktoré by otváralo dvere vertikálne, takže som si chvíľu lámala hlavu, ako do kelu nastúpim do auta? Mám si tu na toho špecialistu počkať, alebo mu aspoň zo zúrivosti párkrát kopnúť do pneumatiky? K tomu sa neznížim, ale v tej chvíli mi bolo fakt ľúto, že nenosím v kabelke poriadne červený rúž, ktorým by som mu niečo šťavnaté napísala na predné sklo, nech sa aj on pred nástupom do svojho fára potrápi!

Typ Nr. 2 – Blokovač II.

Toho spoznáte ešte pred zaparkovaním. Lebo keď si myslíte, že ste konečne našli miesto v podzemnej garáži, kde je niekedy aj pri poloprázdnej obsadenosti problém zaparkovať do úzkeho boxu, radosť vám skazí Blokovač II. Buď sa zaparkuje tak blízko ku vašej čiare, že nemáte šancu po zaparkovaní otvoriť dvere na ani jednej zo strán, alebo stojí nakrivo. Asi sa, chudák, ponáhľal, keď si už nedal tú námahu, aby si ešte raz cúvol a vyrovnal auto! Stretnete sa s nimi aj pri pozdĺžnom parkovaní, keď nevidia namaľované čiary a pokojne zaberú aj jeden a pol miesta. Ak nie ste majiteľom Smartu, nemáte šancu tam s kombíčkom parknúť, ani keby ste sa dali kolmo na obrubník...

Typ Nr. 3 – Blíženec

Radi by ste prešli pomedzi dva rady áut, kadiaľ vedie ulička pre chodcov či nákupné vozíky, ktorými by ste si, len čisto teoreticky, mali priviezť nákup až k autu? Zabudnite! Tento typ sa asi rád „túli“. Zásadne totiž parkuje tak, že vám nenechá miesto ani na to, aby ste sa tadiaľ prepchali s nohami, nieto ešte s košíkom! Neviem, či má pocit, že je dlhý ako autobus a bojí sa, že mu niekto nabúra zadok, alebo len chce, aby si každý pozrel to jeho fáro z každej strany, keďže je nútený ho celé obísť. V každom prípade aj pri ňom pociťujem v nohe silný kopací reflex a to som teda dosť mierumilovné žieňa.

Typ Nr. 4 – Milimetrák

Podľa mňa to nemôže byť klaustrofobik, lebo sa na milimeter narve aj do stiesnených priestorov určených prevaždne na prechádzanie chodcov, nie na parkovanie. Ja som ho stretla v jednej garáži nalepeného tesne pri výťahu. Osobne obdivujem jeho šoférske schopnosti, ale preliezať mu cez kapotu naozaj netúžim. Našťastie tam od istého času postavili odpadkový kôš, takže úniková cesta od výťahu je zase priechodná.

Typ Nr. 5 – Čiarový

Možno by mu mal niekto vystvetliť, že tie vyšrafované miesta znamenajú neparkovať a majú svoj význam. Nie je to umelecky vymaľované parkovacie miesto, to by tam asi boli farebné grafity. Zväčša sú pred zákrutami, alebo vjazdom do nejakého úzkeho dvora, kde sa potrebujete vytočiť a nie maturovať nad tým, či sa tam vôjdete, alebo či toho dobráka, čo na nich stojí, štrajchnete?

Hoci ma dokážete pekne vytočiť, aj tak vďaka za vás, milí parkovači. Denne mi posúvate moje šoférsko-parkovacie hranice. Ale ja by som to, verte mi, prežila aj bez toho. Mňa by to celkom bavilo, prísť na miesto a zaparkovať tak, ako mám. Ohľaduplne. Aby na mňa nenadávali nielen druhí vodiči, ale aj prechádzajúci chodci!

Skryť Zatvoriť reklamu