O červenom autíčku

Detská rozprávka

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Za dverami detskej izby.

Dve postele položené do tvaru písmena L, stolička, písací stôl a skrinky s množstvom hračiek. V rohu postelí je ešte niečo. Garáž. No, nie obyčajná. Postavená je z rozprávkových obrázkových kníh. Za pootvorenými dvierkami je malinké červené autíčko. Pokojne si spí učupené v strede garáže a sníva svoj sníček.

O kúsok ďalej je druhá garáž a v nej spinká modré autíčko. Majú spoločnú jednu zo stien aby si boli na blízku. Slúži aj na to aby sa nehádali a nebili.

Za oknom sa rozvidnieva. Cez žalúzie preniká do izby šteklivý lúč slnka. Medzi škárami si našiel štrbinku, aby zobudil ich obyvateľov. Červené autíčko sa zobúdza skorej. Pomaly si otvára zaspaté očká a vystiera nápravy. Poukladalo si rozhádzané periny na posteli a vybralo sa na návštevu k spachtošovi. Ten namiesto toho, aby vstával vopchal sa ešte viac pod paplón. Toto červené autíčko nahnevalo. Zvraštilo prednú masku a do pravej prednej nápravy zobralo pierko. Pomalinky sa približovalo k modrému autíčku. Potichučky sa zhlboka nadýchlo, zaujalo bojovnú pozíciu a začalo štekliť. Modré autíčko spočiatku nereagovalo a spalo nerušene ďalej. Červené autíčko pritvrdilo a začalo ho štekliť na najšteklivejšom mieste pod stieračmi. A toto už modré autíčko nevydržalo! Z plného hrdla sa začalo smiať. Smiech postupne prešiel do rehotu a ten do štikútania. To sa už modrému autíčku tak štikútalo až sa mu strecha garáže hýbala sem a tam. Vtedy červené autíčko rýchlo vycúvalo, urobilo hodiny a letelo ako s vetrom o preteky. Cesta naspäť bola o to nebezpečnejšia, že nieslo veľký pohár plný vody až po samý okraj. Ako si rezalo zákruty z pohára každú chvíľku vyletelo pár kvapôčok. Postupne došlo späť ku garážam. Odhodlané zachrániť modré autíčko pred celodenným štikútaním ani nezastalo a hneď naňho vylialo celú zvyšnú vodu. To sa tak strašne zľaklo, že zabudlo na štikútku. V jeho garáži ostala veľká mokrá mláka. Dokonca aj celú postieľku a perinou a vankúšikom malo do poslednej nitky mokrú. A vtedy vyhlásilo stav najvyššieho ohrozenia. Červené autíčko dostalo do nápravy handru. Muselo povytierať celú garáž. Dokonca muselo aj prach na poličkách utrieť. Zatiaľ čo modré autíčko si užívalo príjemné slnečné lúče.


Radoslava Cibuľová

Radoslava Cibuľová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu