Bol piatok 22. novembra 1968. Beatles v ten deň vydal svoj jediný dvojalbum pod názvom Beatles a hercovi Tonymu Curtisovi sa narodila dcéra, ktorá dostala meno Jamie Lee a neskôr sa stala taktiež známou herečkou.
Dvadsiaty druhý november sa však zapísal do amerických dejín i vďaka približne 12-sekundovému bozku medzi Kapitánom Kirkom a Uhurou v sci-fi seriáli Star Trek. Na samotnom bozku by nebolo nič zvláštne, nebyť toho, že bol medzi afroamerickou herečkou a belošským hercom.
Bolo to vôbec po prvýkrát, čo sa v nejakom seriáli pobozkali herec s bielou pleťou a herečka s čiernou pleťou. Reakcia bola okamžitá a stanica NBC a aj samotní herci boli počas nasledujúcich dní zahltení dopismi od fanúšikov.
„Dievčatá sa ma pýtali, ako som sa cítila, keď som pobozkala Kapitána Kirka (William Shatner) a jeho sa chlapci pýtali, aké to bolo so mnou,“ napísala neskôr vo svojej autobiografii predstaviteľka dôstojníčky Uhury Nichelle Nichols.

Bozk, ktorý sa takmer neudial
Celá scéna sa točila niekoľko desiatok ráz. Bolo to preto, že Shatner s Nichols úmyselne kazili zábery, čím bojovali proti nariadeniu „zhora“, že sa majú natočiť dva zábery – prvý, kde sa skutočne pobozkajú a druhý, kde to len budú predstierať a ich pery sa nedotknú.
Natočiť prvý záber so skutočným bozkom nebolo náročné, s druhým však bol problém. Ako Shatner, tak i Nichols totiž tušili, že by sa sa do seriálu napokon dostal len ich fiktívny bozk a tak sabotovali každý záber tým, že sa vždy pobozkali.
NBC sa vyhrážalo Shatnerovi, že ho zo seriálu vyhodí, či dokonca zruší seriál, no dvojica zostávala dlho neoblomná a natočiť 12-sekundový bozk trvalo namiesto niekoľko minút dlhé hodiny. Podarilo sa to až na samotnom konci natáčacieho dňa, neskoro v noci.
Bol to však natoľko nepodarený a nedokonalý záber, že sa v NBC rozhodli, že namiesto toho, aby to sa trápili ďalšie hodiny či dni s novými zábermi, použijú to, čo majú. A tak videli diváci bozk, aký nikdy predtým v televízii nevideli.

Pôvodne to mal byť Spock
Pôvodne sa to pritom nemal byť Kapitán Kirk, kto Uhuru pobozká, ale mimozemšťan Pán Spock (Leonard Nimoy). Z nejakých pričín sa totiž verilo, že ak by Uhuru pobozkal príslušník inej civilizácie, chladný Vulkánec Spock, bolo by to menej kontroverzné.
Proti tomu však ostro vystúpil práve William Shatner, ktorému sa takéto polovičaté riešenie vôbec nepáčilo a nechal sa počuť, že ak má niekto pobozkať Nichols, tak to musí byť jedine on. Iba Kapitán Kirk a nikto iný.
Uhura a Spock si napokon svoj bozk užili o desiatky rokov na to v novom spracovaní Star Treku z dielne J. J. Abramsa, kde dokonca vytvorili v súkromí pár.
Príliš násilné
Hoci reakcie divákov boli z veľkej časti pozitívne, niektoré televízie v južných oblastiach, kde žilo konzervatívnejšie publikum odmietli epizódu odvysielať. Centrála NBC kvôli tomu z obáv pred stratou publika i peňazí nijako neprotestovala.
Samotné televízie častokrát argumentovali tým, že epizóda je príliš násilná, čo bol identický argument, vďaka ktorému túto epizódu nevideli ani britskí diváci, ktorí si na ňu museli počkať ďalšie štvrťstoročie.
Z dnešného pohľadu sa epizóda Platónove nevlastné deti radí k tým slabším, o čom svedčí aj jej podpriemerný rating 6.6 v hlasovaní divákov na IMDB. Naproti tomu sa však radí medzi najznámejšie a prispela k zbúraniu jedného veľkého tabu.