Poznámka na úvod: Autor blogu je príležitostným fajčiarom.
Fajčenie už dávno nie je „in“ a fajčiari sú, aj po legislatívnej stránke, vytláčaní čoraz viac a viac na perifériu. Nebude asi žiadnym prekvapením, ak napíšem, že aj napriek tomu, je medzi študentami na Univerzite Komenského relatívne veľké percento fajčiarov.(1) No a nie je žiadnym tajomstvom, že orgány univerzity najnovšie začali presadzovať politiku nefajčenia. Nepoznám presné dôvody toho, čo ich k tomuto viedlo (či len snaha viac ochrániť nefajčiarov či niečo iné), ale „dymové signály“ toho, že je tomu tak sú (pre fajčiarov) evidentné – zo škôl zmizli veľké popolníky.
V minulosti bolo bežné, že pri východe, respektíve vchode do školy (viď obrázok nižšie) stáli študenti s cigaretkou v ruke. Ktokoľvek prichádzal, respektíve odchádzal bol tak nedobrovoľne nútený na krátky okamih stať sa pasívnym fajčiarom. Odstránenie popolníkov počet fajčiarov pred školou síce na jednu stranu citeľne znížilo, na na druhú stranu zvýšilo znečistenie pri škole. Tí, ktorí zostali totiž musia riešiť to, kam s ohorkom. A voľba zeme sa javí byť pre väčšinu, či chcú či nechcú, najlogickejšia.

Oveľa horšia situácia je v oblasti Gondovej, kde síce odjakživa (aspoň čo si ja za tých päť rokov pamätám) popolníky neboli, no fajčiarov to ani tak neodradilo. „Múrik“, ako sa mu prezýva, je centrom stretávania fajčiarov z oboch „brehov“ fakúlt a zároveň aj najproblematickejším miestom. Ohorky väčšinou končia na zemi, menšia časť študentov ich zahasí o neďaleký smetný kôš a potom ich tam aj hodí (čo nie je tiež vždy ideálne, keďže už neraz od dobre nezahasenej cigarety začal kôš horieť) a len veľmi malé percento študentov si „odbehne“ do neďalekej Umelky a zahasí cigaretku do ich vonkajšieho popolníka (to som videl zatiaľ v dvoch prípadoch). „Múrik“ a jeho okolie je tak najznečistenejšou časťou celej Univerzity a na každom kroku človek prekračuje cigaretové ohorky.
To nie je jediný problém. Ďalší spočíva v tom, že cesta spájajúca Euroveovú promenádu so "Šafkom" vedie práve cez túto fajčiarsku oblasť. Často tadiaľto prechádzajú bežci, turisti alebo mamičky s deťmi. Hoci teda študenti nie sú, ako to bolo kedysi v okolí Právnickej fakulty, nútení pri vchode a východe inhalovať pasívne dym z cigariet, tak toto bremeno sa z veľkej časti presúva na okoloidúcich. Vrátane mamičiek s kočíkmi.

Párkrát sa už stalo (viem o dvoch prípadoch) kedy práve jeden z týchto okoloidúcich sa išiel sťažovať do školy v snahe eliminovať fajčiarov z oblasti „múrika“. Nepomohlo to. Presunúť fajčiarov na druhú stranu cesty (viď obrázok vyššie), teda na stranu vchodu do budovy a tým uvoľniť chodník pre peších chodcov, sa nedá, keďže na druhej strane sú učebne, v ktorých, hlavne v teplejších mesiacoch, je potrebné mať otvorené okná.
Zostáva si položiť otázku, ako tento problém vyriešiť. Ako nasýtiť vlka (fajčiara), aby zároveň koza (nefajčiar) zostala celá. Ukazuje sa, že eliminácia popolníkov fajčiarov síce čiastočne vyženie z ich dovtedajších miest, no zvýši to znečistenie inde. Ideálne by v tomto smere bolo vytvoriť neformálny priestor pre fajčiarov s viacerými popolníkmi, v ktorom by si nerušene mohli vychutnať svoju cigaretku na dva-tri ťahy a popri tom by neškodili ani nefajčiarom a ani životnému prostrediu.

Nič, samozrejme nezaručí, že sa tak skutočne stane a tento priestor sa nájde (čo nie je jednoduché! či náhodou tradícia nezvíťazí nad zdravým rozumom, ale ako vždy platí, je to o ľuďoch. Hoci je súčasné status quo (stav, ktorý teraz je) ticho tolerované a dokonca miestami aj svojimi činmi schvaľované určitými pedagógmi, všetci si dobre uvedomujeme, či už fajčiari alebo nefajčiari, že stav nie je ideálny. Fajčiť v okolí kočíkov s malými deťmi, ktoré by mali spoznávať svet, ktorý nie je zahalený rúškou dymu, až tak dobre nechutí. A rovnako ani nie je príliš vábivé vidieť to smetisko v okolí školy. Hlavne, keď ste ešte navyše študentami estetiky.
(1) Univerzitou Komenského budem v tomto blogu pre lepšiu demonštráciu problému myslieť študentov, ktorých výučba prebieha v okolí Šafárikovho námestia, t.j. vchod z právnickej fakulty, respektíve z Gondovej.
Foto: ILUSTRAČNÉ - WIKIMEDIA