Filmy, ktoré ma v minulom roku najviac zaujali

Som zmierený s tým, že sa každému svojim výberom určite nezavďačím, ale možno aspoň niekoho inšpirujem k tomu, aby si niektorý z filmov pozrel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok (zdroj: www.screenrush.com)

V minulom roku som videl podľa mojich prepočtov asi tisícovku filmov. Je teda z čoho vyberať. Keďže som väčšinu najznámejších filmov už dávnejšie videl, tak v tomto roku som sa oveľa viac zameral na filmy, ktoré väčšinovému divákovi nie sú až tak známe. Preto aj moja dnešná desiatka bude obsahovať filmy, ktoré niektorí z vás možno nebudú ani len poznať. Schválne som vybral aj filmy, ktorým som sa bližšie nevenoval v niektorom z blogov a ktoré by sa inak v najlepšej desiatke asi objavili.

Sú to nasledovné tituly: Atlas mrakov, Melanchólia, Star Trek: Do Temnoty, Podozrenie, Jasmínine slzy, Biela stuha, Nezabudnuteľné prázdniny, Europa Report, V pasci či Život Adele. Ak vás niektorý z týchto filmov zaujíma viac, tak o nich čo-to nájdete v samostatnom blogu. Ďalej ma zaujali aj tieto diela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Arranged (2007)

Mladá ortodoxná Židovka a rovnako mladá muslimka sa stretnú na kurze pre učiteľov. Obe ženy spájajú podobné životné osudy – nepochopenie zo strany okolia, vopred dohodnuté manželstvá, problémy s nájdením vhodného partnera či konzervatívne zmýšľajúca rodina. Pekný, milý a bezkonfliktný film o porozumení medzi rôznymi kultúrami. V súčasnosti stále veľmi, veľmi aktuálne.

Bachelor Mother (1939)

Svojho času trochu kontroverzný, no stále úsmevný film o strastiach mladej matky, ktorá sa ako slepé kura k zrnu dostane k dieťatu, o ktoré sa musí starať. Touto matkou nie je nikto iný než „astairovská“ tanečníčka Ginger Rogers a šarmantného partnera jej robí David Niven. Film je postavený na tradičnom schémate, kedy niečo nájdené spustí lavínu nedorozumení a nepochopení.

SkryťVypnúť reklamu

Kto to tam spieva (1980)

Jeden z najznámejších filmov z Juhoslávie. Tragikomická road-movie o jednej ceste autobusom do Belehradu, ktorá sa odohráva na pozadí tragických udalostí tesne pred vpádom nacistických vojsk do Juhoslávie. Priam „kusturicovský“ film s nenapodobiteľnou atmosférou – hudobné vsuvky, striedanie tragického a komického, archetypálne postavy, neobyčajná „obyčajnosť“.

Dogfight (1991)

Film, ktorý na príbehu dvoch zaľúbencov popisuje všetky hrôzy vietnamskej vojny. Eddie Birdlace deň pred odchodom na vojnu spoznáva, trochu netradične, mladé a plaché dievča, Rose. Keď sa mu podarí zlomiť jej srdce nečestnou stávkou, namiesto toho, aby ju zanechal tak a vrátil sa ku kamarátom, vybere sa do šera noci ju hľadať. Nájde ju, ale obom je jasné, že ich cesty sa skôr či neskôr musia rozísť.

SkryťVypnúť reklamu

Čítaj mi z pier (2001)

Jacques Audiard je jeden z najzaujímavejších režisérov posledných rokov. Proroka som ešte nevidel, takže jedničkou zostáva silná dráma Čítaj mi z pier, v ktorej dochádza k netradičnému spojeniu dvoch ľudí nachádzajúcich sa v odlišnej životnej situácii – bývalého väzňa Paula (Vincent Cassel) a sluchovo postihnutej Carly (Emmanuelle Devos). On jej pomôže získať sebadôveru v práci, ona jemu vo vyriešení problémov s dlhmi.

Sexuálna rekonštrukcia (2003)

Film, ktorý ma šokoval svojou pointou, keďže fabula s sujet sa neprelínajú len v samotnej hlave diváka, ale aj jednotlivých postáv, ktorých motivácia je odlišná. Na jednej strane rozum, na strane druhej cit. Od Kubrickovho Eyes Wide Shut to má ďaleko, ale ako štúdia (či ak chcete rekonštrukcia) pre „mierne pokročilých“ je to veľmi, veľmi podarené.

SkryťVypnúť reklamu

Neopúšťaj ma (2010)

Film, ktorý ma emocionálne veľmi silno zasiahol. Otázka darcovstva orgánov patrí z môjho pohľadu k eticky sporným otázkam, no Kazuo Ishiguro zachádza spoločne s Markom Romanekom ešte ďalej a pokladí zásadnú otázku. Aké silné je právo človeka na to, aby žil? Pokiaľ ste tento film nevideli, môže sa vám otázka zdať byť absurdnou, pokiaľ ste videli, určite viete, o čom je reč a či je smrť, alebo či ak chcete seba-obetovanie v záujme pomoci druhému, správne.

Štvanec (2008)

Jeden z najlepších juhokórejských filmov, ktoré som videl. Na pozadí jedného z prípadov „obyčajného“ zmiznutia niekoľkých dievčat, sledujeme sondu do nedokonalosti právneho systému, ako takého, v ktorom nestačí veriť v to, že niekto je vrahom, ale treba to vedieť dokázať. Presne v takej situácii sa nachádza aj bývalý detektív, dnes majiteľ eskort servisu, ktorý (rovnako ako aj policajné zložky) vie, že za zmiznutím dievčať je istý mladík. Dokázať mu to však nikto nevie a preto ho musia pustiť po zadržaní.

Most do krajiny Terabithia (2007)

Atypický film o priateľstve jedného chlapca a jedného dievčaťa, ktorí si vytvorili imaginárne kráľovstvo Terabithia plné rozprávkových bytostí prostredníctvom ktorého utekajú pred problémami skutočného sveta. Film je tak trochu univerzálny – detský divák v ňom nájde možno veľa paralel so svojim životom, dospelému pripomenie nutnosť občasného snívania a hľadania útočísk.

Pád tretej ríše (2004)

Nemecká snaha vytiahnuť si tŕň z päty a uzavrieť temné obdobie ich dejín. Z môjho pohľadu neuveriteľne expresívny, sugestívny a silný film, ktorý bez prikrášľovania popisuje posledné dni hitlerovského Nemecka a pád jedného „obyčajného“ muža.

Čo sa týka filmov, ktoré vznikli v roku 2013, tak moja osobná TOP10 je nasledovná:

  1. Život Adele

  2. Star Trek: Do temnoty

  3. Europa Report

  4. Jasmínine slzy

  5. Nezabudnuteľné prázdniny

  6. Janíčko a Marienka: Lovci čarodejníc

  7. Walter Mitty a jeho tajný život

  8. Pred polnocou

  9. Najvyššia ponuka

  10. Gravitácia

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

236 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,085 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu