Ťažko povedať, či by sme našli v celej filmovej histórii viac štedrejšieho herca, než bol Joe E. Brown. Počas Veľkej depresie bol ochotný hrať aj v brakových komédiách, len preto, aby tým ľudí na aspoň krátky čas rozveselil.
Keď v roku 1939 jeden štát za druhým odmietali prijať 20-tisíc židovských detí z Nemecka, on sa tvrdo zasadzoval o ich záchranu.
Počas Druhej svetovej vojny za vlastné prostriedky lietal po celom svete a na improvizovaných predstaveniach zabával amerických vojakov. Jeho syn, americký kapitán, nešťastne zahynul pri leteckej nehode.
Podporoval aj mladých športovcov
Ani keď sa americká ekonomika spamätala z krízy a spoločnosť prekonala povojnovú traumu, Brown neprestal v pomoci druhým. Svoje rokmi nadobudnuté nemalé bohatstvo investoval do podpory mladých športovcom.
Sám bol pritom v mladosti profesionálnym baseballistom, no namiesto športu si napokon vybral dráhu zabávača.
Za jeho podporu po ňom v Bostone pomenovali atletický ovál. A za svoje zásluhy počas vojny získal iba ako jeden z dvoch civilistov významné vojenské vyznamenanie – Bronzovú hviezdu.

Pre Browna už nie je miesto
Americká kinematografia prešla v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch žánrovými zmenami a namiesto komédii, aké kedysi robil Brown, sa do popredia dostávali filmy s vážnejším dejom.
Povojnové obdobie tak jeho hereckej filmovej kariére neprialo. Viac než pred kamerou tak hrával v divadle.
V jeden deň Billy Wilder sledoval jeden zo starších Brownových filmov. Rodáka z Ohia nebolo ťažké odlíšiť od ostatných – jeho herectvo plné výrazných gest a hyperaktivity ho koniec koncov aj preslávilo.
Keď film s Brownom dopozeral, hneď vedel, čo musí urobiť. Presvedčiť ho, aby prijal ponuku zahrať si v jeho retro-komédii Niekto to rád horúce postavu chlipného milionára Osgooda Fieldinga III.

Ryby a navijak
Brown sa spočiatku zdráhal prijať Wilderovu ponuku. Argumentoval, že on v minulosti vystupoval vo filmoch, ktorých humor bol inteligentný, no zároveň vulgárny, často idúci za hranicu slušnosti a zveličený do krajnosti. A bál sa, že to by v Niekto to rád horúce nebolo.
Napokon však s Wilderom našli spoločnú reč. A rýchlo sa ukázalo, že Brown nestratil nič zo svojho komediálneho talentu a to napriek tomu, že sa za posledných päť rokov objavil v jedinom celovečernom filme.
Jedna z mnohých historiek vzťahujúcich sa k tomuto filmu hovorí, že pri prvom stretnutí s Daphne (Jack Lemmon) sa Brown do svojej úlohy natoľko vložil, že z toho vznikla neplánovaná zmena v scenári, ktorá napokon vo filme zostala.
Brown povedal, že jeho matka si myslí, že je momentálne na svojej jachte a loví ryby. Lemmon mu pohotovo odpovedal, nech si zbalí navijak, pretože sa ním snaží uloviť nesprávnu rybu.
Tango s mužom
Známou sa stala nielen Brownova záverečná a dnes tak sprofanovaná replika „Nikto nie je dokonalý“, ale aj jeho tango s Daphne.
Sám Brown sa hercom stal v čase, kedy sa od nich vyžadovalo to, aby boli aj dobrými tanečníkmi a to pre prípad, že by ich chceli obsadiť do muzikálu.
Brown nebol výnimkou a preto s ním ani George Raft (predstaviteľ psí dečky Colomba) nemal veľa práce, keď jemu a Jackovi Lemmonovi dával neplánované tanečné lekcie.
Rozbuška
Joeovi E. Brownovi priniesla úloha Osgooda zaslúžené miesto na Hollywoodskom chodníku slávy.
Sám Tony Curtis, predstaviteľ Jozefíny, vo svojej autobiografii označil Browna za takzvaného boostera, teda za rozbušku. Vo filme pritom Daphne povedala Osgoodovi, že je dynamit.
Joe E. Brown zomrel vo veku 80 rokov v Kalifornii. V rodnom meste Holgate po ňom pomenovali jednu ulicu, v meste Toledo je po ňom pomenovaný park a v jeho meno nieslo aj študentské divadlo Univerzity v Ohiu.