Nielen kvetinárka
Lucille Louvet údajne nebola príliš atraktívna žena. Henrimu Murgerovi to však nevadilo, keďže sám sa nepovažoval za veľkého fešáka. Lucille pochádzala zo strednej vrstvy, jej otec pracoval ako drobný obchodník.
Ona sama sa ako veľmi mladá sa vydala za obuvníka. Toto manželstvo však dlho nevydržalo a muž ju po čase opustil. Možno za to mohla aj jej komplikovaná povaha, kedy sa snažila často si presadiť to svoje.
Keď ju Murger spoznal, rozlične sa pretĺkala životom. Pracovala nielen ako kvetinárka, ako sa o tom dozvedáme v Pucciniho opere, ale aj ako šička, vyrábala stuhy alebo stála modelom. Nebola typickým „továrenským dievčaťom,“ často pracovala doma.

Zoznámila ich Musetta
Lucilla bola Murgerovou láskou na prvý pohľad. Predstavila mu ju Marie-Christine Roux (Musetta v Pucciniho opere), ktorá verila, že vďaka nej zabudne na predchádzajúci vzťah, po ktorom mu zostalo len zlomené srdce.
Marie sa nemýlila. Lucilla Murgera okamžite okúzlila svojim šarmom. Bol to práve on, kto jej dal prezývku „Mimi“, ktorá sa tak rýchlo ujala. Ich vzťah však bol od počiatku veľmi búrlivý, plný hádok i neskorších zmierení.
Lucilla to napokon nevydržala, Murgera opustila a našla si iného muža. To vysvetľuje aj to, prečo v románe viac sympatií prechováva k Marii, ktorá bola ako jeho strážnym anjelom a pomáhala mu zo všetkých problémov, do ktorých sa dostal.

Zomrela sama
Keď v apríli v roku 1848 zomierala v nemocnici, Henri Murger sa zdráhal ju navštíviť. Hanbil sa za to, že nemá ani na to, aby jej kúpil kvetiny. Odvolával sa aj zdravotné ťažkosti, ktoré vyplývali pravdepodobne zo syfilisu.
Po veľkom presvedčovaní zo strany priateľov sa Murger rozhodol, že ju v nemocnici predsa len navštívi. Prišiel však neskoro. Mimi zomrela a jej telo previezli na univerzitu, kde malo poslúžiť študentom medicíny a budúcim lekárom
Nezomrela teda v mansarde obklopená všetkými svojimi priateľmi, ako ukazuje Pucciniho opera, ale práve naopak. Sama, bez toho, aby naposledy videla muža, ktorý jej skoro určite nebol ľahostajný.

Zábavný i nepriateľský
Tri roky po Lucillinej smrti vyšiel súhrnný román Scènes de la vie de bohème. Do postavy Mimi však Murger nezakomponoval len Lucillu, ale aj dve ďalšie ženy, jeho milenky. To, do akej miery sú si Lucilla a Lucia podobné, je predmetom špekulácii.
Henri Murger zomrel ako 38-ročný v roku 1861, trinásť rokov po Mimi, taktiež na tuberkulózu. Zanechal po sebe dielo, ktoré sa vďaka Giaccomovi Puccinimu a Ruggerovi Leoncavallovi stalo nesmrteľné. A dal i význam slovu „bohém“.
O Henrim Murgerovi sa hovorí, že bol veľmi zábavný, no aj veľmi nepríjemný človek. Ku priateľom bol vždy milý, ku tým, ktorých nepoznal alebo ktorí mu neboli sympatickí, bol neslušný až nepriateľský. Lucille i tak však zrejme miloval. Len sa to bál priznať sám sebe.