
X+Giaccomo Puccini
Meno Giacomo Puccini je úzko späté s najznámejšími operami, ktoré sa často objavujú na javiskách najznámejších operných domov – Tosca, Turandot, Manon Lescaut, Madama Butterfly, Dievča zo Zlatého západu a mnohé iné. O talianskom opernom skladateľovi by ste sa v encyklopédiách mohli dočítať veľa. Nielen o tvorbe, ale aj o tom, aký bol.
Bol introvert, perfekcionista, mal len málo kamarátov a i s nimi viedol neustále spory. Asi najznámejšie boli jeho škriepky s Arturom Toscaninim. Ich talianske “manželstvo” prechádzalo rôznymi fázami, v ktorých boli striedavo zadobre a striedavo rozhádaní. Práve Toscanini bol však tým, ktorý dirigoval na premiére jeho poslednej opery, Turandot, ktorej sa už majster nedožil. Ich neustále rozpory mali pôvod v ich profesionálnych názoroch. Toscanini údajne podporoval aj niektorých Pucciniho rivalov, čo sa talianskemu opernému géniovi príliš nepáčilo.
Puccini mal vo zvyku zasielať priateľom na Vianoce panettone. Rovnako tak učinil aj v roku, kedy bol zhodou okolností s Toscaninim na nože. Akonáhle si uvedomil, že svojmu nepriateľovi zaslal vianočné pečivo, okamžite utekal na poštu, aby mu odoslal nasledujúci odkaz.
“Panettone omylom zaslané. Puccini”.
Toscanini nelenil a trefne mu odpovedal.
“Panettone omylom zjedené. Toscanini”.
Keď sa 25. apríla 1926, rok a pol po smrti Pucciniho, pod dirigentskou taktovkou A. Toscaniniho uskutočnila v milánskej La Scale premiéra veľkolepej opery Turandot, tak po smrti Liu Toscanini zložil paličku, obrátil sa smerom k publiku a uviedol dnes už nezabudnuteľné slová.
“Tu opera končí, na tomto mieste majster zomrel.”
Tieto slová boli tou najdôstojnejšou rozlúčkou, s ktorou sa Toscanini rozlúčil so svojim (napriek všetkému) blízkym priateľom, ktorého si profesionálne nesmierne vážil. Napriek tomu, že opera v tomto čase mala už svoje zakončenie (na základe Pucciniho poznámok ju dopracoval Alfano), tak vo svetovej premiére sa hrala bez dnes toľko obľúbeného záveru. Toscanini už žiadne panettone od Pucciniho nikdy nedostal, no s milým príbehom sa často stretnete napríklad v bulletinoch k operám talianskeho maestra.