Koniec fašiangov v znamení súťaže v jedení mastných šišiek

Písmo: A- | A+

Fašiangy sú obdobie, ktoré začína od Troch kráľov a trvá až do polnoci pred Škaredou – Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40-dňový pôst. A tam niekde medzi tým, sa všetko vždy na pár dní prevrátilo naruby a fašiangy vrcholili.

Ak neviete, o čom sú fašiangy, prečo sa pochováva basa, prečo ženy tancujú s medveďom a jedia sa mastné šišky, tak príďte zažiť s nami fašiangové tradície na vlastné oči! Významným dňom vo fašiangovom období bola nedeľa. Plesalo sa, tancovalo, veselilo a často sa zábava pretiahla až do ranných hodín. Ani pondelok nebol rozhodne odpočinkový, tanec a veselica pokračovali, avšak radovánky boli určené iba ženatým mužom a vydaným ženám.

Fašiangový utorok bol v znamení sprievodu masiek, ktorý s muzikou obchádzal dedinou. A že to nebol sprievod hocijaký! Maškary predvádzali veselé i parodické scénky s viditeľnými prvkami politickej satiry - na paškál si brali richtára aj dianie v obci. Podivuhodné maškary sa cestou zastavovali, prepadali chodcov a predvádzali rôzne kúsky. A aké masky boli najčastejšie? Najtypickejšou maskou bol medveď. S chlpatým zvieraťom často tancovali mladé dievčatá, lebo medveďovi bol prisudzovaný magický charakter - plodnosť.

Zábava sa pomaly preniesla do krčiem a hostincov, kde však o polnoci končila s veľkým smútkom. Všetky hudobné nástroje museli utíchnuť a za všeobecného žiaľu sa pochovávala basa.

S blížiacim sa príchodom karnevalového obdobia spájame ďalší významný deň „mastný štvrtok“. Je o tom, že sa jedia sladké špeciality smažené v oleji. Príslovie hovorí, že kto si tento deň nezje aspoň jednu šišku, nebude sa mu dariť. V množstve štátov je táto tradícia veľmi populárna. V Poľsku sa v tejto disciplíne dokonca robia súťaže. Nie len z dôvodu, že zjesť 10 šišiek je ťažký oriešok, ale aj preto, že súťaž má veľmi prísne pravidlá a jej účastníci sa nemôžu olizovať.

Obrázok blogu

Ak máte chuť na šišku a chcete sa zapojiť do tohto netradičného zápolenia príďte vo štvrtok o 10:00 na námestie A. Hlinku v Zlatých Moravciach a užite si zábavu spolu s nami.

Ak Vás tento text zaujal, povedzte o ňom svojim priateľom alebo zdieľajte tento článok cez fb stránku https://www.facebook.com/ZMena-1493518910891751/ a podporte ho svojím hlasom pod textom.

Skryť Zatvoriť reklamu