Potravinová pomoc v Zlatých Moravciach

Písmo: A- | A+

Na Slovensku sa ročne vyprodukuje 0,86 mil. ton potravinového odpadu, čo je na obdobnej úrovni ako susedné Maďarsko s dvakrát väčším počtom obyvateľov.

Obchodné reťazce vyhadzujú každoročne desaťtisíce ton potravín. Ide najmä o jedlo po dátume spotreby a minimálnej trvanlivosti.

Zmenu k lepšiemu čiastočne priniesla legislatíva z roku 2015, podľa ktorej si darcovia môžu za určitých podmienok odpočítať daň z pridanej hodnoty (DPH) a znížiť základ dane z príjmov. Väčšinou ide o výrobky tesne pred koncom dátumu spotreby, no stále bezpečné, ktoré rozdeľujú do domov sociálnych služieb, potravinových výdajní, potravinovej banke či charít.

Účelom týchto organizácií, ktoré fungujú po celom Slovensku, je doplnkovou formou pomôcť ľuďom, ktorí sa nachádzajú v ťažkej sociálnej situácii a prispieť k zlepšeniu životnej úrovne. Často sú zriaďované priamo samosprávami, ktoré im zapožičiavajú svoje priestory a tým pomáhajú svojím obyvateľom v hmotnej núdzi.

Už sme si zvykli, že čo v iných mestách funguje dlhé roky, u nás nie je ani v plienkach. A keď náhodou príde nová myšlienka, radnica v tom nemá prsty a hladí na ne s nedôverou.

Vďaka naším predchádzajúcim projektom Zbierka oblečenia pre núdznych, Adopcia anjela či Teplo domova sa nám podarilo zabezpečiť od darcu charitatívnu pomoc, prostredníctvom ktorej chceme poskytnúť potraviny aj v Zlatých Moravciach. V prípade záujmu ľudí o tento projekt sa plánujú osloviť obchodné reťazce, ktoré sa nachádzajú v našom meste a rozvinúť projekt pre väčšie množstvo záujemcov. 

Pre koho budú potraviny určené?

1. deti v náhradnej rodinnej starostlivosti;

2. fyzické osoby, ktoré sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi a príspevku k dávke; 

3. osoby na hranici životného minima (rodičia a deti, na ktoré sú vyplácané dotácie);

4. poberateľov dôchodku, ktorého výška nepresahuje 305 eur (nepracujúci poberatelia starobného, predčasného či invalidného dôchodku).

Ako na to?

Ak potrebujete našu pomoc alebo máte vo svojom okolí niekoho, kto by ju nutne potreboval, kontaktujte nás!

Naše telefonické a e-mailové kontakty:

1. Michal Cimmermann, tel.: 0905 945 291, e-mail: mcimmermann@gmail.com

2. Denisa Uhrinová, tel.: 0905 331 698, e-mail: uhrinova.denisa@gmail.com

3. Ján Kráľ, e-mail: jankralzm@gmail.com

Podobné projekty sú bežné aj v zahraničí

V Švédsku pre ľudí zo sociálne slabého prostredia otvorili lacné supermarkety. Zásobujú ich najväčšie obchodné reťazce v krajine. Tovar predávajú aj po dátume spotreby. Podobné obchody sa začali po kríze v roku 2008 objavovať aj vo Veľkej Británii, Švajčiarsku a Rumunsku.

Vo Francúzsku dokonca zakázali supermarketom jedlo vyhadzovať. Potraviny musia darovať na charitu, pre zvieratá alebo na využitie v energetike. 

Viac informácii k danej téme:

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dp/2015/2015_04_14_Informacia_Potravinova_banka.pdf

http://www.pbs.sk/onas.php

http://www.hlavnespravy.sk/bratislava-v-starom-meste-vznikne-socialna-vydajna/164017

Ak Vás naša činnosť zaujala a máte chuť pomôcť, povedzte o nej svojimi priateľom alebo zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám tento článok páči, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujeme.

Skryť Zatvoriť reklamu