Vodu káže, víno pije !

V posledných týždňoch naša samospráva prežíva veľmi turbulentné obdobie, vo vedení nezostal kameň na kameni, primátorka Serafína Ostrihoňová stratila svoju funkciu, na jej miesto dočasne zasadla viceprimátorka Marta Balážová.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Od tej doby sa prakticky dennodenne objavujú správy o nových problémoch, ktoré zanechalo bývalé vedenie. Žiaľ, s poľutovaním musím konštatovať, že o nich neinformuje dočasná garnitúra, ale všetky možné regionálne plátky. Tu si treba položiť otázku, prečo je tomu tak? Chcú nebodaj, niečo pred občanmi ututlať?

Aby nešlo iba o mlátenie prázdnej slamy, uvediem perličku, opravu strechy daňového úradu. Celú vec zosnovalo trio (Šlosár, Molnár, Ostrihoňová) bez akéhokoľvek súhlasu poslancov v zastupiteľstve a schváleného finančného krytia z rozpočtu mesta. Vôbec si nelámali hlavu, firmu vybrali priamo a výsledkom je účet v hodnote 37000 €, na ktorý sa budeme musieť všetci poskladať. Som zvedavý, ako to celé dopadne, ak zastupiteľstvo odmietne rozpočtovú zmenu. Toľko v krátkosti na túto tému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za zmienku stojí aj ďalší problém, ktorý ide prierezovo naprieč všetkými volebnými obdobiami, aj keď sa dá jednoducho vyriešiť štatutárom mesta. Jedná sa o obohranú pesničku, a to o nominácie riaditeľov podnikov, ktorá už prestala baviť aj mňa, nie to ešte občanov.

Možno si spomínate, pred pol rokom sa viceprimátorka Balážová obhajovala názor jednej z poslankýň, s ktorým, mimochodom súhlasím aj ja!

Vo svojom vyjadrení, na margo mestských podnikov, tvrdila, že za súčasných podmienok cit.: „dochádza k hrubému porušovaniu zákona, ktoré nerešpektuje deľbu moci medzi primátorom a mestským zastupiteľstvom ..... V Zlatých Moravciach bol vymyslený nový spôsob obsadenia tejto funkcie, spôsob, ktorý mylne aplikuje pravidlá menovania riaditeľov škôl na menovanie riaditeľov príspevkových organizácií.“ Z toho dôvodu sa treba riadiť právnym názorom Ministerstva vnútra SR ako gestora a autora zákona o obecnom zriadení.

SkryťVypnúť reklamu

Časť zo stanoviska ministerstva: „Akýkoľvek iný spôsob obsadenia postu riaditeľa rozpočtovej, resp. príspevkovej organizácie obce, ako je ustanovený zákonom o obecnom zriadení, predstavuje porušenie zákona o obecnom zriadení.“

Toto odhodlanie jej vydržalo len dovtedy, kým si nesadla na primátorskú stoličku. Tu si treba položiť otázku prečo začala využívať ten istý inštitút, ktorý predtým tvrdo kritizovala?

Namiesto toho, aby sa vyhla humbuku a postupovala podľa odporúčania a zároveň v rýchlosti zrealizovala transparentné výberové konania, z ktorých vzíde fundovaný kandidát, kumuluje poverované funkcie a ich miesta obsadzuje „Lednárovými nominantmi“ (prednosta + náčelník mestskej polície, riaditeľ technických služieb + riaditeľ záhradníckych služieb).

SkryťVypnúť reklamu

Táto záležitosť sa dá operatívne vyriešiť, netreba nič vymýšľať, stačí použiť inovatívne riešenia z dielne Transparency International Slovensko, ktoré výrazne prispievajú k skvalitneniu služieb a tým aj k lepšiemu hospodáreniu mestských podnikov.

Na stole sú momentálne iné pálčivé témy, ktorými sa musíme zaoberať. V najbližšej dobe nás čaká tvorba rozpočtu, kde sa nesmie zopakovať scenár z minulého roka, inak sa celý balík peňazí preje. Mestská nemocnica potrebuje nové kúrenie, mestu hrozí nútená správa, čo vyvoláva paniku, a tak radnica pripravuje zvyšovanie daní, aj keď sama vôbec nešetrí.

Čaká nás zaujímavé obdobie, ale jedno viem isto, na zmenu nebude stačiť opätovné zamestnanie svojho nominanta Gábriša v Záhradníckych službách odkiaľ len nedávno nechválne odišiel z postu riaditeľa alebo odvolávanie riaditeľov (zakrývanie očí verejnosti pred problémami mesta), ktorým mohla odobrať poverenie pred mesiacom hneď po svojom nástupe do úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Sledujme spolu, ako sa to celé vyvinie!

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú všetky zverejňované. https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.

Michal Cimmermann

Michal Cimmermann

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Povolaním právnik v Advokátskej kancelárii CIMMERMANN, s.r.o., vo voľnom čase aktivista, člen občianskeho združenia ZMena, ktorý sa rozhodol "ZMeniť svet". V súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva v našom malom mestečku Zlaté Moravce. Zoznam autorových rubrík:  PrávoPolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu