
Pre turistov možno niečo hrôzostrašné, ale pre našinca nič výnimočné, pretože tento obraz krajiny môžeme vidieť na viacerých miestach Slovenska, a to najmä na ikonickom Luníku IX.
Dôvodom ich vzniku bola Československá koncepcia spoločensko-kultúrnej integrácie obyvateľstva, ktorej schválením začala likvidácia osád a presídľovanie rómskeho obyvateľstva do panelákových bytov na novopostavených sídliskách.

Ako som už naznačil v úvode, Zlaté Moravce nie sú výnimkou, aj tu sa nájdu štyri mestské bytovky v nelichotivom stave.
O miere zodpovednosti nájomníkov nechám polemizovať čitateľa (nie som obhajcom, ani žalobcom). Mojou ambíciou je priniesť verejnosti iný pohľad na problém, a zároveň poukázať na skrytý dôvod zhoršujúceho sa stavu.

Vlastníkom týchto bytoviek nie je nikto iný ako naše mesto, ktorého povinnosťou je svoj majetok zveľaďovať, chrániť, udržiavať a užívať, tak ako hovorí zákon. Má ho teda chrániť pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím, a používať všetky právne prostriedky na jeho ochranu.

Na prvý pohľad musí byť všetkým jasné, že tak nerobí. Vedenie mesta jednoducho zlyhalo. Vidíme to každý deň. Krutosť tohto zlyhania cítia obzvlášť obyvatelia iných bytoviek, ktorí si musia stavať ploty.
Dovolil som si teda položiť pár otázok, ktoré by objasnili, ako je to možné. Odpoveď, ktorú som dostal naznačuje, že skutočnou príčinou zhoršujúceho sa stavu je manažérske a systémové zlyhanie radnice. Veď nakoniec posúďte sami.

V uvedených štyroch bytovkách na ul. 1 Mája je v súčasnosti 92 nájomných bytov. Z čoho je pod platnou zmluvou iba 31 bytov, zvyšok, teda 60 bytov, má zmluvu neplatnú a 1 byt je voľný. S 28 neplatičmi má mesto uzatvorené splátkové kalendáre, ktoré však ¾ nedodržuje.
Racionálne zmýšľajúci človek si povie, že pri takomto stave ich mesto určite vyprace. Žiaľ, opak je pravdou, pretože z týchto bytoviek bolo za posledné roky vyprataných celkom 0 nájomníkov.
Zamyslime sa, akú motiváciu platiť majú potom poriadni nájomníci? (autor nevie)

Radnica samozrejme tvrdí, že nájomníka možno vypratať iba súdnou cestou. Súhlasím, je to pravda, ale iba za predpokladu, ak s ním máte uzatvorenú zmluvu o nájme bytu alebo zmluvu o krátkodobom nájme bytu. Tie však uzavrie iba blázon, každý súkromný prenajímateľ má s nájomníkom zmluvu o prenájme do notárskej zápisnice a vyhne sa zdĺhavému súdnemu konaniu.

Ďalším argumentom, s ktorým sa v tejto súvislosti stretnete je, že neplatičovi musia poskytnúť náhradné bývanie. Pripusťme, že za určitých podmienok je tomu tak, ale predchádzať tejto povinnosti sa dá veľmi jednoducho - dojednaním nájmu na dobu určitú alebo uzatvorením zmluvy o krátkodobom nájme bytu podľa Zákona o krátkodobom nájme bytu, kde sa ustanovenia o bytovej náhrade neaplikujú. Bytová náhrada rovnako nepatrí nájomcovi v prípade, ak prenajímateľ vypovedal nájom bytu, z dôvodu neplatenia nájomného, úhrad za služby, nedovolený prenájom a iné prípady hrubého porušenia povinností z nájmu.
Viac k téme: https://cimmermann.blog.sme.sk/c/463839/ako-vystahovat-neplatica-z-vlastneho-bytu.html

Neuhrádzanie nájomného zároveň prispieva aj k celkovému zaťažovaniu mesta, pretože ak máte 60 bytov bez platnej zmluvy, logicky vzniká dlh.
K mesiacu apríl 2018 bol vo výške 94.509, 62 EUR za nájomné a za odpad 33.837, 85 EUR. Ďalší dlh eviduje Službyt Zlaté Moravce vo výške 185.761, 57 EUR.
Spolu : 314.109,04 EUR
Ani s jeho vymáhaním sa mesto nikam neponáhľa, za celý rok 2017 radnica dokázala podať iba dva návrhy na vydanie platobného rozkazu.

Ďalším negatívnym aspektom takéhoto konania resp. nekonania je, že tu postupne zostávajú žiť iba neplatiči, ktorí si sem často nelegálne nasťahujú dlhodobých podnájomníkov alebo príbuzných, čím nám vzniká ghetto, do ktorého pravidiel nezasahuje ani polícia.

Ako sami vidíte, neexistuje téma, pri ktorej by boli nedostatky vedenia mesta pri spravovaní vecí verejných viacej vypuklé, tak ako je to práve s neriešením problému rómskej komunity. A to sa radšej nebudem zmieňovať o vplyve ignorácie tohto problému na nárast extrémizmu v posledných rokoch.

Mnohé samosprávy už dávno pochopili, že neriešenie problematiky rómskych, sociálne odkázaných rodín, žijúcich prevažne v koncentrovaných zoskupeniach, spôsobuje problémy všetkým obyvateľom mesta.
Z toho dôvodu schválili stratégiu na riešenie tejto otázky a neponechali situáciu na „samovývoj“, ale v rámci vlastnej stratégie začali zavádzať reálne opatrenia v rómskych komunitách.

Dovolím si vymenovať pár projektov, ktoré môžu byť vzorom aj pre nás. Či boli účinné v tomto príspevku hodnotiť nechcem, je to téma na dlhšiu debatu. Uvádzam ich ako doklad, že riešenie tejto problematiky nemusí celkom záležať od zdrojov Európskej únie, vlády, ale riešenie je vskutku možné aj na úrovni obci.
1) Regulovanie dávky v hmotnej núdzi prostredníctvom osobitného príjemcu (mesta) pre najmenej prispôsobivých obyvateľov danej lokality, z ktorej môže samospráva strhávať nájomné a zvyšok prerozdeľovať vo forme stravných lístkov alebo potravín.
2) Založenie obecného podniku po vzore Spišského Hrhova, kde vznikol ako konkrétna reakcia samosprávy na riešenie rómskej nezamestnanosti v obci. Ide o podnik so 100 % účasťou obce, ktorého cieľom je vytváranie pracovných miest a ich trvalé udržanie. Cieľom však nie je len rozvoj zamestnanosti, ale aj zamestnateľnosti obyvateľov.
Viac k téme: https://spis.korzar.sme.sk/c/6575143/spissky-hrhov-vybudovali-romovia-a-dnes-ho-davaju-za-priklad.html
3) Zriadenie domovníkov v bytovkách, ktorí by spravovali bytovku a zamedzili znečisťovaniu spoločných priestorov a okolia.
4) Zavedenie zmlúv o prenájme do notárskej zápisnice, čím sa mesto vyhne zdĺhavému súdnemu konaniu.
5) Predaj bytoviek do súkromných rúk za cenu vzniknutého dlhu a zostatkovej hodnoty budov, ktorý by odbremenil mesto od starostlivosti a zabezpečil platobnú disciplínu svojich nájomníkov.
6) Projekt dobrovoľnej práce pre mesto, kde neplatičom zaradených do projektu možno znížiť dlh za odpracované hodiny v prospech obce.
Napísali k danej téme:
Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.
Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované.https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem.