Ako vrátiť zakúpený tovar?

Tovar zakúpený v e-shope môžete vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu. Kedy ale začína plynúť 14 dňová lehota a kedy končí? Môžeme vrátiť poškodený tovar? Čo ak má darček poškodený obal? Musíte platiť storno poplatky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obzvlášť po sviatkoch si práve tieto otázky kladie každoročne množstvo zákazníkov. Určite to poznáte z vlastnej skúsenosti, prípadne ste už o tom počuli. Niekto dostane vianočný dar (ďalej len tovar), a síce sa poteší, ale uvedomí si, že ho vlastne nevyužije - prípadne mu nesedí veľkosť, ak sa to týka oblečenia.

Sú to otázky, ktoré sú na mieste, keďže nie je rozumné si doma hromadiť zbytočnosti. V nasledujúcich riadkoch sa Vám pokúsim dať odpoveď, ako čo najlepšie vyriešiť túto situáciu.

V úvode príspevku je potrebné upozorniť na pár maličkostí:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • žiadny právny predpis nepriznáva nárok na bezdôvodné vrátenie tovaru zakúpeného v kamennom obchode; ak by ste predsa len natrafili na predávajúceho, ktorý túto možnosť ponúka, ide len o jeho dobrú vôľu, ktorá je nad rámec zákona.

  •  Bezdôvodné vrátenie tovaru sa týka iba spotrebiteľa a v žiadnom prípade sa nevzťahuje na podnikateľov, ktorí pri kúpe tovaru používajú IČO,

  • nepleťte si odstúpenie od zmluvy s reklamáciou tovaru, pretože pri reklamácii ide o opravu, výmenu tovaru alebo o zľavu z ceny.

Problematiku, ktorú budeme rozoberať, môžeme nájsť v Zákone o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, a to v paragrafoch 7, 8, 9, 10.

Ako môžete odstúpiť od zmluvy?

Ako kupujúci môžete odstúpiť od zmluvy listom, formulárom alebo e-mailom; ak bola zmluva uzavretá ústne, na odstúpenie nám postačí akékoľvek jednoznačne formulované vyhlásenie vyjadrujúce vôľu odstúpiť od zmluvy.

Kedy začína plynúť lehota?

Lehota 14 dní na odstúpenie od zmluvy Vám začína plynúť od prevzatia tovaru. Prvým dňom nie je deň, keď si tovar prevezmete, ale až deň, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok. Lehota trvá 14 kalendárnych dní, avšak pokiaľ posledný deň lehoty pripadne na víkend či sviatok, je posledným dňom lehoty ďalší najbližší pracovný deň.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy má predávajúci vrátiť platby?

Zákon hovorí, že predávajúci je povinný bez zbytočného odkladu, najneskôr do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy vrátiť všetky platby, ktoré od Vás prijal na základe zmluvy alebo v súvislosti s ňou, vrátane nákladov na dopravu, dodanie a poštovné, a iných nákladov a poplatkov.

Do kedy musíte vrátiť tovar?

Zákon Vám prikazuje najneskôr do 14 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy zaslať tovar späť alebo ho odovzdať predávajúcemu.

V akom obale máme vrátiť tovar?

Žiadny právny predpis v Slovenskej republike neustanovuje povinnosť použiť pôvodný obal spoločne s vráteným tovarom. Obal nie je predmetom kúpy, preto ak predávajúci odmietne prijať tovar po riadnom odstúpení od zmluvy bez pôvodného obalu, porušuje zákon a vystavuje sa tak dosť vysokej pokute, ktorú mu s radosťou uloží Slovenská obchodná inšpekcia.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete vrátiť použitý tovar?

Samozrejme tovar si môžete rozbaliť a vyskúšať, pretože ste si ho nemohli prezrieť ako napr. v kamennom obchode. Jeho použitím určite nezanikne možnosť odstúpiť od zmluvy, aj keď si to predávajúci bude myslieť.

Čo ak vraciate poškodený tovar?

Od zmluvy môžete odstúpiť do 14 dní, bez ohľadu na to, v akom stave sa Váš zakúpený tovar nachádza. Tovar je predávajúci povinný prevziať a vrátiť kúpnu cenu, avšak po vrátení môže požadovať náklady na opravu. Tie buď zaplatíte dobrovoľne, alebo si ich môže vymáhať súdnou cestou.

Musíte platiť storno poplatok?

V praxi sa môžete stretnúť s rôznymi sankciami, ktoré si chcú predávajúci uplatniť. Nech už si vymyslia čokoľvek, jediná možná platba, ktorú môžu od Vás požadovať, sú skutočné vynaložené náklady na vrátenie tovaru.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez facebookovú stránku podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie. 

fb stránkahttps://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/

web stránka: http://www.cimmermann.com/

Michal Cimmermann

Michal Cimmermann

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Povolaním právnik v Advokátskej kancelárii CIMMERMANN, s.r.o., vo voľnom čase aktivista, člen občianskeho združenia ZMena, ktorý sa rozhodol "ZMeniť svet". V súčasnosti poslanec mestského zastupiteľstva v našom malom mestečku Zlaté Moravce. Zoznam autorových rubrík:  PrávoPolitikaSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

67 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu