Najväčším problémom po rozvode manželov je práve delenie majetku, ktorý je v spoločnom vlastníctve. Ide o majetok, ktorý manželia nadobudli počas jeho trvania. Každý z nich má na tento majetok rovnaký nárok a môže ho využívať.
Po rozvode si ľudia často kladú otázky, kto, kedy a za koho peniaze majetok kúpil. V prípade bezpodielového vlastníctva, kde nie je BSM zúžené alebo zrušené už počas trvania manželstva, je táto otázka úplne bezpredmetná, pretože do BSM patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva, a čo nadobudol niektorý z manželov počas manželstva.
Vôbec sa neprihliada na to, kto majetok kúpil za svoje peniaze, stále ide o spoločné vlastníctvo. Je prirodzené, že jeden z manželov zarába viac ako druhý a preto môže vo väčšej miere prispievať do spoločnej kasy. Zároveň, výplata či príjem oboch manželov patria do BSM.
V slovenskej legislatíve momentálne neexistuje žiadna snúbenecká dohoda ani predmanželská zmluva vzťahujúca sa na majetok nadobudnutý počas manželstva. Avšak Občiansky zákonník obsahuje inštitúty umožňujúce modifikovať BSM počas manželstva.
Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatrí majetok, ktorý jeden z manželov získal:
veci získané dedičstvom,
veci získané darom,
veci, ktoré slúžia len osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov,
vecí vydaných v rámci reštitúcií jednému z manželov,
majetok, ktorý nadobudol jeden z manželov ešte pred uzavretím manželstva,
bolestné, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov,
autorské diela,
veci, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva (veci vo vlastníctve štátu).
Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patria:
- príjmy a úspory z pracovného alebo iného obdobného pomeru, príjmy zo sociálneho zabezpečenia, výhry z lotérií, výherných vkladných knižiek, pohľadávky, výnosy, prírastky a úžitky z vecí bez ohľadu na fakt, či je samotná vec predmetom BSM. Do BSM ďalej zaraďujeme aj dlhy a úvery.
Nejednotný názor panuje ohľadom obchodného podielu v spoločnosti a bezpodielového vlastníctva manželov.
Najvyšší súd Slovenskej republiky v rozsudku sp. zn. 6 Odbo 30/2009 uviedol, že obchodný podiel nie je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a ten z manželov, ktorý nie je spoločníkom, nemôže namietať relatívnu neplatnosť zmluvy o prevode obchodného podielu. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu sp. zn. 5 Obdo 11/2007 však, práve naopak, nedostatok súhlasu druhého z manželov s predajom obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným je dôvodom na vyslovenie neplatnosti tejto zmluvy.
Ako vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Dohodou alebo súdom ?
Najvhodnejším spôsobom rozdelenia majetku je písomná dohoda, ktorá nadobúda účinnosť vkladom do katastra. V prípade, že nedôjde k jej podpísaniu, môže o rozdelení rozhodnúť príslušný súd na návrh jedného z manželov.
Pred podaním samotného návrhu na súd je vhodné poslať výzvu na vyporiadanie BSM, v ktorej sa uvádza spôsob, akým by sa mal majetok vysporiadať. Avšak v súdnom konaní nemožno rozhodnúť o predaji majetku, súd môže rozhodnúť iba o tom, či nehnuteľnosť prejde do podielového spoluvlastníctva alebo sa zverí do majetku jednému z bývalých manželov.
Vysporiadanie zo zákona
V prípade, že BSM nebude vysporiadané do 3 rokov od zániku manželstva, nastanú účinky priamo zo zákona. Podľa platnej zákonnej úpravy sa hnuteľné a nehnuteľné veci stanú podielovým spoluvlastníctvom bývalých manželov v rovnakom podiele. Hnuteľné veci získa do svojho výhradného vlastníctva ten z manželov, ktorý danú vec užíva ako vlastník pre svoju potrebu alebo potrebu svojej rodiny či domácnosti.
Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie.
fb stránka: https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/
web stránka: http://www.cimmermann.com/