Pozor ! Blíži sa jarné čistenie Žitavy 2015

Písmo: A- | A+

„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na zemi.“ Aspoň takto sa o nej vyjadril Leonardo da Vinci. A naozaj sa v jeho výroku skrýva hlboká pravda, ktorú si možno pri jeho vyrieknutí ani sám neuvedomil. Priatelia, už ste si položili otázku, čo je voda a aký má pre nás význam? Ak nie, možno vás zaujme nasledujúcich pár riadkov.

Voda (H2O) je chemická zlúčenina vodíka a kyslíka, je nenahraditeľnou esenciou a nositeľkou života, s nadsádzkou povedané, je to život sám. Bez tejto najcennejšej tekutiny by na našej planéte nevznikol žiaden zárodok života. Bola pri vzniku všetkých civilizácii ale aj našich miest, ktoré sa nachádzajú v blízkosti riek. Voda je taktiež najrozšírenejšou zlúčeninou a pokrýva až 71 % zemského povrchu, čím obdarúva našu planétu nádhernou modrou farbou.

Každá ľudská bytosť sa s ňou stretáva od prvého do posledného dňa svojej existencie. A aj naša telesná schránka doslova pláva vo vode, pretože tvorí až 2/3 našej hmotnosti. Väčšina z nás ju považuje za samozrejmú súčasť nášho bytia, dnes však niektorí odborníci stále hlasnejšie poukazujú na jej nedostatok a zhoršujúcu sa kvalitu. Do budúcna môže byť cennejšia ako čierne zlato a budú sa o ňu viesť vojny.

Slovensko má to šťastie, že patrí medzi krajiny s najväčšou zásobou pitnej vody na svete. Náš Žitný ostrov je najväčší riečny ostrov v Európe a zároveň je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. A možno práve z dôvodu tohto blahobytu si Slováci neuvedomujú, aké majú šťastie a veselo znečisťujú svoje rieky plastovým odpadom.

Žiaľ, pri svojej činnosti si neuvedomujú, že tým neznečisťujú iba svoje okolie, ale aj moria. Podľa niektorých odhadov pochádza 80 % odpadu v morskom prostredí práve z pevniny, ktorý sa tam dostáva prostredníctvom riek, povodní a vetra. A pri dĺžke jeho rozkladu 400 až 600 rokov sa hromadí v neúnosnej miere.

V tomto mesiaci, 22 marca si pripomíname nenahraditeľný význam vody. Skúsme ju aspoň počas Svetového dňa vnímať inak. Uvedomme si, aká je vzácna a aspoň v tento deň urobme niečo pre jej ochranu, napr. pomôžme pri čistení rieky Žitava v našom meste.

Pri príležitosti svetového dňa vody sa naše občianske združenie ZMena už tradične zapája do jarného čistenia rieky Žitava, ktoré organizuje občianske združenie FONTIS. Tento rok plánujeme novinku a rozšírime naše čistiace práce o likvidáciu niekoľkých čiernych skládok. Zároveň by sme chceli osloviť všetkých dobrovoľníkov a milovníkov prírody, ktorí sú ochotní obetovať trošku času a tým prispieť k ochrane nášho vodného toku. 

Čistenie sa uskutoční 21. marca o 9:00 hodine, miestom stretnutia je parkovisko pri Bille.

V prípade akýchkoľvek podnetov či otázok nás môžete kontaktovať e-mailom na mcimmermann@gmail.com alebo na facebooku https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751

Skryť Zatvoriť reklamu